I efteråret har Kolding IF haft glæde af to lejesvende fra Brøndby IF i form af midtbanespiller Bertram Kvist og målmand Jonathan Ægidius. Ingen af dem fortsætter dog som udgangspunkt i 1. divisionsklubben i foråret.
I december meddelte klubben, at Bertram Kvist rykker tilbage til Brøndby denne vinter.
Og han får altså følgeskab af Jonathan Ægidius, der vender tilbage til Brøndby denne vinter, selvom lejeaftalen egentlig står til at udløbe til januar.
Det kunne Farzam Abolhosseini fortælle i seneste udgave af Tipsbladets podcast “Transfer Talk”, hvor han også tilføjede, at målmanden skal udlejes igen i løbet af januars vindue.
En nyhed, der nu bekræftes af Niklas Nürnberg, som er sportslig ansvarlig i Kolding IF.
– Det kan jeg godt bekræfte, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet og uddyber:
– Det har været en del af aftalen, at Brøndby har haft muligheden for at tage ham tilbage her i januar, og det har de valgt at gøre.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Årsagen er, at 22-årige Jonathan Ægidius’ konkurrent i Koldings mål, Lennart Moser, har imponeret og har spillet, når de begge har været skadesfri.
– Der er ingen tvivl om, at det handler om, at Brøndby synes, at han skal spille, hvis han lejes ud. Der er en konkurrence her, hvor vi ikke har kunnet garantere ham spilletid, så derfor har de valgt at tage ham hjem i første omgang.
– Så vidt jeg forstår er tanken, at Jonathan skal lejes ud igen. Hvor det så bliver, må vi se, siger Niklas Nürnberg og tilføjer til slut:
– Døren er heller ikke lukket her overhovedet – hverken nu eller i fremtiden. Vi har været glade for at have Jonathan i et halvt år, men lige nu og her er der konkurrence, og Brøndby vil være lidt mere sikre på, at han kommer til at spille
Jonathan Ægidius, 22 år, stod i efteråret 11 kampe for Kolding IF med hele fem clean sheets til følge. I Brøndby IF har han kontrakt frem til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT