Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.
Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.
Her er nummer to på listen:

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.
– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.
– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.
Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.
– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.
Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.
– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.
– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.
Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?
0 Votes
Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.
I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Thomas Frank deler godt nyt

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

I vildrede over kæmpe United-transfer

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

– Det er en fantastisk kombination

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Som Bambi på glatis!

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Klar besked til FCM: ‘Spænd sikkerhedsselen’

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’
