– Han har jo nærmest tilbudt sig til AaB 800 gange

Superliga-klubben AaB har været ude at tage afstand fra egne fans, der råbte meget grimme ord mod Henrik Dalsgaard.



Han spillede masser af kampe for AaB, inden højrebacken Henrik Dalsgaard rykkede til udlandet, og lørdag var landsholdsbobleren så tilbage i Aalborg.

Men ikke for AaB, for Dalsgaard er skiftet fra Brentford til FC Midtjylland, og han fik meget hårde ord med på vejen af AaB-fans, der skreg op om, at højrebacken “skal dø” – formentlig fordi han ikke spiller for AaB i dag, men for FC Midtjylland.

Dalsgaards tidligere klub har taget afstand fra de ord, ligesom flere af forsvarsspillerens medspillere har taget afstand på de sociale medier.

Stig Tøfting er heller ikke tilfreds, selv om han mener, at Dalsgaard har håndteret de grimme ord pænt.

– Mod idioter kæmper selv guderne forgæves. Det er ufatteligt, hvis vi skal til at køre kampagner hver gang med et eller andet. Så er det homofobiske tilråb, så er det racisme. Det står tydeligt for enhver, at det ikke hører hjemme at råbe, at nogen skal dø. Da jeg spillede, var der masser af tilråb i den dur, og min generation er nok bare lidt mere tykhovedet. At høre Dalsgaard efterfølgende, er fint, men det hører ikke nogen steder hjemme, og det må væk.

– Det styrer jeg dog ikke. Der må være noget selvjustits blandt de her fans, og det kan godt være, de er skuffede over, at Dalsgaard ikke spiller der mere, men hvad jeg forstår, har han jo nærmest tilbudt sig til Aalborg 800 gange, og det har sportschefen ikke ønsket, så det er vel ikke hans egen skyld, siger Stig Tøfting til 3+.

Du kan se hele Plæneklipperens vurdering i afspilleren øverst.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’