Han får guldmedalje: Sådan er vi i FC København

Jess Thorup, der indledte sæsonen som cheftræner i FC København, får også en guldmedalje, fortæller sportschef Peter Christiansen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.



Tipsbladet i Parken.

FC København kunne for andet år i streg lade sig krone som danske mestre, hvilket blev en realitet sidste weekend og fejret under hele søndagens opgør mod Randers.

Sidste år ledte Jess Thorup klubben til triumf, men kort inde i denne sæson valgte man at klippe båndene til mestertræneren.

Selvom han fik FC København i Champions League-gruppespillet, så haltede resultaterne i Superligaen, hvorfor hans assistent Jacob Neestrup blev givet nøglerne til det nok sværeste trænersæde i Danmark at besidde.

Han har nu ledt FC København til pokaltitlen og det danske mesterskab, og står fortjent som billedet på sæsonens triumf, men Jess Thorup bliver også belønnet med metal.

Det fortæller klubbens sportschef, Peter Christiansen, til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sæsonens sidste kamp mod Randers FC, der iøvrigt endte 1-1.

– Det gør han [Jess Thoerup, red.] helt sikkert. Han får en guldmedalje, sådan er traditionerne, og sådan er vi i FC København, siger ‘PC’, og tilføjer, at også andre af klubbens tidligere aktører belønnes for deres indsats i den forgangne sæson.

– ‘VK’ [Victor Kristiansen, red.] får også en. Han har spillet en halv sæson i FC København. Ligesom vi så Jonas og Højlund få en [i sidste sæson, red.], så får han selvfølgelig også en.

Victor Kristiansen forlod FC København til fordel for Leicester i januar, som han for nyligt rykkede ud af Premier League med. Nu kunne han så bytte følelsen af skuffelse med jubel i Parken sammen med ‘PC’ og resten af København.

– Jeg er glad på spillernes og Neestrups vegne og alle interessenterne omkring klubben. Det har været et sindssygt år. Det er ikke mere end et år og to uger siden, at vi vandt mesterskabet herinde. Vi er i Champions League, vinder pokalen og nu mesterskabet igen, så det er et helt år, hvor der er sket rigtig mange ting og blevet sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

I afspilleren ovenfor kan du høre Victor Kristiansen reaktion på FC Københavns mesterskab.





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Succestræner forlader Premier League-klub