Hamrén skuffet over simple mål: Det holder ikke

AaB-cheftræner Erik Hamrén så store defensive fejl fra sit mandskab i fredagens testkamp.



AaB har store udfordringer foran sig i Superligaen, hvor klubben overvintrer under nedrykningsstregen med syv point op til nærmeste klub på den anden side af stregen. Fredag spillede Aalborg-klubben testkamp mod svenske Sirius, hvor det blev til et nederlag på 1-2 for danskerne.

AaB-cheftræner Erik Hamren slår i et interview med Nordjyske efterfølgende fast, at han særligt var skuffet over forsvarsspillet fra deres side.

Det ærgrer ham særligt, da de netop har arbejdet meget på det defensive i forbindelse med deres træningslejr i Spanien, og derfor er det skuffende for ham, at Sirius eksempelvis kan score på deres første angreb.

Ved det andet mål var det Andreas Poulsen, som ikke fik dækket op i en kamp, hvor der dog var noget positivt at tage med. Det negative virker dog til at overskygge en del.

– Vi har vist, at vi bliver bedre og bedre i de foregående kampe. I denne kamp var vi gode i presspillet, men der var stress i pasningsspillet, siger han og fortsætter:

– Vi fik ikke skabt nok store målchancer. Og så laver vi de store fejl defensivt, hvor modstanderen score simple mål mod os. Det går ikke. Det holder ikke, lyder det fra Erik Hamrén.

Offensivt er der også noget at arbejde på, forklarer svenskeren, som blandt andet peger på, at deres cutback-afleveringer ender hos den forkerte spiller.

Selvom transfervinduet er lukket, så går AaB stadig efter at finde forstærkninger blandt de transferfrie spillere nu og her. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

USA – Bosnien-Hercegovina

Dårligt nyt for Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby tæt på denne keeper

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’