– Han var millimeter fra at være fodboldinvalid

David Nielsen er imponeret over AGF-profilen, som har døjet med skader, men nu er i topform.



AGF besejrede søndag eftermiddag rivalerne fra Randers FC, og det gjorde de på en tidlig scoring af højrebacken Kevin Diks.

Lejesvenden fra Fiorentina har været særdeles flyvende for den århusianske Superliga-klub i de seneste uger, og alene i slutspillet har han scoret fire af AGF’s ni mål. Det glæder også cheftræner David Nielsen, at Kevin Diks nu viser sit niveau.

– Han har jo en sindssyg dynamik og pondus. Han har jo været ude med en skade og slidt med det i starten af sæsonen. Nu har han fået lov til at spille sig lidt i form og fået nogle kampe, og nu ser vi, at det er en dygtig spiller. For ham handler det om at få bugt med skaderne, for vi kan se, hvor dygtig en spiller vi har, siger David Nielsen til TV3 Sport efter kampen.

Til sommer skal AGF dog efter alt at dømme sige farvel til Kevin Diks. Lejeaftalen udløber, og hollænderen skal sandsynligvis tilbage til Fiorentina og jagte et gennembrud i Serie A efter to år i Århus.

Ligegyldigt hvad det ender med, vil David Nielsen imidlertid glæde sig over den 24-årige backs tid i AGF.

– Det er jo fuldstændig op til spilleren selv (om han skal tilbage til Fiorentina, red.). Han kom her og var fem millimeter fra at være fodboldinvalid, og vi fik stablet ham på benen igen. Han har fået sin fysik og sit niveau tilbage, så uanset hvad det ender med, er det en fantastisk historie for os, at vi har fået en spiller ind og bragt ham op på det niveau, han har vist, siger David Nielsen.

For nylig kommenterede Kevin Diks selv på sine fremtidsplaner. Læs hans udtalelser her. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Kolding køber stor profil

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier