– Han har jo nærmest tilbudt sig til AaB 800 gange

Superliga-klubben AaB har været ude at tage afstand fra egne fans, der råbte meget grimme ord mod Henrik Dalsgaard.



Han spillede masser af kampe for AaB, inden højrebacken Henrik Dalsgaard rykkede til udlandet, og lørdag var landsholdsbobleren så tilbage i Aalborg.

Men ikke for AaB, for Dalsgaard er skiftet fra Brentford til FC Midtjylland, og han fik meget hårde ord med på vejen af AaB-fans, der skreg op om, at højrebacken “skal dø” – formentlig fordi han ikke spiller for AaB i dag, men for FC Midtjylland.

Dalsgaards tidligere klub har taget afstand fra de ord, ligesom flere af forsvarsspillerens medspillere har taget afstand på de sociale medier.

Stig Tøfting er heller ikke tilfreds, selv om han mener, at Dalsgaard har håndteret de grimme ord pænt.

– Mod idioter kæmper selv guderne forgæves. Det er ufatteligt, hvis vi skal til at køre kampagner hver gang med et eller andet. Så er det homofobiske tilråb, så er det racisme. Det står tydeligt for enhver, at det ikke hører hjemme at råbe, at nogen skal dø. Da jeg spillede, var der masser af tilråb i den dur, og min generation er nok bare lidt mere tykhovedet. At høre Dalsgaard efterfølgende, er fint, men det hører ikke nogen steder hjemme, og det må væk.

– Det styrer jeg dog ikke. Der må være noget selvjustits blandt de her fans, og det kan godt være, de er skuffede over, at Dalsgaard ikke spiller der mere, men hvad jeg forstår, har han jo nærmest tilbudt sig til Aalborg 800 gange, og det har sportschefen ikke ønsket, så det er vel ikke hans egen skyld, siger Stig Tøfting til 3+.

Du kan se hele Plæneklipperens vurdering i afspilleren øverst.





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er en Superliga-stjerne in spe



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Dansker scorer mod Barcelona

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Christian Nørgaard tæt på skifte

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen