Hans flotte, flotte arbejde er ikke gået ubemærket hen.
Siden sommeren 2018 har Søren Pedersen som sportsdirektør stået i spidsen af Kronjyllands stolthed, Randers FC.
Randers har været gennem en imponerende udvikling, hvilket virkelig er kommet til udtryk i denne sæson, hvor man spiller med helt oppe i toppen.
Men det kan godt være, at sportsdirektør Søren Pedersen er til låns.
Tipsbladet kan nemlig fortælle, at Søren Pedersen har konkret interesse fra en Bundesliga-klub, der har henvendt sig. Der har pågået flere samtaler mellem parterne, men det er endnu ikke på et niveau, hvor Randers er blevet involveret.
En Championship-klub har ligeledes vist interesse i den danske fodboldboss.
I et interview med Tipsbladet fortalte Søren Pedersen forleden, at han så småt er ved at være klar til næste skridt i karrieren.
– Jeg vil sige, jeg er klar til det, men om det kommer til at ske, det ved jeg ikke. Men jeg synes, jeg føler mig godt klædt på til det. Ikke at jeg ikke er tilfreds med at være i Randers eller kan se mig selv i klubben i rigtig mange år fremadrettet, for det kan jeg sagtens.
– Men jeg har personligt udviklet mig meget over de seneste par år i Randers, og det gør selvfølgelig også, at man føler sig klar, hvis der skulle komme en ny udfordring.
– Både herhjemme og udlandet ville være interessant, men som sagt er det ikke noget, jeg bruger voldsomt meget tid på, for jeg er meget optaget af den udvikling, vi har i Randers FC, og jeg er glad for at være en del af den, sagde Søren Pedersen forleden.
Søren Pedersen fortalte ligeledes, at det ledige sportsdirektør-job i Brøndby ligeledes lyder interessant, men meget mere kunne han ikke sige. Læs mere her.
Og det er ikke helt tilfældigt, at Brøndby bliver bragt på banen, for Søren Pedersen er af flere blevet nævnt som en rigtig stærk kandidat til at overtage tøjlerne fra Carsten V. Jensen, der i oktober stoppede på Vestegnen.
Randers ligger i skrivende stund på fjerdepladsen i Superligaen – kun tre point efter FC København på førstepladsen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW