‘Han er Superligaens bedste spiller!’

Ifølge David Boysen spiller Superligaens bedste spiller i FC Midtjylland.



Otte kampe, seks sejre, to uafgjorte og nul nederlag.

FC Midtjylland fortsatte sin ubesejrede sæsonstart i Superligaen med en comebacksejr over FC København i weekenden, og i mandagens udgave af Tipsbladets ugentlige Superliga-show, Verdens Lækreste Superliga, er der også ros til en række “ulve”.

Vært Mie Spangsberg er flankeret af blandt andre den tidligere Superliga-spiller David Boysen, og han fremhæver FC Midtjyllands chilenske wonderkid Dario Osorio som en, han har været vild med i den indeværende runde.

– Jeg har valgt at gå med Dario Osorio. Jeg synes, han spiller en god kamp – ligesom mange andre Midtjylland-spillere. Er han den bedste Midtjylland-spiller i kampen? Nej, det tror jeg ikke. Men jeg synes, at han er Superligaens bedste spiller. Det er måske stort at sige, men det synes jeg, at han er det, siger David Boysen og tilføjer:

– Vi havde de to måske bedste trupper imod hinanden i FC Midtjylland og FCK, og jeg synes, at han er den, der viste sig bedst frem af dem med x-faktor. De kan ikke stoppe ham. Han glider forbi modstanderen, han har gåpåmod, han er ikke særlig gammel, og jeg tror, han bliver det dyreste salg i Superligaen i mange, mange år. Jeg synes, han er Superligaens bedste spiller.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Med i studiet er Tipsbladets journalist Emil Bellaiche, og han er ikke helt enig i David Boysens vurdering.

– Nej. Jeg synes ikke engang, at han er den bedste i FC Midtjylland faktisk, fordi jeg kan bedre lide Oliver Sørensen, men jeg er enig i, at han er farlig hver gang, han har bolden, siger han.

David Boysen holder dog fast.

– For mig handler det om den x-faktor, han har. Jeg synes, det er så ekstraordinært, og han gør ting på en måde, som du ikke ser i Superligaen normalt. Den måde, han glider forbi modspillere… Det er som om, at han er et skridt foran de andre. Vi har masser af spillere som Achouri og Simsir, som også kan det, men når de spiller den her kamp, lykkes det ikke rigtig. Osorio er upåvirket, siger Boysen.

En helt tredje FC Midtjylland-spiller fremhæves dog også af Emil Bellaiche som den spiller, han har været vild med fra denne runde. Nemlig Emiliano Martinez.

Hør om den uruguayanske midtbaneterrier i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor du kan se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga. 





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Froholdt-video trækker overskrifter

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dem kan FCM trække i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stor overraskelse til FCM-træning

Kontant melding fra ny Spurs-boss

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

– Det er en frustration for os alle

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

‘Han er tilgivet’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet