Han er fuldstændigt vanvittig!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 3-3 (1-2)
1-0 Stefan Velkov (22.).
1-1 Frederik Damkjer (27.).
1-2 Isak Jensen (39).
2-2 German Onugkha (55.).
3-2 German Onugkha (59.).
3-3 Renato Junior (85.).

Kampens bedste

Vejle Boldklub
Selv de største jubeloptimister i Vejle havde næppe turdet håbe på, at German Onugkha ville præstere, som lejesvenden fra FCK har gjort i dette forår. Efter to sløje kampe i træk og en anonym første halvleg stemplede den russiske bomber pludseligt ind med to uimodståelige hovedstødskasser, der vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Med utrolige 10 scoringer i ni kampe må German Onugkha lige nu være klar favorit til at blive ‘Forårets Profil’ i Superligaen. Lundrim Hetemi leverede også en flot kamp, hvor han var arkitekten bag 2-2-målet.

Viborg FF
Efter en stærk periode med fire sejre i træk kom Jakob Poulsens tropper ned på jorden igen i dag, hvor de i størstedelen af kampen var det næstbedste hold på banen. Viborg var på hælene og blev især overløbet på midtbanen. Det var en kamp, hvor ingen af Viborg-spillere for alvor kan være tilfredse med deres præstation, men Isak Jensen leverede en aktion af de helt geniale med sit frispark, mens han generelt også havde en smule mere kvalitet end sine holdkammerater. Lucas Lund havde også flere flotte redninger, særligt i de døende sekunder. 

Kampens værste

Jakob Poulsen kom med et frustrationsudbrud efter 83 minutter, og det kan man dårligt bebrejde Viborg-træneren, efter at Renato Junior brændte på det skammeligste fra kort afstand på riposten efter at Charly Nouck havde ramt stolpen. Til gengæld scorede brasilianeren kort efter et genialt mål, hvor han revancherede sig. 

Kampens detalje

Viborg spillede ikke en god kamp, men heldigvis har holdet et decideret brutalt våben i Isak Jensen. Efter kantspillerens to frisparksmål i sidste runde scorede Isak Jensen et nyt direkte frisparksmål i dag på ‘et knækskud fra helvede’, som Viaplay-kommentator Daniel Ortved beskrev det. Det var et frispark i bedste Cristiano Ronaldo-stil, og Superligaen har vel ikke haft en frisparkskonge som Isak Jensen siden Robert Skovs tid. Han er fuldstændigt vanvittig!







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

AGF i kontakt om norsk angriber 

Thomasberg vinder i sin OB-debut

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Dansker scorer mod Barcelona

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Lyngby BK – AGF

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt