ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC Midtjylland 0-1 (0-1)
0-1 Dario Osorio (21.)
Kampens bedste:
AGF
Mikael Anderson havde et flot sololøb efter 10 minutter og skimmede overliggeren med sit fine spark uden for feltet. Anderson arbejdede som vanligt hårdt og forsøgte at gøre sig spilbar og farlig på en dag, hvor AGF ikke var nær så farlige som i de seneste par ugers offensive mini-opblomstring.
FC Midtjylland
Darío Osorio scorede usvigelig sikkert på sit straffespark efter 20 minutters tid, men det er såmænd ikke så meget derfor, Tipsbladet peger på ham – det er det mindste, man kan forvente af den spiller med det bedste spark i FCM-truppen.
Nej, Osorio viste gang på gang, hvorfor man heroppe på pressepladserne og blandt mange FCM-fans gerne ser, at Osorio får en så stor rolle som muligt. For den purunge chilener viser overskud med bolden, afleverer præcist og hårdt, og ligner bare en topspiller in spe.
Der er stadig skønhedsfejl, og han vinder ikke prisen som årets defensive spiller i Superligaen, men vi vil ikke være overraskede, hvis han spiller i Premier League eller La Liga om et par år.
Kampens værste:
AGF's manglende offensive ambitioner og afdæmpede presspil før pausen var påfaldende.
Det var helt sikkert ikke Uwe Röslers oplæg, men AGF's lave formation mod etableret FC Midtjylland-spil fungerede ikke.
FCM har dårligt nok haft bedre tid med bolden i denne sæson og takkede ved at spille fornuftigt og chanceskabende i de lange angreb, der ellers ikke har været FCM's styrke i 2024, og midtjyderne burde have lukket kampen før pausen.
Det blev mærkbart bedre efter pausen uden at blive rigtig godt, og man er sandsynligvis nødt til at komme mere på torsdag mod et sprudlende FC Nordsjælland, der har revancheret første pokal-nederlag til 'GF ved at slå FCM og FCK.
PS: Var det virkelig nødvendigt at smide Tobias Anker ud i slutfasen for en hånd på midt på AGF's banehalvdel? Den så hård ud.
Kampens detalje:
Er det fordi, han alligevel har det med at brænde fra 11-meterpletten, at Cho Gue-sung ikke fik et ekstra straffespark?
Det første straffespark, FC Midtjylland fik ved Cho, var ikke ligefrem stort, men det virkede underligt, at den sydkoreanske power-angriber ikke fik et straffe til i slutningen af første halvleg, hvor han helt forsvarsløs nærmest fik en rugby-tackling i ryggen.
Det var ikke den eneste situation, hvor VM-angriberen fik fur i feltet og tilsyneladende var udsat for en større forseelse end ved straffesparket, og de store og fysisk stærke angriberes fagforening vil helt sikkert råbe op om, hvor groft og urimeligt, det er, uanset at det første var tyndt.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Alexander Lind revser Superliga-profil
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
OPTAKT
OB – FC København
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED