Brøndby er fortsat på jagt efter en ny sportsdirektør.
Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen har været nævnt som en af de mulige kandidater til det ledige job. Et job, som han selv har kaldt for interessant i et interview med Tipsbladet.
– Det er selvfølgelig et større job, og man kunne komme et skridt længere op ad stigen i forhold til at kunne vinde noget, så det er bare et klap på skulderen og også noget, som jeg på et eller andet tidspunkt også ville synes var spændende, sagde han.
Viaplay-ekspert Stig Tøfting mener også, at Søren Pedersen ville være et godt valg af Brøndby.
– Jeg tror, han ville være en god erstatning for Carsten V. Jensen. Men det er ikke sikkert, at græsset er grønnere på den anden side af hegnet som sådan. Jeg synes jo, at Søren er et sted nu, hvor han får lov til at bestemme mere eller mindre det hele, og det er med rette, for man kan også se det ud fra resultaterne.
– Jeg kan da sagtens forstå, hvis Brøndby er interesseret i Søren, og hvis Søren også ville synes, det var interessant. Men som man hører det, også fra Carsten V. Jensen, så er det ikke en nem opgave at være i Brøndby, hvor man får lov til at bestemme det hele, så det skal man overveje, inden man vælger at sige ja til det.
– Men det ville være et flot skridt i en stor retning for Søren P., hvis han får et tilbud i den retning, og han så ender med at sige ja, og jeg tror, de ville være ærgerlige over det i Randers. Men det er op til Søren selv, hvis han får den mulighed. Jeg vil i hvert fald sige, han er god nok til det, siger Stig Tøfting til Viaplay.
Tipsbladet har også kunne fortælle, at Søren Pedersen også har en bejler i Bundesligaen. Læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
NYHEDER
Superligaen dropper det
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
AVIS