Video : Tipsbladet
Superliga

- Han er oplagt som Viborg-træner

Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, ser en helt oplagt kandidat til trænersædet i Viborg FF, hvis man som ventet sælger Jacob Friis.

Viborg FF har bekræftet de seneste ugers rygter om, at man er i forhandlinger med en klub om et salg af klubbens cheftræner Jacob Friis.

Fredag havde han fået fri til at forhandle et muligt skifte, som mange spår bliver som assistenttræner for Jess Thorup i Augsburg. Sker det, at Jacob Friis forlader Viborg FF, så efterlader det de grønblusede med et stort hul på sidelinjen.

Men ifølge Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, så har de en ideel afløser i deres egen baghave.

- Jakob Poulsen er oplagt som Viborg-træner. Som træner er han formet af VFF og har været med til opturen. Han forstår, hvordan man arbejder i klubben, og det vil passe til Viborg FF at hyre netop ham.

40-årige Jakob Poulsen har i mere end to år været assistenttræner i Viborg FF. Derfor mener Troels Bager Thøgersen, at det er oplagt, at "Polle" bliver den nye kaptajn på Viborg-skibet.

- Viborg er en klub, hvor det ikke handler om cheftræneren. Forstået som at han ikke skal diktere spillestilen, diktere indkøbene, skifte ud i staben og forme det hele i sit eget billede. Selvfølgelig er det ikke bare en pedel, man hyrer, men for mig er det her en afgørende pointe. Der skal ikke en ny træner ind, der skal sætte en ny, selvstændig kurs, lyder det fra chefredaktøren som tilføjer:

- Der er helt sikkert større og selvsagt mere erfarne navne derude. Men jeg tror, pointen for Viborgs ledelse er at have en træner, der holder kursen. Selvfølgelig skal der ske ændringer i fremtiden, som træneren er med til, men det er ikke nu. Der er ikke ild i noget, der er ikke krise, og derfor ser den her løsning oplagt ud,

Jacob Friis forlængede tidligere på året sin aftale med Viborg FF frem til 2026, men nu kunne noget tyde på, at han forlader Superligaen før tid. Jakob Poulsen stod desuden i spidsen for holdets træning fredag, hvor klubbens cheftræner altså havde fået fri.

Ender det med, at Viborg FF forfremmer Jakob Poulsen, så vil det være hans første job som cheftræner, siden han trak sig tilbage som aktiv i 2020. Rollen som assistenttræner i Viborg er hans første på sidelinjen.

Søndag klokken 14.00 får Viborg FF i egen hule besøg af Silkeborg IF, og her bliver det interessant at se, hvem der står på sidelinjen, når kampen fløjtes op.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF.