Lyngby – Sønderjyske 0-2 (0-0)
Lukas Bjorklund 0-1 (68')
Ivan Djantou 0-2 (90+5')
Kampens bedste:
Lyngby:
Marcel Rømer havde en glimrende dag på den centrale midtbane, hvor den erfarne anfører virkede til at være i sit es i en meget duelpræget fodboldkamp, der bestemt ikke kommer til at vinde mange skønhedspriser. Udover en enkelt aktion i første halvleg, hvor han modtog et indkast lige i foden, som han sendte direkte op på bagerste række af tribunen uden at være presset af nogen Sønderjyske spillere.
Sønderjyske:
Defensiven var fuldstændig på plads i eftermiddagens kamp for sønderjyderne, der ikke gav mange muligheder væk til Lyngby. Især Maxime Soulas gjorde det glimrende og havde godt fat i angriberne fra Lyngby, som han også satte på plads et par gange med sin fysik.
Derudover spillede Lukas Björklund også en fremragende kamp på midtbanen, hvor han gjorde det godt både med og uden bold. Men vigtigst af alt var hans rolle i scoringen, hvor han kom med i feltet og sikrede, at alle pointene kunne tages med hjem i bussen til Haderslev.
Kampens værste:
Hvorfor lavede han det frispark? Malik Abubakari havde ikke nogen stor kamp i de 45 minutter, han fik på banen. Angriberen var kun sporadisk med i Lyngbys spil, men værst af alt trak han et åndssvagt gult kort på en stempling, der betyder, at han sidder i karantæne, når Lyngby på den anden side af vinterpausen møder FC Midtjylland.
Kampens detalje:
For første gang siden november sidste år kom Rezan Corlu i spil for Lyngby. Offensivspilleren har i perioden siddet ude med en drilsk knæskade. Hvis han kommer tilbage i topform, kan han være med til at løse De Kongeblås problemer med at finde vej til netmaskerne, når Superligaen igen starter op i foråret. Men måske skal han lige vende sig til at være tilbage på banen. Efter 79 minutter var han millimeter fra at sende bolden i eget net, da han lavede en clearing, der heldigvis for ham ikke endte i kassen, men gik snært forbi målet.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT