Brøndby er fortsat på jagt efter en ny sportsdirektør.
Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen har været nævnt som en af de mulige kandidater til det ledige job. Et job, som han selv har kaldt for interessant i et interview med Tipsbladet.
– Det er selvfølgelig et større job, og man kunne komme et skridt længere op ad stigen i forhold til at kunne vinde noget, så det er bare et klap på skulderen og også noget, som jeg på et eller andet tidspunkt også ville synes var spændende, sagde han.
Viaplay-ekspert Stig Tøfting mener også, at Søren Pedersen ville være et godt valg af Brøndby.
– Jeg tror, han ville være en god erstatning for Carsten V. Jensen. Men det er ikke sikkert, at græsset er grønnere på den anden side af hegnet som sådan. Jeg synes jo, at Søren er et sted nu, hvor han får lov til at bestemme mere eller mindre det hele, og det er med rette, for man kan også se det ud fra resultaterne.
– Jeg kan da sagtens forstå, hvis Brøndby er interesseret i Søren, og hvis Søren også ville synes, det var interessant. Men som man hører det, også fra Carsten V. Jensen, så er det ikke en nem opgave at være i Brøndby, hvor man får lov til at bestemme det hele, så det skal man overveje, inden man vælger at sige ja til det.
– Men det ville være et flot skridt i en stor retning for Søren P., hvis han får et tilbud i den retning, og han så ender med at sige ja, og jeg tror, de ville være ærgerlige over det i Randers. Men det er op til Søren selv, hvis han får den mulighed. Jeg vil i hvert fald sige, han er god nok til det, siger Stig Tøfting til Viaplay.
Tipsbladet har også kunne fortælle, at Søren Pedersen også har en bejler i Bundesligaen. Læs mere her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT