‘Han er Superligaens bedste spiller!’

Ifølge David Boysen spiller Superligaens bedste spiller i FC Midtjylland.



Otte kampe, seks sejre, to uafgjorte og nul nederlag.

FC Midtjylland fortsatte sin ubesejrede sæsonstart i Superligaen med en comebacksejr over FC København i weekenden, og i mandagens udgave af Tipsbladets ugentlige Superliga-show, Verdens Lækreste Superliga, er der også ros til en række “ulve”.

Vært Mie Spangsberg er flankeret af blandt andre den tidligere Superliga-spiller David Boysen, og han fremhæver FC Midtjyllands chilenske wonderkid Dario Osorio som en, han har været vild med i den indeværende runde.

– Jeg har valgt at gå med Dario Osorio. Jeg synes, han spiller en god kamp – ligesom mange andre Midtjylland-spillere. Er han den bedste Midtjylland-spiller i kampen? Nej, det tror jeg ikke. Men jeg synes, at han er Superligaens bedste spiller. Det er måske stort at sige, men det synes jeg, at han er det, siger David Boysen og tilføjer:

– Vi havde de to måske bedste trupper imod hinanden i FC Midtjylland og FCK, og jeg synes, at han er den, der viste sig bedst frem af dem med x-faktor. De kan ikke stoppe ham. Han glider forbi modstanderen, han har gåpåmod, han er ikke særlig gammel, og jeg tror, han bliver det dyreste salg i Superligaen i mange, mange år. Jeg synes, han er Superligaens bedste spiller.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Med i studiet er Tipsbladets journalist Emil Bellaiche, og han er ikke helt enig i David Boysens vurdering.

– Nej. Jeg synes ikke engang, at han er den bedste i FC Midtjylland faktisk, fordi jeg kan bedre lide Oliver Sørensen, men jeg er enig i, at han er farlig hver gang, han har bolden, siger han.

David Boysen holder dog fast.

– For mig handler det om den x-faktor, han har. Jeg synes, det er så ekstraordinært, og han gør ting på en måde, som du ikke ser i Superligaen normalt. Den måde, han glider forbi modspillere… Det er som om, at han er et skridt foran de andre. Vi har masser af spillere som Achouri og Simsir, som også kan det, men når de spiller den her kamp, lykkes det ikke rigtig. Osorio er upåvirket, siger Boysen.

En helt tredje FC Midtjylland-spiller fremhæves dog også af Emil Bellaiche som den spiller, han har været vild med fra denne runde. Nemlig Emiliano Martinez.

Hør om den uruguayanske midtbaneterrier i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor du kan se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga. 





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner