Ousmane Diomande er et af de varmeste navne i øjeblikket til trods for, at stort set ingen danske fodboldfans har set ham i aktion.
Ivorianeren er ejet af FC Midtjylland, som købte ham for et år siden, men ud over en håndfuld ungdomskampe for ulvene, så har man ikke set ham spille fodbold på dansk jord.
Den 19-årige forsvarsspiller er nemlig lejet ud til CD Mafra i den næstbedste portugisiske række, hvor han blæser ligaen omkuld. Derfor har Sporting CP blandt andet set sig lune på Diomande.
Men hvem er denne uslebne diamant, der kom til FC Midtjylland fra OS Abobo i Elfenbenskysten sidste vinter? Det kan klubbens U19-træner, Kenneth Andersen, gøre os lidt klogere på.
– Da han kommer hertil kan vi godt se, at det her er en virkelig, virkelig dygtig spiller. Vi kan godt se, at det er en spiller med et stort potentiale. For det første så er der et fysisk potentiale, da han er høj, stærk og hurtig. For det andet er der også et teknisk potentiale hos ham, siger Kenneth Andersen til Tipsbladet.
FC Midtjyllands scoutingafdeling havde længe forinden signingen haft et godt øje til Ousmane Diomande, som den 20. januar 2022 satte sin underskrift på en aftale frem til 2026 med FC Midtjylland.
Førsteholdsdebuten har han fortsat til gode, og der er også den mulighed, at han aldrig får den, da Sporting CP angiveligt pønser på nye bud på ivorianeren.
– Jeg håber, at han kommer tilbage til FC Midtjylland, for jeg kan sagtens se, at han går ind på vores førstehold. Men jeg kan også godt læse, hvem der byder på ham, og hvor meget de byder, så det kan formentlig blive svært at modstå.
Hvorfor kunne I ikke selv bruge ham i denne sæson?
– Det handlede om, at vi gerne ville gøre ham klar, og den bedste måde at gøre ham klar på, det var ved at få ham til at spille en masse kampe. Det vidste vi, at han ville komme til, hvis vi lejede ham ud til Mafra.
– Vi skulle selv spille i Europa, så vores overvejelser gik på, om han kunne få den samme mængde spilletid hos os, som vi kunne give ham dernede. Der vurderede vi, at det var bedst at sende ham derned, hvilket vi tror på, er det rigtige.
Ousmane Diomande og Araújo Henrique fra Benfica i duel i klubbernes Youth League-møde i sidste sæson.
"Et af de største talenter, jeg har set"
FC Midtjylland har før fostret store talenter i Joachim Andersen, Simon Kjær, Jonathan Asp Jensen og Gustav Isaksen, hvoraf nogle har drevet det rigtig langt, mens andre først er ved at tage de spæde skridt i retning af en gloværdig karriere.
Det samme er Ousmane Diomande også ved at gøre, og han er oppe at blande sig med klubbens største talenter nogensinde.
– Ja, det er han. Det er et af de rigtige store talenter, som vi har haft her på akademiet. Jeg tror, at han kan drive det rigtig langt, fordi han har de kompetencer, som det kræves som forsvarsspiller.
Indtil videre har Ousmane Diomande vist sig frem i 16 kampe for CD Mafra, hvoraf to af dem er mod FC Porto i pokalturneringerne. Her gjorde den bomstærke ivorianer en god figur, og det tror Kenneth Andersen, er baggrunden for den eksplosive interesse.
– Hvis man går lidt tilbage, så er historien lidt den samme som med Simon Kjær. Han havde heller ikke meget erfaring under bæltet, da han blev solgt til Italien. Diomande har jo spillet en pokalkamp mod Porto, og der har de største klubber set, at han kan klare sig mod de bedste spillere i Portugal. Det har nogle gange den største betydning.
– Da Palermo købte Simon, der så de også, at han spillede mod en dygtig italiensk angriber, og her er situationen den samme, da Diomande har spillet mod nogle af Portugals bedste spillere. Når han kan klare det, så ser de selvfølgelig et stort potentiale.
Ousmane Diomande har for FC Midtjylland spillet 15 U19-ligakampe, hvor det er blevet til to scoringer. Derudover har han optrådt i to Youth League-kampe, mens han i denne sæson har været fast mand i CD Mafras midterforsvar.
Lejeaftalen med den portugisiske klub udløber til sommer, men det er tvivlsomt, om FC Midtjylland overhovedet får ham at se igen, da Sporting CP er meget ivrige efter at tilknytte ham. Det er en historie, som Tipsbladet også har beskrevet.
Foto: Getty Images
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg