Han var millimeter fra et meget uheldigt comeback

Tipsbladet zoomer ind på bundbraget mellem Lyngby og Sønderjyske.



Lyngby – Sønderjyske 0-2 (0-0)

Lukas Bjorklund 0-1 (68')

Ivan Djantou 0-2 (90+5')

Kampens bedste:

Lyngby:
Marcel Rømer havde en glimrende dag på den centrale midtbane, hvor den erfarne anfører virkede til at være i sit es i en meget duelpræget fodboldkamp, der bestemt ikke kommer til at vinde mange skønhedspriser. Udover en enkelt aktion i første halvleg, hvor han modtog et indkast lige i foden, som han sendte direkte op på bagerste række af tribunen uden at være presset af nogen Sønderjyske spillere.

Sønderjyske:
Defensiven var fuldstændig på plads i eftermiddagens kamp for sønderjyderne, der ikke gav mange muligheder væk til Lyngby. Især Maxime Soulas gjorde det glimrende og havde godt fat i angriberne fra Lyngby, som han også satte på plads et par gange med sin fysik.

Derudover spillede Lukas Björklund også en fremragende kamp på midtbanen, hvor han gjorde det godt både med og uden bold. Men vigtigst af alt var hans rolle i scoringen, hvor han kom med i feltet og sikrede, at alle pointene kunne tages med hjem i bussen til Haderslev.

Kampens værste:
Hvorfor lavede han det frispark? Malik Abubakari havde ikke nogen stor kamp i de 45 minutter, han fik på banen. Angriberen var kun sporadisk med i Lyngbys spil, men værst af alt trak han et åndssvagt gult kort på en stempling, der betyder, at han sidder i karantæne, når Lyngby på den anden side af vinterpausen møder FC Midtjylland.

Kampens detalje:
For første gang siden november sidste år kom Rezan Corlu i spil for Lyngby. Offensivspilleren har i perioden siddet ude med en drilsk knæskade. Hvis han kommer tilbage i topform, kan han være med til at løse De Kongeblås problemer med at finde vej til netmaskerne, når Superligaen igen starter op i foråret. Men måske skal han lige vende sig til at være tilbage på banen. Efter 79 minutter var han millimeter fra at sende bolden i eget net, da han lavede en clearing, der heldigvis for ham ikke endte i kassen, men gik snært forbi målet.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’