Vejle Boldklub – Viborg FF 3-3 (1-2)
1-0 Stefan Velkov (22.).
1-1 Frederik Damkjer (27.).
1-2 Isak Jensen (39).
2-2 German Onugkha (55.).
3-2 German Onugkha (59.).
3-3 Renato Junior (85.).
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Selv de største jubeloptimister i Vejle havde næppe turdet håbe på, at German Onugkha ville præstere, som lejesvenden fra FCK har gjort i dette forår. Efter to sløje kampe i træk og en anonym første halvleg stemplede den russiske bomber pludseligt ind med to uimodståelige hovedstødskasser, der vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Med utrolige 10 scoringer i ni kampe må German Onugkha lige nu være klar favorit til at blive ‘Forårets Profil’ i Superligaen. Lundrim Hetemi leverede også en flot kamp, hvor han var arkitekten bag 2-2-målet.
Viborg FF
Efter en stærk periode med fire sejre i træk kom Jakob Poulsens tropper ned på jorden igen i dag, hvor de i størstedelen af kampen var det næstbedste hold på banen. Viborg var på hælene og blev især overløbet på midtbanen. Det var en kamp, hvor ingen af Viborg-spillere for alvor kan være tilfredse med deres præstation, men Isak Jensen leverede en aktion af de helt geniale med sit frispark, mens han generelt også havde en smule mere kvalitet end sine holdkammerater. Lucas Lund havde også flere flotte redninger, særligt i de døende sekunder.
Kampens værste
Jakob Poulsen kom med et frustrationsudbrud efter 83 minutter, og det kan man dårligt bebrejde Viborg-træneren, efter at Renato Junior brændte på det skammeligste fra kort afstand på riposten efter at Charly Nouck havde ramt stolpen. Til gengæld scorede brasilianeren kort efter et genialt mål, hvor han revancherede sig.
Kampens detalje
Viborg spillede ikke en god kamp, men heldigvis har holdet et decideret brutalt våben i Isak Jensen. Efter kantspillerens to frisparksmål i sidste runde scorede Isak Jensen et nyt direkte frisparksmål i dag på ‘et knækskud fra helvede’, som Viaplay-kommentator Daniel Ortved beskrev det. Det var et frispark i bedste Cristiano Ronaldo-stil, og Superligaen har vel ikke haft en frisparkskonge som Isak Jensen siden Robert Skovs tid. Han er fuldstændigt vanvittig!
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM