– Han er oplagt som Viborg-træner

Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, ser en helt oplagt kandidat til trænersædet i Viborg FF, hvis man som ventet sælger Jacob Friis.



Viborg FF har bekræftet de seneste ugers rygter om, at man er i forhandlinger med en klub om et salg af klubbens cheftræner Jacob Friis.

Fredag havde han fået fri til at forhandle et muligt skifte, som mange spår bliver som assistenttræner for Jess Thorup i Augsburg. Sker det, at Jacob Friis forlader Viborg FF, så efterlader det de grønblusede med et stort hul på sidelinjen.

Men ifølge Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, så har de en ideel afløser i deres egen baghave.

– Jakob Poulsen er oplagt som Viborg-træner. Som træner er han formet af VFF og har været med til opturen. Han forstår, hvordan man arbejder i klubben, og det vil passe til Viborg FF at hyre netop ham.

40-årige Jakob Poulsen har i mere end to år været assistenttræner i Viborg FF. Derfor mener Troels Bager Thøgersen, at det er oplagt, at "Polle" bliver den nye kaptajn på Viborg-skibet.

– Viborg er en klub, hvor det ikke handler om cheftræneren. Forstået som at han ikke skal diktere spillestilen, diktere indkøbene, skifte ud i staben og forme det hele i sit eget billede. Selvfølgelig er det ikke bare en pedel, man hyrer, men for mig er det her en afgørende pointe. Der skal ikke en ny træner ind, der skal sætte en ny, selvstændig kurs, lyder det fra chefredaktøren som tilføjer:

– Der er helt sikkert større og selvsagt mere erfarne navne derude. Men jeg tror, pointen for Viborgs ledelse er at have en træner, der holder kursen. Selvfølgelig skal der ske ændringer i fremtiden, som træneren er med til, men det er ikke nu. Der er ikke ild i noget, der er ikke krise, og derfor ser den her løsning oplagt ud,

Jacob Friis forlængede tidligere på året sin aftale med Viborg FF frem til 2026, men nu kunne noget tyde på, at han forlader Superligaen før tid. Jakob Poulsen stod desuden i spidsen for holdets træning fredag, hvor klubbens cheftræner altså havde fået fri.

Ender det med, at Viborg FF forfremmer Jakob Poulsen, så vil det være hans første job som cheftræner, siden han trak sig tilbage som aktiv i 2020. Rollen som assistenttræner i Viborg er hans første på sidelinjen.

Søndag klokken 14.00 får Viborg FF i egen hule besøg af Silkeborg IF, og her bliver det interessant at se, hvem der står på sidelinjen, når kampen fløjtes op.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF.





Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Chok: Dortmund ude af Champions League

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Endelig er der godt nyt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Deler godt Brøndby-nyt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?