I efteråret har Kolding IF haft glæde af to lejesvende fra Brøndby IF i form af midtbanespiller Bertram Kvist og målmand Jonathan Ægidius. Ingen af dem fortsætter dog som udgangspunkt i 1. divisionsklubben i foråret.
I december meddelte klubben, at Bertram Kvist rykker tilbage til Brøndby denne vinter.
Og han får altså følgeskab af Jonathan Ægidius, der vender tilbage til Brøndby denne vinter, selvom lejeaftalen egentlig står til at udløbe til januar.
Det kunne Farzam Abolhosseini fortælle i seneste udgave af Tipsbladets podcast “Transfer Talk”, hvor han også tilføjede, at målmanden skal udlejes igen i løbet af januars vindue.
En nyhed, der nu bekræftes af Niklas Nürnberg, som er sportslig ansvarlig i Kolding IF.
– Det kan jeg godt bekræfte, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet og uddyber:
– Det har været en del af aftalen, at Brøndby har haft muligheden for at tage ham tilbage her i januar, og det har de valgt at gøre.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Årsagen er, at 22-årige Jonathan Ægidius’ konkurrent i Koldings mål, Lennart Moser, har imponeret og har spillet, når de begge har været skadesfri.
– Der er ingen tvivl om, at det handler om, at Brøndby synes, at han skal spille, hvis han lejes ud. Der er en konkurrence her, hvor vi ikke har kunnet garantere ham spilletid, så derfor har de valgt at tage ham hjem i første omgang.
– Så vidt jeg forstår er tanken, at Jonathan skal lejes ud igen. Hvor det så bliver, må vi se, siger Niklas Nürnberg og tilføjer til slut:
– Døren er heller ikke lukket her overhovedet – hverken nu eller i fremtiden. Vi har været glade for at have Jonathan i et halvt år, men lige nu og her er der konkurrence, og Brøndby vil være lidt mere sikre på, at han kommer til at spille
Jonathan Ægidius, 22 år, stod i efteråret 11 kampe for Kolding IF med hele fem clean sheets til følge. I Brøndby IF har han kontrakt frem til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER