Han får guldmedalje: Sådan er vi i FC København

Jess Thorup, der indledte sæsonen som cheftræner i FC København, får også en guldmedalje, fortæller sportschef Peter Christiansen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.



Tipsbladet i Parken.

FC København kunne for andet år i streg lade sig krone som danske mestre, hvilket blev en realitet sidste weekend og fejret under hele søndagens opgør mod Randers.

Sidste år ledte Jess Thorup klubben til triumf, men kort inde i denne sæson valgte man at klippe båndene til mestertræneren.

Selvom han fik FC København i Champions League-gruppespillet, så haltede resultaterne i Superligaen, hvorfor hans assistent Jacob Neestrup blev givet nøglerne til det nok sværeste trænersæde i Danmark at besidde.

Han har nu ledt FC København til pokaltitlen og det danske mesterskab, og står fortjent som billedet på sæsonens triumf, men Jess Thorup bliver også belønnet med metal.

Det fortæller klubbens sportschef, Peter Christiansen, til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sæsonens sidste kamp mod Randers FC, der iøvrigt endte 1-1.

– Det gør han [Jess Thoerup, red.] helt sikkert. Han får en guldmedalje, sådan er traditionerne, og sådan er vi i FC København, siger ‘PC’, og tilføjer, at også andre af klubbens tidligere aktører belønnes for deres indsats i den forgangne sæson.

– ‘VK’ [Victor Kristiansen, red.] får også en. Han har spillet en halv sæson i FC København. Ligesom vi så Jonas og Højlund få en [i sidste sæson, red.], så får han selvfølgelig også en.

Victor Kristiansen forlod FC København til fordel for Leicester i januar, som han for nyligt rykkede ud af Premier League med. Nu kunne han så bytte følelsen af skuffelse med jubel i Parken sammen med ‘PC’ og resten af København.

– Jeg er glad på spillernes og Neestrups vegne og alle interessenterne omkring klubben. Det har været et sindssygt år. Det er ikke mere end et år og to uger siden, at vi vandt mesterskabet herinde. Vi er i Champions League, vinder pokalen og nu mesterskabet igen, så det er et helt år, hvor der er sket rigtig mange ting og blevet sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

I afspilleren ovenfor kan du høre Victor Kristiansen reaktion på FC Københavns mesterskab.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa