Han skal finde FC Midtjyllands Ballon d’Or-vinder

FC Midtjylland satser stort på at udvikle dygtige talenter i fremtiden, og nu har man fundet manden, der skal være i spidsen for projektet.



Det er fire år siden, at FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fortalte til Tipsbladet, at man drømmer om at udvikle en Ballon d'Or-spiller i forbindelse med projektet Guldminen. En ambition og drøm, som handler om at turde sigte højt i det, man foretager sig.

Guldminen er en idrætsfriskole i Ikast, hvor man forsøger at udvikle de bedste fodbold- og håndboldsspillere i verden samtidig med, at de går i skole. Skolen er ledet af Svend Erik Schmidt, og nu har FC Midtjylland så meldt ud, at man også har fundet den person, der skal have titlen "Head Of Operations" på Guldminen – altså være ham, der tegner de store og strategiske linjer bag.

"Head of Operations" på Guldminen bliver Mads Agner Veng, der kommer fra en position som sportschef hos FA 2000.

Han skal dermed være ansvarlig for klubbens strategi i forbindelse med millionsatsningen, der gerne skal udvikle en dansk Ballon d'Or-vinder, som Steinlein sagde det i 2019. Det er drømmen og ambitionen i klubben fra Ikast og Herning.

– Vi glæder os over, at Mads kommer med ombord og bliver en del af det vigtige arbejde, vi laver på Guldminen. Med Mads får vi en dygtig og kompetent person ind, som skal være med til at styrke et vigtigt indsatsområde for os som klub, siger assisterende sportschef Kristian Bach Bak.

– FC Midtjylland er en klub, jeg altid har kigget positivt på. Efter de samtaler, vi har haft, har jeg samtidig fundet ud af, at klubben har en værdimæssig profil, der passer godt til mig. Den familiære følelse, som er i klubben, har virkelig tiltrukket mig, siger Mads Agner Veng og fortsætter:

– Jeg ser det som både en spændende og interessant udfordring at skulle være med til at udvikle Guldminen og integrere det til at blive en fortsat større del af FC Midtjylland.

Den nye chef i FCM starter 1. august i sit nye job. 





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København spiller sig videre i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Tottenham-flop i stor transfer

Jagter dansk landsholdsspiller

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ny FC København-stjerne imponerer

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

DBU vil granske FIFA-plan

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag