AGF besejrede søndag eftermiddag rivalerne fra Randers FC, og det gjorde de på en tidlig scoring af højrebacken Kevin Diks.
Lejesvenden fra Fiorentina har været særdeles flyvende for den århusianske Superliga-klub i de seneste uger, og alene i slutspillet har han scoret fire af AGF’s ni mål. Det glæder også cheftræner David Nielsen, at Kevin Diks nu viser sit niveau.
– Han har jo en sindssyg dynamik og pondus. Han har jo været ude med en skade og slidt med det i starten af sæsonen. Nu har han fået lov til at spille sig lidt i form og fået nogle kampe, og nu ser vi, at det er en dygtig spiller. For ham handler det om at få bugt med skaderne, for vi kan se, hvor dygtig en spiller vi har, siger David Nielsen til TV3 Sport efter kampen.
Til sommer skal AGF dog efter alt at dømme sige farvel til Kevin Diks. Lejeaftalen udløber, og hollænderen skal sandsynligvis tilbage til Fiorentina og jagte et gennembrud i Serie A efter to år i Århus.
Ligegyldigt hvad det ender med, vil David Nielsen imidlertid glæde sig over den 24-årige backs tid i AGF.
– Det er jo fuldstændig op til spilleren selv (om han skal tilbage til Fiorentina, red.). Han kom her og var fem millimeter fra at være fodboldinvalid, og vi fik stablet ham på benen igen. Han har fået sin fysik og sit niveau tilbage, så uanset hvad det ender med, er det en fantastisk historie for os, at vi har fået en spiller ind og bragt ham op på det niveau, han har vist, siger David Nielsen.
For nylig kommenterede Kevin Diks selv på sine fremtidsplaner. Læs hans udtalelser her.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
USA spiller sig videre trods rødt kort
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
