Hamrén skuffet over simple mål: Det holder ikke

AaB-cheftræner Erik Hamrén så store defensive fejl fra sit mandskab i fredagens testkamp.



AaB har store udfordringer foran sig i Superligaen, hvor klubben overvintrer under nedrykningsstregen med syv point op til nærmeste klub på den anden side af stregen. Fredag spillede Aalborg-klubben testkamp mod svenske Sirius, hvor det blev til et nederlag på 1-2 for danskerne.

AaB-cheftræner Erik Hamren slår i et interview med Nordjyske efterfølgende fast, at han særligt var skuffet over forsvarsspillet fra deres side.

Det ærgrer ham særligt, da de netop har arbejdet meget på det defensive i forbindelse med deres træningslejr i Spanien, og derfor er det skuffende for ham, at Sirius eksempelvis kan score på deres første angreb.

Ved det andet mål var det Andreas Poulsen, som ikke fik dækket op i en kamp, hvor der dog var noget positivt at tage med. Det negative virker dog til at overskygge en del.

– Vi har vist, at vi bliver bedre og bedre i de foregående kampe. I denne kamp var vi gode i presspillet, men der var stress i pasningsspillet, siger han og fortsætter:

– Vi fik ikke skabt nok store målchancer. Og så laver vi de store fejl defensivt, hvor modstanderen score simple mål mod os. Det går ikke. Det holder ikke, lyder det fra Erik Hamrén.

Offensivt er der også noget at arbejde på, forklarer svenskeren, som blandt andet peger på, at deres cutback-afleveringer ender hos den forkerte spiller.

Selvom transfervinduet er lukket, så går AaB stadig efter at finde forstærkninger blandt de transferfrie spillere nu og her. Læs mere om det her.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million