• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Han får guldmedalje: Sådan er vi i FC København

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Jess Thorup, der indledte sæsonen som cheftræner i FC København, får også en guldmedalje, fortæller sportschef Peter Christiansen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Af Ole Hoffskov og Mikkel Fuhr Nielsen

Tipsbladet i Parken.

FC København kunne for andet år i streg lade sig krone som danske mestre, hvilket blev en realitet sidste weekend og fejret under hele søndagens opgør mod Randers.

Sidste år ledte Jess Thorup klubben til triumf, men kort inde i denne sæson valgte man at klippe båndene til mestertræneren.

Selvom han fik FC København i Champions League-gruppespillet, så haltede resultaterne i Superligaen, hvorfor hans assistent Jacob Neestrup blev givet nøglerne til det nok sværeste trænersæde i Danmark at besidde.

Han har nu ledt FC København til pokaltitlen og det danske mesterskab, og står fortjent som billedet på sæsonens triumf, men Jess Thorup bliver også belønnet med metal.

Det fortæller klubbens sportschef, Peter Christiansen, til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sæsonens sidste kamp mod Randers FC, der iøvrigt endte 1-1.

- Det gør han [Jess Thoerup, red.] helt sikkert. Han får en guldmedalje, sådan er traditionerne, og sådan er vi i FC København, siger 'PC', og tilføjer, at også andre af klubbens tidligere aktører belønnes for deres indsats i den forgangne sæson.

- 'VK' [Victor Kristiansen, red.] får også en. Han har spillet en halv sæson i FC København. Ligesom vi så Jonas og Højlund få en [i sidste sæson, red.], så får han selvfølgelig også en.

Victor Kristiansen forlod FC København til fordel for Leicester i januar, som han for nyligt rykkede ud af Premier League med. Nu kunne han så bytte følelsen af skuffelse med jubel i Parken sammen med 'PC' og resten af København.

- Jeg er glad på spillernes og Neestrups vegne og alle interessenterne omkring klubben. Det har været et sindssygt år. Det er ikke mere end et år og to uger siden, at vi vandt mesterskabet herinde. Vi er i Champions League, vinder pokalen og nu mesterskabet igen, så det er et helt år, hvor der er sket rigtig mange ting og blevet sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

I afspilleren ovenfor kan du høre Victor Kristiansen reaktion på FC Københavns mesterskab.