Han får guldmedalje: Sådan er vi i FC København

Jess Thorup, der indledte sæsonen som cheftræner i FC København, får også en guldmedalje, fortæller sportschef Peter Christiansen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.



Tipsbladet i Parken.

FC København kunne for andet år i streg lade sig krone som danske mestre, hvilket blev en realitet sidste weekend og fejret under hele søndagens opgør mod Randers.

Sidste år ledte Jess Thorup klubben til triumf, men kort inde i denne sæson valgte man at klippe båndene til mestertræneren.

Selvom han fik FC København i Champions League-gruppespillet, så haltede resultaterne i Superligaen, hvorfor hans assistent Jacob Neestrup blev givet nøglerne til det nok sværeste trænersæde i Danmark at besidde.

Han har nu ledt FC København til pokaltitlen og det danske mesterskab, og står fortjent som billedet på sæsonens triumf, men Jess Thorup bliver også belønnet med metal.

Det fortæller klubbens sportschef, Peter Christiansen, til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sæsonens sidste kamp mod Randers FC, der iøvrigt endte 1-1.

– Det gør han [Jess Thoerup, red.] helt sikkert. Han får en guldmedalje, sådan er traditionerne, og sådan er vi i FC København, siger ‘PC’, og tilføjer, at også andre af klubbens tidligere aktører belønnes for deres indsats i den forgangne sæson.

– ‘VK’ [Victor Kristiansen, red.] får også en. Han har spillet en halv sæson i FC København. Ligesom vi så Jonas og Højlund få en [i sidste sæson, red.], så får han selvfølgelig også en.

Victor Kristiansen forlod FC København til fordel for Leicester i januar, som han for nyligt rykkede ud af Premier League med. Nu kunne han så bytte følelsen af skuffelse med jubel i Parken sammen med ‘PC’ og resten af København.

– Jeg er glad på spillernes og Neestrups vegne og alle interessenterne omkring klubben. Det har været et sindssygt år. Det er ikke mere end et år og to uger siden, at vi vandt mesterskabet herinde. Vi er i Champions League, vinder pokalen og nu mesterskabet igen, så det er et helt år, hvor der er sket rigtig mange ting og blevet sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

I afspilleren ovenfor kan du høre Victor Kristiansen reaktion på FC Københavns mesterskab.



– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’