Hamrén skuffet over simple mål: Det holder ikke

AaB-cheftræner Erik Hamrén så store defensive fejl fra sit mandskab i fredagens testkamp.



AaB har store udfordringer foran sig i Superligaen, hvor klubben overvintrer under nedrykningsstregen med syv point op til nærmeste klub på den anden side af stregen. Fredag spillede Aalborg-klubben testkamp mod svenske Sirius, hvor det blev til et nederlag på 1-2 for danskerne.

AaB-cheftræner Erik Hamren slår i et interview med Nordjyske efterfølgende fast, at han særligt var skuffet over forsvarsspillet fra deres side.

Det ærgrer ham særligt, da de netop har arbejdet meget på det defensive i forbindelse med deres træningslejr i Spanien, og derfor er det skuffende for ham, at Sirius eksempelvis kan score på deres første angreb.

Ved det andet mål var det Andreas Poulsen, som ikke fik dækket op i en kamp, hvor der dog var noget positivt at tage med. Det negative virker dog til at overskygge en del.

– Vi har vist, at vi bliver bedre og bedre i de foregående kampe. I denne kamp var vi gode i presspillet, men der var stress i pasningsspillet, siger han og fortsætter:

– Vi fik ikke skabt nok store målchancer. Og så laver vi de store fejl defensivt, hvor modstanderen score simple mål mod os. Det går ikke. Det holder ikke, lyder det fra Erik Hamrén.

Offensivt er der også noget at arbejde på, forklarer svenskeren, som blandt andet peger på, at deres cutback-afleveringer ender hos den forkerte spiller.

Selvom transfervinduet er lukket, så går AaB stadig efter at finde forstærkninger blandt de transferfrie spillere nu og her. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

En voldsom ulighed

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København