– Han skal ikke sparke en af vores midt over

Rasmus Bertelsen er ikke tilfreds med Gabriel Pereiras hårde tackling mandag aften.



Cepheus Park (Tipsbladet): Der var kaos i feltet.

Første scoring i gårsdagens kamp mellem Randers FC og FC København var en af de mere underlige. Et hjørnespark endte hos Thomas Delaney ved bagstolpen, hvorfra han headede den skævt tilbage, så bolden ping-pongede fra armene på John Björkengren til Oliver Olsens hofte, der sendte den i kassen.

Spørgsmålet var så, om kuglen havde krydset stregen, hvilket dommerne i første omgang ikke opdagede, selvom det var let at se på tv-billederne, at der skulle dømmes mål.

– Man skulle ikke se den mange gange på video for at se, at det lugtede af mål. Det er linjevogteren modsat, der skal se den, og hans udsyn kan godt være blokeret af en masse mennesker. Det synes jeg ikke, man skal være så hård ved. Det er derfor, vi har VAR. Hvis der er mål, så skal der dømmes mål, forklarede Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Efter kampen var Rasmus Bertelsen mest irriteret over, at Gabriel Pereira på den efterfølgende kontra nedlagde en af Randers-spillerne med en voldsom tackling. Træneren mener heller ikke, at chokket over, at bolden ikke blev dømt inde, retfærdiggjorde FC København-spillerens gule kort.

– Det ved jeg ikke. Så kan han lade være med at brænde en sikring og sparke en af vores midt over. Så må han trække en i trøjen i stedet for.

Randers endte ikke med at få nogen point med fra kampen, hvilket betyder, at de fortsat skal kigge sig over skuldrene i håbet om at komme med i mesterskabsspillet, når det hele deles op efter den 22. spillerunde.

– Tiden må vise, om vi har overpræsteret. Det, vi kigger på lige nu, det er afstanden ned til syvendepladsen. Men det er klart, at der var fire point derned inden denne runde, og det er der fortsat. Så på den måde er det billigt sluppet, men vi skal have nogle point. Vi kan ikke bare satse på, at de andre dummer sig, og vi vil gerne i gang på fredag.

Kronjyderne møder fredag aften Lyngby på udebane.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’