Cepheus Park (Tipsbladet): Der var kaos i feltet.
Første scoring i gårsdagens kamp mellem Randers FC og FC København var en af de mere underlige. Et hjørnespark endte hos Thomas Delaney ved bagstolpen, hvorfra han headede den skævt tilbage, så bolden ping-pongede fra armene på John Björkengren til Oliver Olsens hofte, der sendte den i kassen.
Spørgsmålet var så, om kuglen havde krydset stregen, hvilket dommerne i første omgang ikke opdagede, selvom det var let at se på tv-billederne, at der skulle dømmes mål.
– Man skulle ikke se den mange gange på video for at se, at det lugtede af mål. Det er linjevogteren modsat, der skal se den, og hans udsyn kan godt være blokeret af en masse mennesker. Det synes jeg ikke, man skal være så hård ved. Det er derfor, vi har VAR. Hvis der er mål, så skal der dømmes mål, forklarede Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Efter kampen var Rasmus Bertelsen mest irriteret over, at Gabriel Pereira på den efterfølgende kontra nedlagde en af Randers-spillerne med en voldsom tackling. Træneren mener heller ikke, at chokket over, at bolden ikke blev dømt inde, retfærdiggjorde FC København-spillerens gule kort.
– Det ved jeg ikke. Så kan han lade være med at brænde en sikring og sparke en af vores midt over. Så må han trække en i trøjen i stedet for.
Randers endte ikke med at få nogen point med fra kampen, hvilket betyder, at de fortsat skal kigge sig over skuldrene i håbet om at komme med i mesterskabsspillet, når det hele deles op efter den 22. spillerunde.
– Tiden må vise, om vi har overpræsteret. Det, vi kigger på lige nu, det er afstanden ned til syvendepladsen. Men det er klart, at der var fire point derned inden denne runde, og det er der fortsat. Så på den måde er det billigt sluppet, men vi skal have nogle point. Vi kan ikke bare satse på, at de andre dummer sig, og vi vil gerne i gang på fredag.
Kronjyderne møder fredag aften Lyngby på udebane.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED