Han får guldmedalje: Sådan er vi i FC København

Jess Thorup, der indledte sæsonen som cheftræner i FC København, får også en guldmedalje, fortæller sportschef Peter Christiansen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.



Tipsbladet i Parken.

FC København kunne for andet år i streg lade sig krone som danske mestre, hvilket blev en realitet sidste weekend og fejret under hele søndagens opgør mod Randers.

Sidste år ledte Jess Thorup klubben til triumf, men kort inde i denne sæson valgte man at klippe båndene til mestertræneren.

Selvom han fik FC København i Champions League-gruppespillet, så haltede resultaterne i Superligaen, hvorfor hans assistent Jacob Neestrup blev givet nøglerne til det nok sværeste trænersæde i Danmark at besidde.

Han har nu ledt FC København til pokaltitlen og det danske mesterskab, og står fortjent som billedet på sæsonens triumf, men Jess Thorup bliver også belønnet med metal.

Det fortæller klubbens sportschef, Peter Christiansen, til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sæsonens sidste kamp mod Randers FC, der iøvrigt endte 1-1.

– Det gør han [Jess Thoerup, red.] helt sikkert. Han får en guldmedalje, sådan er traditionerne, og sådan er vi i FC København, siger ‘PC’, og tilføjer, at også andre af klubbens tidligere aktører belønnes for deres indsats i den forgangne sæson.

– ‘VK’ [Victor Kristiansen, red.] får også en. Han har spillet en halv sæson i FC København. Ligesom vi så Jonas og Højlund få en [i sidste sæson, red.], så får han selvfølgelig også en.

Victor Kristiansen forlod FC København til fordel for Leicester i januar, som han for nyligt rykkede ud af Premier League med. Nu kunne han så bytte følelsen af skuffelse med jubel i Parken sammen med ‘PC’ og resten af København.

– Jeg er glad på spillernes og Neestrups vegne og alle interessenterne omkring klubben. Det har været et sindssygt år. Det er ikke mere end et år og to uger siden, at vi vandt mesterskabet herinde. Vi er i Champions League, vinder pokalen og nu mesterskabet igen, så det er et helt år, hvor der er sket rigtig mange ting og blevet sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

I afspilleren ovenfor kan du høre Victor Kristiansen reaktion på FC Københavns mesterskab.



Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Brøndby afvist

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Lothar Matthaüs storroser dansker

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Storhylder Christian Nørgaard

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Køber sig ind i dansk klub

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk