Cepheus Park (Tipsbladet): Der var kaos i feltet.
Første scoring i gårsdagens kamp mellem Randers FC og FC København var en af de mere underlige. Et hjørnespark endte hos Thomas Delaney ved bagstolpen, hvorfra han headede den skævt tilbage, så bolden ping-pongede fra armene på John Björkengren til Oliver Olsens hofte, der sendte den i kassen.
Spørgsmålet var så, om kuglen havde krydset stregen, hvilket dommerne i første omgang ikke opdagede, selvom det var let at se på tv-billederne, at der skulle dømmes mål.
– Man skulle ikke se den mange gange på video for at se, at det lugtede af mål. Det er linjevogteren modsat, der skal se den, og hans udsyn kan godt være blokeret af en masse mennesker. Det synes jeg ikke, man skal være så hård ved. Det er derfor, vi har VAR. Hvis der er mål, så skal der dømmes mål, forklarede Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Efter kampen var Rasmus Bertelsen mest irriteret over, at Gabriel Pereira på den efterfølgende kontra nedlagde en af Randers-spillerne med en voldsom tackling. Træneren mener heller ikke, at chokket over, at bolden ikke blev dømt inde, retfærdiggjorde FC København-spillerens gule kort.
– Det ved jeg ikke. Så kan han lade være med at brænde en sikring og sparke en af vores midt over. Så må han trække en i trøjen i stedet for.
Randers endte ikke med at få nogen point med fra kampen, hvilket betyder, at de fortsat skal kigge sig over skuldrene i håbet om at komme med i mesterskabsspillet, når det hele deles op efter den 22. spillerunde.
– Tiden må vise, om vi har overpræsteret. Det, vi kigger på lige nu, det er afstanden ned til syvendepladsen. Men det er klart, at der var fire point derned inden denne runde, og det er der fortsat. Så på den måde er det billigt sluppet, men vi skal have nogle point. Vi kan ikke bare satse på, at de andre dummer sig, og vi vil gerne i gang på fredag.
Kronjyderne møder fredag aften Lyngby på udebane.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’