Vejle Boldklub – Viborg FF 3-3 (1-2)
1-0 Stefan Velkov (22.).
1-1 Frederik Damkjer (27.).
1-2 Isak Jensen (39).
2-2 German Onugkha (55.).
3-2 German Onugkha (59.).
3-3 Renato Junior (85.).
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Selv de største jubeloptimister i Vejle havde næppe turdet håbe på, at German Onugkha ville præstere, som lejesvenden fra FCK har gjort i dette forår. Efter to sløje kampe i træk og en anonym første halvleg stemplede den russiske bomber pludseligt ind med to uimodståelige hovedstødskasser, der vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Med utrolige 10 scoringer i ni kampe må German Onugkha lige nu være klar favorit til at blive ‘Forårets Profil’ i Superligaen. Lundrim Hetemi leverede også en flot kamp, hvor han var arkitekten bag 2-2-målet.
Viborg FF
Efter en stærk periode med fire sejre i træk kom Jakob Poulsens tropper ned på jorden igen i dag, hvor de i størstedelen af kampen var det næstbedste hold på banen. Viborg var på hælene og blev især overløbet på midtbanen. Det var en kamp, hvor ingen af Viborg-spillere for alvor kan være tilfredse med deres præstation, men Isak Jensen leverede en aktion af de helt geniale med sit frispark, mens han generelt også havde en smule mere kvalitet end sine holdkammerater. Lucas Lund havde også flere flotte redninger, særligt i de døende sekunder.
Kampens værste
Jakob Poulsen kom med et frustrationsudbrud efter 83 minutter, og det kan man dårligt bebrejde Viborg-træneren, efter at Renato Junior brændte på det skammeligste fra kort afstand på riposten efter at Charly Nouck havde ramt stolpen. Til gengæld scorede brasilianeren kort efter et genialt mål, hvor han revancherede sig.
Kampens detalje
Viborg spillede ikke en god kamp, men heldigvis har holdet et decideret brutalt våben i Isak Jensen. Efter kantspillerens to frisparksmål i sidste runde scorede Isak Jensen et nyt direkte frisparksmål i dag på ‘et knækskud fra helvede’, som Viaplay-kommentator Daniel Ortved beskrev det. Det var et frispark i bedste Cristiano Ronaldo-stil, og Superligaen har vel ikke haft en frisparkskonge som Isak Jensen siden Robert Skovs tid. Han er fuldstændigt vanvittig!
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
OPTAKT