Next man up.
Udtrykket er populært i amerikanske sportsgrene, hvor lønloft ofte gør, at ikke alle kan betales, hvis man er god.
Lidt samme udtryk kan det ende med, at Randers FC gør brug af.
For FC Midtjylland henter Thomas Thomasberg ind som ny cheftræner, og han præsenteres senere torsdag. Han erstatter Albert Capellas, der blev fyret efter nederlaget for en uge siden til Lyngby Boldklub.
Nu er det så kronjyderne, der er på jagt efter en ny cheftræner, men den jagt behøver ikke bringe klubben væk fra egen kommune.
For ifølge Tipsbladets oplysninger er assistenttræner Rasmus Bertelsen et brandvarmt emne til at afløse Thomas Thomasberg som cheftræner for klubben.
Bertelsen har længe været en god mand i klubben og er anset som en dygtig træner – både teknisk og taktisk – og han har prøvet det meste hos Randers, siden han i 2009 blev ansat i klubben.
Han startede som træner på akademiet, siden har han været træner for ungdomshold, chef for akademiet samt chefscout. Siden 2017 har han været assistenttræner på førsteholdet, kun afbrudt af en periode i 2018, hvor han fik ansvaret for førsteholdet og reddede klubben fra nedrykning i en yderst svær sæson, hvor han endte med at vinde flere kampe, end han tabte.
Søren Pedersen, der er sportsdirektør i klubben, har et godt øje til Rasmus Bertelsen, og det er altså muligt, at assistenten bliver cheftræner, og at man så konsoliderer trænergruppen ved at hente en assistenttræner ind.
– Rasmus Bertelsen er for mig at se den oplagte kandidat, og det har han været længe. Berthelsen har en meget høj stjerne internt i klubben for sin faglighed og evner som træner, og han er moden til topjobbet, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen om Bertelsen og forklarer:
– Randers FC vil helt sikkert holde fast i identiteten som et arbejderhold, der vil matche alle på indsats og fysik. Og så vil man da helt sikkert også gerne blive endnu bedre i det boldbesiddende spil, der måske er dalet lidt i niveau, efter man har skiftet meget ud i spillertruppen efter pokaltriumfen og turen i Europa. Det bliver ikke let, og det kommer også til at kræve, at Randers fortsat præsterer over niveau på transfermarkedet, som man har gjort på banen, men med Rasmus Bertelsen kan det lykkes, selvom det er en stor opgave.
Thomas Thomasberg overtog i øvrigt tøjlerne fra Rasmus Bertelsen i sommeren 2018. Thomasberg har tidligere været træner for Hobro IK, FC Fredericia, FC Hjørring og FC Midtjylland.
Tipsbladet har forsøgt at få Randers i tale, men sportsdirektør er ikke vendt retur.
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
