Lyngby – Sønderjyske 0-2 (0-0)
Lukas Bjorklund 0-1 (68')
Ivan Djantou 0-2 (90+5')
Kampens bedste:
Lyngby:
Marcel Rømer havde en glimrende dag på den centrale midtbane, hvor den erfarne anfører virkede til at være i sit es i en meget duelpræget fodboldkamp, der bestemt ikke kommer til at vinde mange skønhedspriser. Udover en enkelt aktion i første halvleg, hvor han modtog et indkast lige i foden, som han sendte direkte op på bagerste række af tribunen uden at være presset af nogen Sønderjyske spillere.
Sønderjyske:
Defensiven var fuldstændig på plads i eftermiddagens kamp for sønderjyderne, der ikke gav mange muligheder væk til Lyngby. Især Maxime Soulas gjorde det glimrende og havde godt fat i angriberne fra Lyngby, som han også satte på plads et par gange med sin fysik.
Derudover spillede Lukas Björklund også en fremragende kamp på midtbanen, hvor han gjorde det godt både med og uden bold. Men vigtigst af alt var hans rolle i scoringen, hvor han kom med i feltet og sikrede, at alle pointene kunne tages med hjem i bussen til Haderslev.
Kampens værste:
Hvorfor lavede han det frispark? Malik Abubakari havde ikke nogen stor kamp i de 45 minutter, han fik på banen. Angriberen var kun sporadisk med i Lyngbys spil, men værst af alt trak han et åndssvagt gult kort på en stempling, der betyder, at han sidder i karantæne, når Lyngby på den anden side af vinterpausen møder FC Midtjylland.
Kampens detalje:
For første gang siden november sidste år kom Rezan Corlu i spil for Lyngby. Offensivspilleren har i perioden siddet ude med en drilsk knæskade. Hvis han kommer tilbage i topform, kan han være med til at løse De Kongeblås problemer med at finde vej til netmaskerne, når Superligaen igen starter op i foråret. Men måske skal han lige vende sig til at være tilbage på banen. Efter 79 minutter var han millimeter fra at sende bolden i eget net, da han lavede en clearing, der heldigvis for ham ikke endte i kassen, men gik snært forbi målet.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER