– Han har jo nærmest tilbudt sig til AaB 800 gange

Superliga-klubben AaB har været ude at tage afstand fra egne fans, der råbte meget grimme ord mod Henrik Dalsgaard.



Han spillede masser af kampe for AaB, inden højrebacken Henrik Dalsgaard rykkede til udlandet, og lørdag var landsholdsbobleren så tilbage i Aalborg.

Men ikke for AaB, for Dalsgaard er skiftet fra Brentford til FC Midtjylland, og han fik meget hårde ord med på vejen af AaB-fans, der skreg op om, at højrebacken “skal dø” – formentlig fordi han ikke spiller for AaB i dag, men for FC Midtjylland.

Dalsgaards tidligere klub har taget afstand fra de ord, ligesom flere af forsvarsspillerens medspillere har taget afstand på de sociale medier.

Stig Tøfting er heller ikke tilfreds, selv om han mener, at Dalsgaard har håndteret de grimme ord pænt.

– Mod idioter kæmper selv guderne forgæves. Det er ufatteligt, hvis vi skal til at køre kampagner hver gang med et eller andet. Så er det homofobiske tilråb, så er det racisme. Det står tydeligt for enhver, at det ikke hører hjemme at råbe, at nogen skal dø. Da jeg spillede, var der masser af tilråb i den dur, og min generation er nok bare lidt mere tykhovedet. At høre Dalsgaard efterfølgende, er fint, men det hører ikke nogen steder hjemme, og det må væk.

– Det styrer jeg dog ikke. Der må være noget selvjustits blandt de her fans, og det kan godt være, de er skuffede over, at Dalsgaard ikke spiller der mere, men hvad jeg forstår, har han jo nærmest tilbudt sig til Aalborg 800 gange, og det har sportschefen ikke ønsket, så det er vel ikke hans egen skyld, siger Stig Tøfting til 3+.

Du kan se hele Plæneklipperens vurdering i afspilleren øverst.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Holland – Sverige

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed