‘Han bliver et kæmpe salg for Brøndby’

I SpilXperten-programmet 'Højt Spil' spås Yuito Suzuki til at blive et kæmpe salg for Brøndby.



Særligt én springer i øjnene i Brøndy.

De blågule har med en sejr og et remis fået en svingende start på sæsonen, men særligt én spiller har sprudlet i begge kampe.

Og det er Yuito Suzuki.

Mod Viborg fremtvang han et selvmål, mens han selv stod for en af kampens flotteste mål. Mod Vejle var han på pletten to gange.

Et muligt fremtidigt salg af Mathias Kvistgaarden forventes at indbringe mange millioner til Brøndby, men Yuito Suzuki kan også blive et kæmpe salg inden længe.

Det fortæller de tidligere Superliga-spiller Lasse Fosgaard og David Boysen i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’.

– I Danmark findes der halvanden millioner mænd, der allesammen føler, de kunne have spillet Superliga. Men den største forskel, også bare fra 1. division til Superliga, er, at spillernes spidskompetencer kommer endnu mere til udtryk.

– Du kan være nok så god mellem felterne, men det handler om at have spidskompetencer, og det har Suzuki. Hans drive med bolden og hans intelligens i afslutningerne. Det er det, der er med til at skille ham ud. Han bliver et kæmpe salg for Brøndby, det tror jeg på, siger Lasse Fosgaard.

David Boysen er især imponeret over japanerens evner foran mål.

– Suzuki spiller på et rigtig højt niveau, og det er nemt at sige, men jeg synes, han er en af de få spillere i Superligaen, der har de afslutningsfærdigheder. Han sparker nærmest lige godt med begge ben, men det er ikke kun det.

– Hans korte aftræk gør, hvis man ser hans mål, kan man se, at målmændene ikke når at reagere, for det kommer ud af det blå, og det kommer fra blinde vinkler. Et rigtig, rigtig højt niveau, som vi også ser i udlandet, siger den tidligere Brøndby-spiller.

Se hele programmet her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Saudi-Arabien – Uruguay

Jagter tidligere FCK-stjerne

Blæst bagover af 18-årig

Spottet i København

Brøndby melder duo færdig og teaser

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Belgien – Egypten

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran – New Zealand

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’