Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.
Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.
Her er nummer to på listen:

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.
– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.
– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.
Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.
– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.
Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.
– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.
– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.
Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?
0 Votes
Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.
I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Landstræner uenig med Ronaldo
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW