Vejle Boldklub – Viborg FF 3-3 (1-2)
1-0 Stefan Velkov (22.).
1-1 Frederik Damkjer (27.).
1-2 Isak Jensen (39).
2-2 German Onugkha (55.).
3-2 German Onugkha (59.).
3-3 Renato Junior (85.).
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Selv de største jubeloptimister i Vejle havde næppe turdet håbe på, at German Onugkha ville præstere, som lejesvenden fra FCK har gjort i dette forår. Efter to sløje kampe i træk og en anonym første halvleg stemplede den russiske bomber pludseligt ind med to uimodståelige hovedstødskasser, der vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Med utrolige 10 scoringer i ni kampe må German Onugkha lige nu være klar favorit til at blive ‘Forårets Profil’ i Superligaen. Lundrim Hetemi leverede også en flot kamp, hvor han var arkitekten bag 2-2-målet.
Viborg FF
Efter en stærk periode med fire sejre i træk kom Jakob Poulsens tropper ned på jorden igen i dag, hvor de i størstedelen af kampen var det næstbedste hold på banen. Viborg var på hælene og blev især overløbet på midtbanen. Det var en kamp, hvor ingen af Viborg-spillere for alvor kan være tilfredse med deres præstation, men Isak Jensen leverede en aktion af de helt geniale med sit frispark, mens han generelt også havde en smule mere kvalitet end sine holdkammerater. Lucas Lund havde også flere flotte redninger, særligt i de døende sekunder.
Kampens værste
Jakob Poulsen kom med et frustrationsudbrud efter 83 minutter, og det kan man dårligt bebrejde Viborg-træneren, efter at Renato Junior brændte på det skammeligste fra kort afstand på riposten efter at Charly Nouck havde ramt stolpen. Til gengæld scorede brasilianeren kort efter et genialt mål, hvor han revancherede sig.
Kampens detalje
Viborg spillede ikke en god kamp, men heldigvis har holdet et decideret brutalt våben i Isak Jensen. Efter kantspillerens to frisparksmål i sidste runde scorede Isak Jensen et nyt direkte frisparksmål i dag på ‘et knækskud fra helvede’, som Viaplay-kommentator Daniel Ortved beskrev det. Det var et frispark i bedste Cristiano Ronaldo-stil, og Superligaen har vel ikke haft en frisparkskonge som Isak Jensen siden Robert Skovs tid. Han er fuldstændigt vanvittig!
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir