‘Han er Superligaens bedste spiller!’

Ifølge David Boysen spiller Superligaens bedste spiller i FC Midtjylland.



Otte kampe, seks sejre, to uafgjorte og nul nederlag.

FC Midtjylland fortsatte sin ubesejrede sæsonstart i Superligaen med en comebacksejr over FC København i weekenden, og i mandagens udgave af Tipsbladets ugentlige Superliga-show, Verdens Lækreste Superliga, er der også ros til en række “ulve”.

Vært Mie Spangsberg er flankeret af blandt andre den tidligere Superliga-spiller David Boysen, og han fremhæver FC Midtjyllands chilenske wonderkid Dario Osorio som en, han har været vild med i den indeværende runde.

– Jeg har valgt at gå med Dario Osorio. Jeg synes, han spiller en god kamp – ligesom mange andre Midtjylland-spillere. Er han den bedste Midtjylland-spiller i kampen? Nej, det tror jeg ikke. Men jeg synes, at han er Superligaens bedste spiller. Det er måske stort at sige, men det synes jeg, at han er det, siger David Boysen og tilføjer:

– Vi havde de to måske bedste trupper imod hinanden i FC Midtjylland og FCK, og jeg synes, at han er den, der viste sig bedst frem af dem med x-faktor. De kan ikke stoppe ham. Han glider forbi modstanderen, han har gåpåmod, han er ikke særlig gammel, og jeg tror, han bliver det dyreste salg i Superligaen i mange, mange år. Jeg synes, han er Superligaens bedste spiller.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Med i studiet er Tipsbladets journalist Emil Bellaiche, og han er ikke helt enig i David Boysens vurdering.

– Nej. Jeg synes ikke engang, at han er den bedste i FC Midtjylland faktisk, fordi jeg kan bedre lide Oliver Sørensen, men jeg er enig i, at han er farlig hver gang, han har bolden, siger han.

David Boysen holder dog fast.

– For mig handler det om den x-faktor, han har. Jeg synes, det er så ekstraordinært, og han gør ting på en måde, som du ikke ser i Superligaen normalt. Den måde, han glider forbi modspillere… Det er som om, at han er et skridt foran de andre. Vi har masser af spillere som Achouri og Simsir, som også kan det, men når de spiller den her kamp, lykkes det ikke rigtig. Osorio er upåvirket, siger Boysen.

En helt tredje FC Midtjylland-spiller fremhæves dog også af Emil Bellaiche som den spiller, han har været vild med fra denne runde. Nemlig Emiliano Martinez.

Hør om den uruguayanske midtbaneterrier i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor du kan se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga. 





Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick


Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Rune deler nyt efter mareridt

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

– Fuldstændig svigtet

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dansk dommer får ros stor ros

– Cooper skyder på Schmedes

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

AGF henter Ibrahim Traoré

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Landstræner hylder OB-komet

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer