Hans flotte, flotte arbejde er ikke gået ubemærket hen.
Siden sommeren 2018 har Søren Pedersen som sportsdirektør stået i spidsen af Kronjyllands stolthed, Randers FC.
Randers har været gennem en imponerende udvikling, hvilket virkelig er kommet til udtryk i denne sæson, hvor man spiller med helt oppe i toppen.
Men det kan godt være, at sportsdirektør Søren Pedersen er til låns.
Tipsbladet kan nemlig fortælle, at Søren Pedersen har konkret interesse fra en Bundesliga-klub, der har henvendt sig. Der har pågået flere samtaler mellem parterne, men det er endnu ikke på et niveau, hvor Randers er blevet involveret.
En Championship-klub har ligeledes vist interesse i den danske fodboldboss.
I et interview med Tipsbladet fortalte Søren Pedersen forleden, at han så småt er ved at være klar til næste skridt i karrieren.
– Jeg vil sige, jeg er klar til det, men om det kommer til at ske, det ved jeg ikke. Men jeg synes, jeg føler mig godt klædt på til det. Ikke at jeg ikke er tilfreds med at være i Randers eller kan se mig selv i klubben i rigtig mange år fremadrettet, for det kan jeg sagtens.
– Men jeg har personligt udviklet mig meget over de seneste par år i Randers, og det gør selvfølgelig også, at man føler sig klar, hvis der skulle komme en ny udfordring.
– Både herhjemme og udlandet ville være interessant, men som sagt er det ikke noget, jeg bruger voldsomt meget tid på, for jeg er meget optaget af den udvikling, vi har i Randers FC, og jeg er glad for at være en del af den, sagde Søren Pedersen forleden.
Søren Pedersen fortalte ligeledes, at det ledige sportsdirektør-job i Brøndby ligeledes lyder interessant, men meget mere kunne han ikke sige. Læs mere her.
Og det er ikke helt tilfældigt, at Brøndby bliver bragt på banen, for Søren Pedersen er af flere blevet nævnt som en rigtig stærk kandidat til at overtage tøjlerne fra Carsten V. Jensen, der i oktober stoppede på Vestegnen.
Randers ligger i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen – kun tre point efter FC København på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER