Særligt én springer i øjnene i Brøndy.
De blågule har med en sejr og et remis fået en svingende start på sæsonen, men særligt én spiller har sprudlet i begge kampe.
Og det er Yuito Suzuki.
Mod Viborg fremtvang han et selvmål, mens han selv stod for en af kampens flotteste mål. Mod Vejle var han på pletten to gange.
Et muligt fremtidigt salg af Mathias Kvistgaarden forventes at indbringe mange millioner til Brøndby, men Yuito Suzuki kan også blive et kæmpe salg inden længe.
Det fortæller de tidligere Superliga-spiller Lasse Fosgaard og David Boysen i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’.
– I Danmark findes der halvanden millioner mænd, der allesammen føler, de kunne have spillet Superliga. Men den største forskel, også bare fra 1. division til Superliga, er, at spillernes spidskompetencer kommer endnu mere til udtryk.
– Du kan være nok så god mellem felterne, men det handler om at have spidskompetencer, og det har Suzuki. Hans drive med bolden og hans intelligens i afslutningerne. Det er det, der er med til at skille ham ud. Han bliver et kæmpe salg for Brøndby, det tror jeg på, siger Lasse Fosgaard.
David Boysen er især imponeret over japanerens evner foran mål.
– Suzuki spiller på et rigtig højt niveau, og det er nemt at sige, men jeg synes, han er en af de få spillere i Superligaen, der har de afslutningsfærdigheder. Han sparker nærmest lige godt med begge ben, men det er ikke kun det.
– Hans korte aftræk gør, hvis man ser hans mål, kan man se, at målmændene ikke når at reagere, for det kommer ud af det blå, og det kommer fra blinde vinkler. Et rigtig, rigtig højt niveau, som vi også ser i udlandet, siger den tidligere Brøndby-spiller.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE