Cepheus Park (Tipsbladet): Der var kaos i feltet.
Første scoring i gårsdagens kamp mellem Randers FC og FC København var en af de mere underlige. Et hjørnespark endte hos Thomas Delaney ved bagstolpen, hvorfra han headede den skævt tilbage, så bolden ping-pongede fra armene på John Björkengren til Oliver Olsens hofte, der sendte den i kassen.
Spørgsmålet var så, om kuglen havde krydset stregen, hvilket dommerne i første omgang ikke opdagede, selvom det var let at se på tv-billederne, at der skulle dømmes mål.
– Man skulle ikke se den mange gange på video for at se, at det lugtede af mål. Det er linjevogteren modsat, der skal se den, og hans udsyn kan godt være blokeret af en masse mennesker. Det synes jeg ikke, man skal være så hård ved. Det er derfor, vi har VAR. Hvis der er mål, så skal der dømmes mål, forklarede Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Efter kampen var Rasmus Bertelsen mest irriteret over, at Gabriel Pereira på den efterfølgende kontra nedlagde en af Randers-spillerne med en voldsom tackling. Træneren mener heller ikke, at chokket over, at bolden ikke blev dømt inde, retfærdiggjorde FC København-spillerens gule kort.
– Det ved jeg ikke. Så kan han lade være med at brænde en sikring og sparke en af vores midt over. Så må han trække en i trøjen i stedet for.
Randers endte ikke med at få nogen point med fra kampen, hvilket betyder, at de fortsat skal kigge sig over skuldrene i håbet om at komme med i mesterskabsspillet, når det hele deles op efter den 22. spillerunde.
– Tiden må vise, om vi har overpræsteret. Det, vi kigger på lige nu, det er afstanden ned til syvendepladsen. Men det er klart, at der var fire point derned inden denne runde, og det er der fortsat. Så på den måde er det billigt sluppet, men vi skal have nogle point. Vi kan ikke bare satse på, at de andre dummer sig, og vi vil gerne i gang på fredag.
Kronjyderne møder fredag aften Lyngby på udebane.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank