Han spiller i Premier League om et par år

Tipsbladet sætter fokus på opgøret mellem AGF og FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet)

AGF-FC Midtjylland 0-1 (0-1)
0-1 Dario Osorio (21.)


Kampens bedste:
AGF
Mikael Anderson havde et flot sololøb efter 10 minutter og skimmede overliggeren med sit fine spark uden for feltet. Anderson arbejdede som vanligt hårdt og forsøgte at gøre sig spilbar og farlig på en dag, hvor AGF ikke var nær så farlige som i de seneste par ugers offensive mini-opblomstring.

FC Midtjylland
Darío Osorio scorede usvigelig sikkert på sit straffespark efter 20 minutters tid, men det er såmænd ikke så meget derfor, Tipsbladet peger på ham – det er det mindste, man kan forvente af den spiller med det bedste spark i FCM-truppen.

Nej, Osorio viste gang på gang, hvorfor man heroppe på pressepladserne og blandt mange FCM-fans gerne ser, at Osorio får en så stor rolle som muligt. For den purunge chilener viser overskud med bolden, afleverer præcist og hårdt, og ligner bare en topspiller in spe.

Der er stadig skønhedsfejl, og han vinder ikke prisen som årets defensive spiller i Superligaen, men vi vil ikke være overraskede, hvis han spiller i Premier League eller La Liga om et par år.


Kampens værste:
AGF's manglende offensive ambitioner og afdæmpede presspil før pausen var påfaldende.

Det var helt sikkert ikke Uwe Röslers oplæg, men AGF's lave formation mod etableret FC Midtjylland-spil fungerede ikke.

FCM har dårligt nok haft bedre tid med bolden i denne sæson og takkede ved at spille fornuftigt og chanceskabende i de lange angreb, der ellers ikke har været FCM's styrke i 2024, og midtjyderne burde have lukket kampen før pausen.

Det blev mærkbart bedre efter pausen uden at blive rigtig godt, og man er sandsynligvis nødt til at komme mere på torsdag mod et sprudlende FC Nordsjælland, der har revancheret første pokal-nederlag til 'GF ved at slå FCM og FCK.

PS: Var det virkelig nødvendigt at smide Tobias Anker ud i slutfasen for en hånd på midt på AGF's banehalvdel? Den så hård ud.

Kampens detalje:
Er det fordi, han alligevel har det med at brænde fra 11-meterpletten, at Cho Gue-sung ikke fik et ekstra straffespark?

Det første straffespark, FC Midtjylland fik ved Cho, var ikke ligefrem stort, men det virkede underligt, at den sydkoreanske power-angriber ikke fik et straffe til i slutningen af første halvleg, hvor han helt forsvarsløs nærmest fik en rugby-tackling i ryggen.

Det var ikke den eneste situation, hvor VM-angriberen fik fur i feltet og tilsyneladende var udsat for en større forseelse end ved straffesparket, og de store og fysisk stærke angriberes fagforening vil helt sikkert råbe op om, hvor groft og urimeligt, det er, uanset at det første var tyndt.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Han stiller ultimative krav

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

De må have mareridt om ham i nat!

Supercomputer spår FCM-nedtur

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!