– Han ville starte inde på alle hold i Superligaen

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer to på listen.



Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.

Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.

Her er nummer to på listen:

Foto: Alamy

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.

– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.

– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.

Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.

– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.

Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.

– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.

– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.

Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.

I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De vinder Superligaen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Køb, køb, køb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Skyder Brøndby-transfer ned