Hamrén skuffet over simple mål: Det holder ikke

AaB-cheftræner Erik Hamrén så store defensive fejl fra sit mandskab i fredagens testkamp.



AaB har store udfordringer foran sig i Superligaen, hvor klubben overvintrer under nedrykningsstregen med syv point op til nærmeste klub på den anden side af stregen. Fredag spillede Aalborg-klubben testkamp mod svenske Sirius, hvor det blev til et nederlag på 1-2 for danskerne.

AaB-cheftræner Erik Hamren slår i et interview med Nordjyske efterfølgende fast, at han særligt var skuffet over forsvarsspillet fra deres side.

Det ærgrer ham særligt, da de netop har arbejdet meget på det defensive i forbindelse med deres træningslejr i Spanien, og derfor er det skuffende for ham, at Sirius eksempelvis kan score på deres første angreb.

Ved det andet mål var det Andreas Poulsen, som ikke fik dækket op i en kamp, hvor der dog var noget positivt at tage med. Det negative virker dog til at overskygge en del.

– Vi har vist, at vi bliver bedre og bedre i de foregående kampe. I denne kamp var vi gode i presspillet, men der var stress i pasningsspillet, siger han og fortsætter:

– Vi fik ikke skabt nok store målchancer. Og så laver vi de store fejl defensivt, hvor modstanderen score simple mål mod os. Det går ikke. Det holder ikke, lyder det fra Erik Hamrén.

Offensivt er der også noget at arbejde på, forklarer svenskeren, som blandt andet peger på, at deres cutback-afleveringer ender hos den forkerte spiller.

Selvom transfervinduet er lukket, så går AaB stadig efter at finde forstærkninger blandt de transferfrie spillere nu og her. Læs mere om det her.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen