OB's 17-årige midterforsvarer Tobias Slotsager indtjener roser fra de fleste retninger i øjeblikket. Sidste uge var han på Rundens Hold i Superligaen, og fredag mod AaB leverede han igen en stor præstation.
Hans cheftræner, Andreas Alm, er meget glad for at have ham på holdet, men mener også, at hvis Slotsager udvikler sig, som han har gjort, kommer han ikke til at spille i OB for altid.
– Alle unge kan udvikle sig. Det har han også gjort. Der er jo nok ingen, der tænker, at han altid vil spille i OB.
– Han er en god spiller, og det betyder noget for akademiet at se en som ham spille fast på holdet. Han er en, som hans jævnaldrende kan kigge på som motivation, mener Alm.
Måske forstår Slotsager ikke selv, hvor god han er blevet. Han præsenterer sig selv ved fornavn til den skrevne presse, der er sultne efter at indsamle citater fra ham, som om ingen ved, hvem han er.
Han erkender også selv, at det hele går en smule stærkt.
– Det er gået utroligt stærkt, og der er ikke engang lagt nogen specifik plan. Jeg bliver ved med at træne fast med førsteholdet, og det gjorde jeg ikke i efteråret.
Skader har gjort, at Slotsager er blevet fast mand i OB's midterforsvar, men hans præstationer gør også, at hans cheftræner efterhånden ikke kan se bort fra ham, når holdet skal sættes.
– Man må sige, det går godt i øjeblikket. Jeg har ikke tabt en Superliga-kamp, jeg har spillet fra start endnu, griner han.
Den 17-årige stopper begynder dog ikke at drømme om udlandet endnu. Her sætter han først og fremmest fokus på for alvor at slå igennem i OB, selv om Alm ikke mener, at han spiller i OB for evigt.
– Jeg vil gerne slå ordentligt igennem i OB, hvis det er muligt. Nu har jeg kontrakt til sommeren 2025, så der er lige lidt tid at gå på endnu.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER