Next man up.
Udtrykket er populært i amerikanske sportsgrene, hvor lønloft ofte gør, at ikke alle kan betales, hvis man er god.
Lidt samme udtryk kan det ende med, at Randers FC gør brug af.
For FC Midtjylland henter Thomas Thomasberg ind som ny cheftræner, og han præsenteres senere torsdag. Han erstatter Albert Capellas, der blev fyret efter nederlaget for en uge siden til Lyngby Boldklub.
Nu er det så kronjyderne, der er på jagt efter en ny cheftræner, men den jagt behøver ikke bringe klubben væk fra egen kommune.
For ifølge Tipsbladets oplysninger er assistenttræner Rasmus Bertelsen et brandvarmt emne til at afløse Thomas Thomasberg som cheftræner for klubben.
Bertelsen har længe været en god mand i klubben og er anset som en dygtig træner – både teknisk og taktisk – og han har prøvet det meste hos Randers, siden han i 2009 blev ansat i klubben.
Han startede som træner på akademiet, siden har han været træner for ungdomshold, chef for akademiet samt chefscout. Siden 2017 har han været assistenttræner på førsteholdet, kun afbrudt af en periode i 2018, hvor han fik ansvaret for førsteholdet og reddede klubben fra nedrykning i en yderst svær sæson, hvor han endte med at vinde flere kampe, end han tabte.
Søren Pedersen, der er sportsdirektør i klubben, har et godt øje til Rasmus Bertelsen, og det er altså muligt, at assistenten bliver cheftræner, og at man så konsoliderer trænergruppen ved at hente en assistenttræner ind.
– Rasmus Bertelsen er for mig at se den oplagte kandidat, og det har han været længe. Berthelsen har en meget høj stjerne internt i klubben for sin faglighed og evner som træner, og han er moden til topjobbet, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen om Bertelsen og forklarer:
– Randers FC vil helt sikkert holde fast i identiteten som et arbejderhold, der vil matche alle på indsats og fysik. Og så vil man da helt sikkert også gerne blive endnu bedre i det boldbesiddende spil, der måske er dalet lidt i niveau, efter man har skiftet meget ud i spillertruppen efter pokaltriumfen og turen i Europa. Det bliver ikke let, og det kommer også til at kræve, at Randers fortsat præsterer over niveau på transfermarkedet, som man har gjort på banen, men med Rasmus Bertelsen kan det lykkes, selvom det er en stor opgave.
Thomas Thomasberg overtog i øvrigt tøjlerne fra Rasmus Bertelsen i sommeren 2018. Thomasberg har tidligere været træner for Hobro IK, FC Fredericia, FC Hjørring og FC Midtjylland.
Tipsbladet har forsøgt at få Randers i tale, men sportsdirektør er ikke vendt retur.
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Premier Leagues bundprop henter ny træner
TOPNYHED
Superliga-løgn
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
