Vejle Boldklub – Viborg FF 3-3 (1-2)
1-0 Stefan Velkov (22.).
1-1 Frederik Damkjer (27.).
1-2 Isak Jensen (39).
2-2 German Onugkha (55.).
3-2 German Onugkha (59.).
3-3 Renato Junior (85.).
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Selv de største jubeloptimister i Vejle havde næppe turdet håbe på, at German Onugkha ville præstere, som lejesvenden fra FCK har gjort i dette forår. Efter to sløje kampe i træk og en anonym første halvleg stemplede den russiske bomber pludseligt ind med to uimodståelige hovedstødskasser, der vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Med utrolige 10 scoringer i ni kampe må German Onugkha lige nu være klar favorit til at blive ‘Forårets Profil’ i Superligaen. Lundrim Hetemi leverede også en flot kamp, hvor han var arkitekten bag 2-2-målet.
Viborg FF
Efter en stærk periode med fire sejre i træk kom Jakob Poulsens tropper ned på jorden igen i dag, hvor de i størstedelen af kampen var det næstbedste hold på banen. Viborg var på hælene og blev især overløbet på midtbanen. Det var en kamp, hvor ingen af Viborg-spillere for alvor kan være tilfredse med deres præstation, men Isak Jensen leverede en aktion af de helt geniale med sit frispark, mens han generelt også havde en smule mere kvalitet end sine holdkammerater. Lucas Lund havde også flere flotte redninger, særligt i de døende sekunder.
Kampens værste
Jakob Poulsen kom med et frustrationsudbrud efter 83 minutter, og det kan man dårligt bebrejde Viborg-træneren, efter at Renato Junior brændte på det skammeligste fra kort afstand på riposten efter at Charly Nouck havde ramt stolpen. Til gengæld scorede brasilianeren kort efter et genialt mål, hvor han revancherede sig.
Kampens detalje
Viborg spillede ikke en god kamp, men heldigvis har holdet et decideret brutalt våben i Isak Jensen. Efter kantspillerens to frisparksmål i sidste runde scorede Isak Jensen et nyt direkte frisparksmål i dag på ‘et knækskud fra helvede’, som Viaplay-kommentator Daniel Ortved beskrev det. Det var et frispark i bedste Cristiano Ronaldo-stil, og Superligaen har vel ikke haft en frisparkskonge som Isak Jensen siden Robert Skovs tid. Han er fuldstændigt vanvittig!
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW