Cepheus Park (Tipsbladet): Der var kaos i feltet.
Første scoring i gårsdagens kamp mellem Randers FC og FC København var en af de mere underlige. Et hjørnespark endte hos Thomas Delaney ved bagstolpen, hvorfra han headede den skævt tilbage, så bolden ping-pongede fra armene på John Björkengren til Oliver Olsens hofte, der sendte den i kassen.
Spørgsmålet var så, om kuglen havde krydset stregen, hvilket dommerne i første omgang ikke opdagede, selvom det var let at se på tv-billederne, at der skulle dømmes mål.
– Man skulle ikke se den mange gange på video for at se, at det lugtede af mål. Det er linjevogteren modsat, der skal se den, og hans udsyn kan godt være blokeret af en masse mennesker. Det synes jeg ikke, man skal være så hård ved. Det er derfor, vi har VAR. Hvis der er mål, så skal der dømmes mål, forklarede Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Efter kampen var Rasmus Bertelsen mest irriteret over, at Gabriel Pereira på den efterfølgende kontra nedlagde en af Randers-spillerne med en voldsom tackling. Træneren mener heller ikke, at chokket over, at bolden ikke blev dømt inde, retfærdiggjorde FC København-spillerens gule kort.
– Det ved jeg ikke. Så kan han lade være med at brænde en sikring og sparke en af vores midt over. Så må han trække en i trøjen i stedet for.
Randers endte ikke med at få nogen point med fra kampen, hvilket betyder, at de fortsat skal kigge sig over skuldrene i håbet om at komme med i mesterskabsspillet, når det hele deles op efter den 22. spillerunde.
– Tiden må vise, om vi har overpræsteret. Det, vi kigger på lige nu, det er afstanden ned til syvendepladsen. Men det er klart, at der var fire point derned inden denne runde, og det er der fortsat. Så på den måde er det billigt sluppet, men vi skal have nogle point. Vi kan ikke bare satse på, at de andre dummer sig, og vi vil gerne i gang på fredag.
Kronjyderne møder fredag aften Lyngby på udebane.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM