Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.
Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.
Her er nummer to på listen:

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.
– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.
– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.
Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.
– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.
Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.
– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.
– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.
Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?
0 Votes
Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.
I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal