Det er fire år siden, at FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fortalte til Tipsbladet, at man drømmer om at udvikle en Ballon d'Or-spiller i forbindelse med projektet Guldminen. En ambition og drøm, som handler om at turde sigte højt i det, man foretager sig.
Guldminen er en idrætsfriskole i Ikast, hvor man forsøger at udvikle de bedste fodbold- og håndboldsspillere i verden samtidig med, at de går i skole. Skolen er ledet af Svend Erik Schmidt, og nu har FC Midtjylland så meldt ud, at man også har fundet den person, der skal have titlen "Head Of Operations" på Guldminen – altså være ham, der tegner de store og strategiske linjer bag.
"Head of Operations" på Guldminen bliver Mads Agner Veng, der kommer fra en position som sportschef hos FA 2000.
Han skal dermed være ansvarlig for klubbens strategi i forbindelse med millionsatsningen, der gerne skal udvikle en dansk Ballon d'Or-vinder, som Steinlein sagde det i 2019. Det er drømmen og ambitionen i klubben fra Ikast og Herning.
– Vi glæder os over, at Mads kommer med ombord og bliver en del af det vigtige arbejde, vi laver på Guldminen. Med Mads får vi en dygtig og kompetent person ind, som skal være med til at styrke et vigtigt indsatsområde for os som klub, siger assisterende sportschef Kristian Bach Bak.
– FC Midtjylland er en klub, jeg altid har kigget positivt på. Efter de samtaler, vi har haft, har jeg samtidig fundet ud af, at klubben har en værdimæssig profil, der passer godt til mig. Den familiære følelse, som er i klubben, har virkelig tiltrukket mig, siger Mads Agner Veng og fortsætter:
– Jeg ser det som både en spændende og interessant udfordring at skulle være med til at udvikle Guldminen og integrere det til at blive en fortsat større del af FC Midtjylland.
Den nye chef i FCM starter 1. august i sit nye job.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE