Særligt én springer i øjnene i Brøndy.
De blågule har med en sejr og et remis fået en svingende start på sæsonen, men særligt én spiller har sprudlet i begge kampe.
Og det er Yuito Suzuki.
Mod Viborg fremtvang han et selvmål, mens han selv stod for en af kampens flotteste mål. Mod Vejle var han på pletten to gange.
Et muligt fremtidigt salg af Mathias Kvistgaarden forventes at indbringe mange millioner til Brøndby, men Yuito Suzuki kan også blive et kæmpe salg inden længe.
Det fortæller de tidligere Superliga-spiller Lasse Fosgaard og David Boysen i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’.
– I Danmark findes der halvanden millioner mænd, der allesammen føler, de kunne have spillet Superliga. Men den største forskel, også bare fra 1. division til Superliga, er, at spillernes spidskompetencer kommer endnu mere til udtryk.
– Du kan være nok så god mellem felterne, men det handler om at have spidskompetencer, og det har Suzuki. Hans drive med bolden og hans intelligens i afslutningerne. Det er det, der er med til at skille ham ud. Han bliver et kæmpe salg for Brøndby, det tror jeg på, siger Lasse Fosgaard.
David Boysen er især imponeret over japanerens evner foran mål.
– Suzuki spiller på et rigtig højt niveau, og det er nemt at sige, men jeg synes, han er en af de få spillere i Superligaen, der har de afslutningsfærdigheder. Han sparker nærmest lige godt med begge ben, men det er ikke kun det.
– Hans korte aftræk gør, hvis man ser hans mål, kan man se, at målmændene ikke når at reagere, for det kommer ud af det blå, og det kommer fra blinde vinkler. Et rigtig, rigtig højt niveau, som vi også ser i udlandet, siger den tidligere Brøndby-spiller.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
OPTAKT