Hans flotte, flotte arbejde er ikke gået ubemærket hen.
Siden sommeren 2018 har Søren Pedersen som sportsdirektør stået i spidsen af Kronjyllands stolthed, Randers FC.
Randers har været gennem en imponerende udvikling, hvilket virkelig er kommet til udtryk i denne sæson, hvor man spiller med helt oppe i toppen.
Men det kan godt være, at sportsdirektør Søren Pedersen er til låns.
Tipsbladet kan nemlig fortælle, at Søren Pedersen har konkret interesse fra en Bundesliga-klub, der har henvendt sig. Der har pågået flere samtaler mellem parterne, men det er endnu ikke på et niveau, hvor Randers er blevet involveret.
En Championship-klub har ligeledes vist interesse i den danske fodboldboss.
I et interview med Tipsbladet fortalte Søren Pedersen forleden, at han så småt er ved at være klar til næste skridt i karrieren.
– Jeg vil sige, jeg er klar til det, men om det kommer til at ske, det ved jeg ikke. Men jeg synes, jeg føler mig godt klædt på til det. Ikke at jeg ikke er tilfreds med at være i Randers eller kan se mig selv i klubben i rigtig mange år fremadrettet, for det kan jeg sagtens.
– Men jeg har personligt udviklet mig meget over de seneste par år i Randers, og det gør selvfølgelig også, at man føler sig klar, hvis der skulle komme en ny udfordring.
– Både herhjemme og udlandet ville være interessant, men som sagt er det ikke noget, jeg bruger voldsomt meget tid på, for jeg er meget optaget af den udvikling, vi har i Randers FC, og jeg er glad for at være en del af den, sagde Søren Pedersen forleden.
Søren Pedersen fortalte ligeledes, at det ledige sportsdirektør-job i Brøndby ligeledes lyder interessant, men meget mere kunne han ikke sige. Læs mere her.
Og det er ikke helt tilfældigt, at Brøndby bliver bragt på banen, for Søren Pedersen er af flere blevet nævnt som en rigtig stærk kandidat til at overtage tøjlerne fra Carsten V. Jensen, der i oktober stoppede på Vestegnen.
Randers ligger i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen – kun tre point efter FC København på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Patrick Mortensen i chok
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten