BRØNDBY (Tipsbladet): Fra helt til skurk.
I sidste sæson satte Patrick Pentz knap nok en fod forkert i målet for Brøndby IF, og derfor var det ingen overraskelse, at Carsten V. Jensen og kompagni købte målmanden permanent i sommer.
Siden har historien imidlertid været en anden.
Målmanden har været udsat for en del kritik i den indeværende sæson, senest efter nederlaget til FC Nordsjælland, og Tipsbladet har også ved hjælp af Opta beskrevet, hvordan han er tredjeværst i Superligaen, når det kommer til redningsprocent. Derudover har han indkasseret 4.2 mål mere end forventet – også tredjeværst i Superligaen.
Efter torsdagens træning blev Jesper Sørensen derfor spurgt, om Patrick Pentz også er i målet til søndagens brag mod FC Midtjylland.
Og i den forbindelse forventer cheftræneren, at østrigeren nok skal genfinde formen.
– Ja nu vil jeg ikke stå og give hele vores hold væk, siger Jesper Sørensen med et smil og tilføjer:
– Patrick har været en god målmand i sin periode hos os, og lige nu har der været en periode, hvor han har haft det sværere, men de perioder kommer flere spillere ind i, og han kommer ud af den igen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Handler den sværere periode også om, at han bliver sat i nogle dårlige situationer, fordi resten af defensiven ikke hænger så godt sammen?
– Det kan du godt sige. Vi taler om en defensiv, der ikke hænger så godt sammen, men vi er vel det hold med færrest skud imod. Problemet er, at modstandernes muligheder har været for store. Det er faktisk det, der er det største problem. Det skal vi have sikret at få lukket ned på, siger Jesper Sørensen.
Ifølge statistiksitet fbref.com har Brøndby haft 31 skud på mål imod, hvilket er næstfærrest. FC Midtjylland har nemlig haft 30 skud på mål imod. Til gengæld har Brøndby IF indkasseret 17 mål, mens FC Midtjylland har indkasseret 11 gange.
På søndag mødes de to hold på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER