– Han ville starte inde på alle hold i Superligaen

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer to på listen.



Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.

Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.

Her er nummer to på listen:

Foto: Alamy

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.

– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.

– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.

Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.

– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.

Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.

– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.

– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.

Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.

I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gratis adgang til Superliga-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!