Særligt én springer i øjnene i Brøndy.
De blågule har med en sejr og et remis fået en svingende start på sæsonen, men særligt én spiller har sprudlet i begge kampe.
Og det er Yuito Suzuki.
Mod Viborg fremtvang han et selvmål, mens han selv stod for en af kampens flotteste mål. Mod Vejle var han på pletten to gange.
Et muligt fremtidigt salg af Mathias Kvistgaarden forventes at indbringe mange millioner til Brøndby, men Yuito Suzuki kan også blive et kæmpe salg inden længe.
Det fortæller de tidligere Superliga-spiller Lasse Fosgaard og David Boysen i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’.
– I Danmark findes der halvanden millioner mænd, der allesammen føler, de kunne have spillet Superliga. Men den største forskel, også bare fra 1. division til Superliga, er, at spillernes spidskompetencer kommer endnu mere til udtryk.
– Du kan være nok så god mellem felterne, men det handler om at have spidskompetencer, og det har Suzuki. Hans drive med bolden og hans intelligens i afslutningerne. Det er det, der er med til at skille ham ud. Han bliver et kæmpe salg for Brøndby, det tror jeg på, siger Lasse Fosgaard.
David Boysen er især imponeret over japanerens evner foran mål.
– Suzuki spiller på et rigtig højt niveau, og det er nemt at sige, men jeg synes, han er en af de få spillere i Superligaen, der har de afslutningsfærdigheder. Han sparker nærmest lige godt med begge ben, men det er ikke kun det.
– Hans korte aftræk gør, hvis man ser hans mål, kan man se, at målmændene ikke når at reagere, for det kommer ud af det blå, og det kommer fra blinde vinkler. Et rigtig, rigtig højt niveau, som vi også ser i udlandet, siger den tidligere Brøndby-spiller.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
OPTAKT
Fulham – Newcastle
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
HELT VILDT