– Han ville starte inde på alle hold i Superligaen

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer to på listen.



Mål er det vigtigste i fodboldkampe. Uden dem ville der ikke være nogen begejstring eller interesse for sporten, selvom en 0-0-kamp godt kan være interessant.

Tipsbladet sætter derfor fokus på målscorerne i Superligaen og har fået den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic til at udpege ligaens fem bedste lige nu.

Her er nummer to på listen:

Foto: Alamy

Patrick Mortensen, AGF, 35 år, 16 scoringer og 1 oplæg i denne sæson.

– 35 år – det er fuldstændig vanvittigt i sig selv. Han har scoret syv mål i foråret, ligesom German Onugkha, og er nu topscorer i Superligaen. Hans største kvalitet er, at han er en angriber, du kunne smide ind på alle hold i Superligaen, hvor han ville tage plads i deres startopstilling – det er sådan, jeg ser ham. Alle kan bruge hans kvaliteter, selvom de selvfølgelig ville skulle ændre lidt på deres spillestil.

– Han er ekstremt god til at stå det rigtige sted. Rigtig mange af hans mål er tap-ins fra kort afstand, men det er en kæmpe kvalitet. Han er uden tvivl ligaens bedste til at lave de her lette mål, hvor han står helt rigtigt.

Rajko Lekic spillede selv sammen med ham i Lyngby for mange år siden, og her lagde han mærke til, hvad der gør AGF-stjernen til den fodboldspiller, han er i dag.

– Patrick kan ikke drible, han har absolut ingen finurlige ting i værktøjskassen ude på banen, men han kan fandme sparke den ind. Han er enhver træners drøm, han går altid forrest, er en stor leder og en klasse fodboldspiller.

Patrick Mortensen rundede for nylig et skarpt hjørne, da han scorede sit mål nummer 100 for AGF, og selvom alderen trykker, og han er blevet langsommere, er han nærmest kun blevet en bedre målscorer.

– Hovedårsagen til, at han fortsat kan være med i gamet, det er, fordi han er mere snu end de andre. Han kan fortsat løbe om hjørner med forsvarspillerne, selvom det ikke går så hurtigt, men han sparker den også ind, når han får chancen, og det kommer man bare rigtig langt med.

– Han kan næsten ikke undgå at blive topscorer i denne sæson. Jeg tror ikke, at nogle af de andre kommer til at indhente ham. Han skal nok smide nogle flere i kassen, og så bliver han umulig at hente med det forspring, han allerede har, så han bliver topscorer i Superligaen i denne sæson, fortæller Rajko Lekic afsluttende.

Bliver Patrick Mortensen Superliga-topscorer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Såfremt Patrick Mortensen bliver kronet som topscorer i Superligaen til sommer, vil han være den ældste til at opnå det nogensinde. Tipsbladet talte tidligere på året med den nuværende rekordholder, som kun havde ros tilovers for AGF-anføreren – det kan du læse mere om her.

I morgen afslører Tipsbladet så, hvem Rajko Lekic har peget på som den bedste angriber i Superligaen.





Chokemne til jobbet i Manchester United?


LIVE: Silkeborg og FC København tørner sammen

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Afslører interesse for dansk stjerne

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Kom med forslag til Riemer

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

– Han er en toptræner

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Silkeborg IF – FC København

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Elver bliver hjemme fra VM-test

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Viktor Claesson siger stop

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Ærkerivaler gode venner

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

– Det skal I ikke sige til FCK!

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Stor mystik omkring Emil Højlund

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Skader værre end først antaget

– Han er på radaren hos de allerstørste

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Stor FCK-bet: Profiler ude

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit