Særligt én springer i øjnene i Brøndy.
De blågule har med en sejr og et remis fået en svingende start på sæsonen, men særligt én spiller har sprudlet i begge kampe.
Og det er Yuito Suzuki.
Mod Viborg fremtvang han et selvmål, mens han selv stod for en af kampens flotteste mål. Mod Vejle var han på pletten to gange.
Et muligt fremtidigt salg af Mathias Kvistgaarden forventes at indbringe mange millioner til Brøndby, men Yuito Suzuki kan også blive et kæmpe salg inden længe.
Det fortæller de tidligere Superliga-spiller Lasse Fosgaard og David Boysen i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’.
– I Danmark findes der halvanden millioner mænd, der allesammen føler, de kunne have spillet Superliga. Men den største forskel, også bare fra 1. division til Superliga, er, at spillernes spidskompetencer kommer endnu mere til udtryk.
– Du kan være nok så god mellem felterne, men det handler om at have spidskompetencer, og det har Suzuki. Hans drive med bolden og hans intelligens i afslutningerne. Det er det, der er med til at skille ham ud. Han bliver et kæmpe salg for Brøndby, det tror jeg på, siger Lasse Fosgaard.
David Boysen er især imponeret over japanerens evner foran mål.
– Suzuki spiller på et rigtig højt niveau, og det er nemt at sige, men jeg synes, han er en af de få spillere i Superligaen, der har de afslutningsfærdigheder. Han sparker nærmest lige godt med begge ben, men det er ikke kun det.
– Hans korte aftræk gør, hvis man ser hans mål, kan man se, at målmændene ikke når at reagere, for det kommer ud af det blå, og det kommer fra blinde vinkler. Et rigtig, rigtig højt niveau, som vi også ser i udlandet, siger den tidligere Brøndby-spiller.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Han er VM’s bedste spiller
Fin lodtrækning for FCK
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TOPNYHED