– Han er oplagt som Viborg-træner

Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, ser en helt oplagt kandidat til trænersædet i Viborg FF, hvis man som ventet sælger Jacob Friis.



Viborg FF har bekræftet de seneste ugers rygter om, at man er i forhandlinger med en klub om et salg af klubbens cheftræner Jacob Friis.

Fredag havde han fået fri til at forhandle et muligt skifte, som mange spår bliver som assistenttræner for Jess Thorup i Augsburg. Sker det, at Jacob Friis forlader Viborg FF, så efterlader det de grønblusede med et stort hul på sidelinjen.

Men ifølge Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, så har de en ideel afløser i deres egen baghave.

– Jakob Poulsen er oplagt som Viborg-træner. Som træner er han formet af VFF og har været med til opturen. Han forstår, hvordan man arbejder i klubben, og det vil passe til Viborg FF at hyre netop ham.

40-årige Jakob Poulsen har i mere end to år været assistenttræner i Viborg FF. Derfor mener Troels Bager Thøgersen, at det er oplagt, at "Polle" bliver den nye kaptajn på Viborg-skibet.

– Viborg er en klub, hvor det ikke handler om cheftræneren. Forstået som at han ikke skal diktere spillestilen, diktere indkøbene, skifte ud i staben og forme det hele i sit eget billede. Selvfølgelig er det ikke bare en pedel, man hyrer, men for mig er det her en afgørende pointe. Der skal ikke en ny træner ind, der skal sætte en ny, selvstændig kurs, lyder det fra chefredaktøren som tilføjer:

– Der er helt sikkert større og selvsagt mere erfarne navne derude. Men jeg tror, pointen for Viborgs ledelse er at have en træner, der holder kursen. Selvfølgelig skal der ske ændringer i fremtiden, som træneren er med til, men det er ikke nu. Der er ikke ild i noget, der er ikke krise, og derfor ser den her løsning oplagt ud,

Jacob Friis forlængede tidligere på året sin aftale med Viborg FF frem til 2026, men nu kunne noget tyde på, at han forlader Superligaen før tid. Jakob Poulsen stod desuden i spidsen for holdets træning fredag, hvor klubbens cheftræner altså havde fået fri.

Ender det med, at Viborg FF forfremmer Jakob Poulsen, så vil det være hans første job som cheftræner, siden han trak sig tilbage som aktiv i 2020. Rollen som assistenttræner i Viborg er hans første på sidelinjen.

Søndag klokken 14.00 får Viborg FF i egen hule besøg af Silkeborg IF, og her bliver det interessant at se, hvem der står på sidelinjen, når kampen fløjtes op.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Presset træner vil rotere mod FCM



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Troels Bech slår fast: Glem det!

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Barcelona – Newcastle United

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Overraskende U21-trupudtagelse

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain