Vild med Wilshere: Havde noget genialt over sig

AGF smed søndag lidt af en transferbombe, da Aarhus-klubben ud af det blå præsenterede den tidligere Arsenal-stjerne Jack Wilshere som ny AGF-spiller. Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvad den 30-årige englænder har tilbage i posen efter mange skadesplagede år. Tipsbladet har talt med BBC-journalisten Phil McNulty om Jack Wilsheres karriere og englænderens situation i…



Som blot 19-årig blev Jack Wilshere i 2011 kåret til kampens bedste spiller i en Champions League-ottendedelsfinale mellem Arsenal og FC Barcelona, og dengang lå det ikke rigtigt i kortene, at englænderen senere i karrieren skulle blive AGF-spiller. 

Søndag blev det dog officielt, at den nu 30-årige Jack Wilshere skal spille i Superligaen i resten af sæsonen. Men hvordan er det endt sådan, at den tidligere Arsenal-stjerne nu skal spille for en dansk midterklub? Tipsbladet har spurgt BBCs chef-fodboldskribent Phil McNulty.

– Det enkle svar er skader. Jack Wilshere var et vidunderligt talent, som spillede med selvtillid og havde noget genialt over sig, da han brød på ind på Arsenals hold som teenager. Desværre kunne han ganske enkelt ikke undslippe skaderne, især ankelskaderne. Og tiden på sidelinien har betydet, at han ikke har kunnet udvikle sig, som alle havde forventet, lyder det fra Phil McNulty.

– Han kom tilbage og viste i glimt sit fortræffelige niveau, men i sidste ende spillede han ikke regelmæssigt nok. Et stort skifte til West Ham, efter at han forlod Arsenal, blev ikke en succes, og han spillede bare ikke nok kampe i Bournemouth. Et fremragende talent, som har lidt voldsomt under skader.

Blev set som den næste Gascoigne
Jack Wilshere har spillet 34 landskampe for England, som han har repræsenteret ved både VM i 2014 og EM i 2016. Og ifølge Phil McNulty var forventningerne til Jack Wilshere kæmpestore, da AGF-spilleren som 18-årig fik sin landsholdsdebut.

– Mange anså ham for at være en spiller, der mindede om Paul Gascoigne, da han brød igennem, med sin fremskrudte brystkasse, sin villighed til at udfordre modstandere og en spillestil, der bar præg af frygtløshed, siger Phil McNulty.

– Han var så god på det tidspunkt, at enhver klub i England og mange klubber i Europa ville have hentet ham, hvis de havde fået chancen. Han var en af juvelerne på Arsene Wengers mandskab, men igen, vi kommer tilbage til skaderne. Wilshere havde alt, hvad en topklasse-midtbanespiller kunne ønske sig, bortset fra held, hvad skader angår.

Nu eller aldrig
Nu er Jack Wilshere så kommet til AGF, og selvom englænderen har været igennem et skadeshelvede, så er han trods alt kun 30 år. Det er selvsagt svært at spå om fremtiden, men det helt store spørgsmål nu er selvfølgelig, om Wilshere kan få gang i karrieren igen?

– Det er nu eller aldrig. Hvis det her ikke lykke for ham, så er det svært at se, hvor han skulle tage hen efterfølgende. Talentet er der stadig. Viljen er der stadig, for hvorfor skulle han ellers foretage dette skifte? Men han har virkelig brug for, at det her bliver en succes, lyder vurderingen fra Phil McNulty.

– Det bliver virkeligt interessant at se, hvilket fitnessniveau, han har. Det burde være godt, for han har trænet med i Arsenal. Det bliver også interessant at se, hvordan hans niveau passer med niveauet i Aarhus. 

Det kan umiddelbart ligne et sats at hente en spiller, der ikke har spillet en betydende kamp siden maj sidste år, men Phil McNulty er sikker på, at AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye har undersøgt situationen grundigt.

– Stig Inge Bjørnebye, som er meget respekteret fra sin tid i England og i Liverpool, vil utvivlsomt have nærstuderet Wilsheres fitness og vil have konkluderet, at det her er værd at prøve af. Jack Wilshere er en meget talentfuld spiller, men vil den gamle skarphed og den gamle kreativitet stadig være der? Alle i England ønsker ham det bedste, for de skader betyder, at han ses som et stort tabt talent for Arsenal og absolut også for sit land, siger Phil McNulty.  

Jack Wilshere opnåede i 2020/21-sæsonen i alt 18 kampe, heraf 13 for Bournemouth og én for West Ham. Af de 18 kampe var 14 af dem i Championship, hvor det blev til én scoring fra Wilshere. 





– Jeg er enig med Tøfting


Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Pokalbrag i Farum: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Slagter Slot: Alt er galt!

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

AGF videre efter stort pokaldrama

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Hyldes – nu er det forbi

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Flere Brøndby-spillere ude med skader

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Thomas Frank besøger dansk klub

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Freder Superliga-boss

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Tophold jagter to danskere

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Udvist to gange på 16 minutter

Ingen bud på Brian Riemer

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Dansk stjerne bekymret – VM i fare?

Kan erstatte brandvarm dansker

Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten

Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året

Rystet efter nederlag

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!