ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC Midtjylland 0-1 (0-1)
0-1 Dario Osorio (21.)
Kampens bedste:
AGF
Mikael Anderson havde et flot sololøb efter 10 minutter og skimmede overliggeren med sit fine spark uden for feltet. Anderson arbejdede som vanligt hårdt og forsøgte at gøre sig spilbar og farlig på en dag, hvor AGF ikke var nær så farlige som i de seneste par ugers offensive mini-opblomstring.
FC Midtjylland
Darío Osorio scorede usvigelig sikkert på sit straffespark efter 20 minutters tid, men det er såmænd ikke så meget derfor, Tipsbladet peger på ham – det er det mindste, man kan forvente af den spiller med det bedste spark i FCM-truppen.
Nej, Osorio viste gang på gang, hvorfor man heroppe på pressepladserne og blandt mange FCM-fans gerne ser, at Osorio får en så stor rolle som muligt. For den purunge chilener viser overskud med bolden, afleverer præcist og hårdt, og ligner bare en topspiller in spe.
Der er stadig skønhedsfejl, og han vinder ikke prisen som årets defensive spiller i Superligaen, men vi vil ikke være overraskede, hvis han spiller i Premier League eller La Liga om et par år.
Kampens værste:
AGF's manglende offensive ambitioner og afdæmpede presspil før pausen var påfaldende.
Det var helt sikkert ikke Uwe Röslers oplæg, men AGF's lave formation mod etableret FC Midtjylland-spil fungerede ikke.
FCM har dårligt nok haft bedre tid med bolden i denne sæson og takkede ved at spille fornuftigt og chanceskabende i de lange angreb, der ellers ikke har været FCM's styrke i 2024, og midtjyderne burde have lukket kampen før pausen.
Det blev mærkbart bedre efter pausen uden at blive rigtig godt, og man er sandsynligvis nødt til at komme mere på torsdag mod et sprudlende FC Nordsjælland, der har revancheret første pokal-nederlag til 'GF ved at slå FCM og FCK.
PS: Var det virkelig nødvendigt at smide Tobias Anker ud i slutfasen for en hånd på midt på AGF's banehalvdel? Den så hård ud.
Kampens detalje:
Er det fordi, han alligevel har det med at brænde fra 11-meterpletten, at Cho Gue-sung ikke fik et ekstra straffespark?
Det første straffespark, FC Midtjylland fik ved Cho, var ikke ligefrem stort, men det virkede underligt, at den sydkoreanske power-angriber ikke fik et straffe til i slutningen af første halvleg, hvor han helt forsvarsløs nærmest fik en rugby-tackling i ryggen.
Det var ikke den eneste situation, hvor VM-angriberen fik fur i feltet og tilsyneladende var udsat for en større forseelse end ved straffesparket, og de store og fysisk stærke angriberes fagforening vil helt sikkert råbe op om, hvor groft og urimeligt, det er, uanset at det første var tyndt.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER