Det er fire år siden, at FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fortalte til Tipsbladet, at man drømmer om at udvikle en Ballon d'Or-spiller i forbindelse med projektet Guldminen. En ambition og drøm, som handler om at turde sigte højt i det, man foretager sig.
Guldminen er en idrætsfriskole i Ikast, hvor man forsøger at udvikle de bedste fodbold- og håndboldsspillere i verden samtidig med, at de går i skole. Skolen er ledet af Svend Erik Schmidt, og nu har FC Midtjylland så meldt ud, at man også har fundet den person, der skal have titlen "Head Of Operations" på Guldminen – altså være ham, der tegner de store og strategiske linjer bag.
"Head of Operations" på Guldminen bliver Mads Agner Veng, der kommer fra en position som sportschef hos FA 2000.
Han skal dermed være ansvarlig for klubbens strategi i forbindelse med millionsatsningen, der gerne skal udvikle en dansk Ballon d'Or-vinder, som Steinlein sagde det i 2019. Det er drømmen og ambitionen i klubben fra Ikast og Herning.
– Vi glæder os over, at Mads kommer med ombord og bliver en del af det vigtige arbejde, vi laver på Guldminen. Med Mads får vi en dygtig og kompetent person ind, som skal være med til at styrke et vigtigt indsatsområde for os som klub, siger assisterende sportschef Kristian Bach Bak.
– FC Midtjylland er en klub, jeg altid har kigget positivt på. Efter de samtaler, vi har haft, har jeg samtidig fundet ud af, at klubben har en værdimæssig profil, der passer godt til mig. Den familiære følelse, som er i klubben, har virkelig tiltrukket mig, siger Mads Agner Veng og fortsætter:
– Jeg ser det som både en spændende og interessant udfordring at skulle være med til at udvikle Guldminen og integrere det til at blive en fortsat større del af FC Midtjylland.
Den nye chef i FCM starter 1. august i sit nye job.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel