VEJLE (Tipsbladet)
Vejle Boldklub-Lyngby Boldklub 1-0 (0-0)
1-0 German Onugkha (69')
Kampens bedste:
Vejle
Oliver Provstgaard havde en sikker fod, når han skulle have det sammen med forsvarskollegerne.
Lyngby stillede op med flere gode og formstærke forwards, og de blev holdt fra fadet i størstedelen af en i øvrigt ganske rolig kamp, hvor man godt kunne se, begge hold kunne bruge uafgjort og derfor ikke havde nogen grund til at blotte sig unødigt.
Viste også gode offensiver detaljer med driblinger og fornuftigt spil med bolden, ligesom han gjorde i seneste hjemmekamp, hvor han leverede den vigtige fremlægning ved VB's omgående udligning af OB's tidlige føring.
Vejle holdt nullet, og det viste sig at være voldsomt vigtigt. Og mon ikke også, der var pluskarakterer til Provstgaard på scoutsenes sedler…
Lyngby
Nærværende skribent kan huske, da Jonathan Amon brød igennem helt kortvarigt for FC Nordsjælland. Der lignede han simpelthen en spiller, der inden for et par år skulle spille Champions League i det store udland.
Sådan gik det desværre ikke for den populære og venlige men helt uhyggeligt skadesplagede amerikaner.
Så er det rart at se Amon tilbage i Superligaen med efterhånden mange kampe for Lyngby og onsdag, i en ellers meget rolig kamp, viste Amon i glimt klassen med gode løb med bolden, god boldbehandling og så også det, der burde have været en fremragende assist til en Lyngby-føring lige efter pausen.
Kampens værste:
De defensive dødbolde og Vejles indlæg gav Lyngby problemer fra start, ja det var nærmest det eneste, der var bøvlet for Lyngby ved dagens modstander indtil scoringen.
Og den scoring, ja den kom så selvfølgelig efter et hjørnespark, hvor German Onugkha nåede foran to Lyngby-spillere. Når modstanderen har X hjørnespark, scorer de jo typisk på et tidspunkt, men det blev i hvert fald dyrt i dag, hvor klichéen om en dødbold til forskel i høj grad var sand efter 90 minutter, hvor Lyngby lige så godt kunne have spillet uafgjort eller vundet.
Kampens detalje:
Jonathan Amon var arkitekten bag et af kampens bedste angreb otte minutter inde i anden halvleg, hvor han med et lækkert rul under foden spillede en holdkammerat helt fri til skud tæt under mål.
Men så viste Nathan Trott for hvem ved hvilken gang, hvorfor de gerne vil have ham oppe i toppen af Superligaen til medaljejagt og Europa-kampe i næste sæson.
Englænderen vippede det hårde skud fra tæt hold op over overliggeren, og man bilder sig ind, at mange af Trotts kolleger havde haft svært ved at nå den bold, som den høje, senede og særdeles reaktionsstærke målvogter, der er vokset op på Bermuda og har spillet for Englands U/19-landshold, der fik hevet ned.
Det er den slags, der i sidste ende kan være med til at redde både Superliga-livet og VB's fremtid, og det var ikke Trotts eneste gode redning i dag.
Man kan dårligt sige, manden ikke har fortjent et skifte til Brøndby, FC København, AGF eller hvem der nu lokker i det store udland.
LIVE
TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Kan købes til spotpris
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs