Next man up.
Udtrykket er populært i amerikanske sportsgrene, hvor lønloft ofte gør, at ikke alle kan betales, hvis man er god.
Lidt samme udtryk kan det ende med, at Randers FC gør brug af.
For FC Midtjylland henter Thomas Thomasberg ind som ny cheftræner, og han præsenteres senere torsdag. Han erstatter Albert Capellas, der blev fyret efter nederlaget for en uge siden til Lyngby Boldklub.
Nu er det så kronjyderne, der er på jagt efter en ny cheftræner, men den jagt behøver ikke bringe klubben væk fra egen kommune.
For ifølge Tipsbladets oplysninger er assistenttræner Rasmus Bertelsen et brandvarmt emne til at afløse Thomas Thomasberg som cheftræner for klubben.
Bertelsen har længe været en god mand i klubben og er anset som en dygtig træner – både teknisk og taktisk – og han har prøvet det meste hos Randers, siden han i 2009 blev ansat i klubben.
Han startede som træner på akademiet, siden har han været træner for ungdomshold, chef for akademiet samt chefscout. Siden 2017 har han været assistenttræner på førsteholdet, kun afbrudt af en periode i 2018, hvor han fik ansvaret for førsteholdet og reddede klubben fra nedrykning i en yderst svær sæson, hvor han endte med at vinde flere kampe, end han tabte.
Søren Pedersen, der er sportsdirektør i klubben, har et godt øje til Rasmus Bertelsen, og det er altså muligt, at assistenten bliver cheftræner, og at man så konsoliderer trænergruppen ved at hente en assistenttræner ind.
– Rasmus Bertelsen er for mig at se den oplagte kandidat, og det har han været længe. Berthelsen har en meget høj stjerne internt i klubben for sin faglighed og evner som træner, og han er moden til topjobbet, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen om Bertelsen og forklarer:
– Randers FC vil helt sikkert holde fast i identiteten som et arbejderhold, der vil matche alle på indsats og fysik. Og så vil man da helt sikkert også gerne blive endnu bedre i det boldbesiddende spil, der måske er dalet lidt i niveau, efter man har skiftet meget ud i spillertruppen efter pokaltriumfen og turen i Europa. Det bliver ikke let, og det kommer også til at kræve, at Randers fortsat præsterer over niveau på transfermarkedet, som man har gjort på banen, men med Rasmus Bertelsen kan det lykkes, selvom det er en stor opgave.
Thomas Thomasberg overtog i øvrigt tøjlerne fra Rasmus Bertelsen i sommeren 2018. Thomasberg har tidligere været træner for Hobro IK, FC Fredericia, FC Hjørring og FC Midtjylland.
Tipsbladet har forsøgt at få Randers i tale, men sportsdirektør er ikke vendt retur.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
‘De går amok!’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Stjernetransfer på plads alligevel
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Ikke set i 30 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER