BRØNDBY (Tipsbladet): Fra helt til skurk.
I sidste sæson satte Patrick Pentz knap nok en fod forkert i målet for Brøndby IF, og derfor var det ingen overraskelse, at Carsten V. Jensen og kompagni købte målmanden permanent i sommer.
Siden har historien imidlertid været en anden.
Målmanden har været udsat for en del kritik i den indeværende sæson, senest efter nederlaget til FC Nordsjælland, og Tipsbladet har også ved hjælp af Opta beskrevet, hvordan han er tredjeværst i Superligaen, når det kommer til redningsprocent. Derudover har han indkasseret 4.2 mål mere end forventet – også tredjeværst i Superligaen.
Efter torsdagens træning blev Jesper Sørensen derfor spurgt, om Patrick Pentz også er i målet til søndagens brag mod FC Midtjylland.
Og i den forbindelse forventer cheftræneren, at østrigeren nok skal genfinde formen.
– Ja nu vil jeg ikke stå og give hele vores hold væk, siger Jesper Sørensen med et smil og tilføjer:
– Patrick har været en god målmand i sin periode hos os, og lige nu har der været en periode, hvor han har haft det sværere, men de perioder kommer flere spillere ind i, og han kommer ud af den igen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Handler den sværere periode også om, at han bliver sat i nogle dårlige situationer, fordi resten af defensiven ikke hænger så godt sammen?
– Det kan du godt sige. Vi taler om en defensiv, der ikke hænger så godt sammen, men vi er vel det hold med færrest skud imod. Problemet er, at modstandernes muligheder har været for store. Det er faktisk det, der er det største problem. Det skal vi have sikret at få lukket ned på, siger Jesper Sørensen.
Ifølge statistiksitet fbref.com har Brøndby haft 31 skud på mål imod, hvilket er næstfærrest. FC Midtjylland har nemlig haft 30 skud på mål imod. Til gengæld har Brøndby IF indkasseret 17 mål, mens FC Midtjylland har indkasseret 11 gange.
På søndag mødes de to hold på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Sådan starter FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
HELT VILDT