Hans første halvleg var chokerende ringe

Vi er klar med Tipsbladets dom efter opgøret mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-0)
0-1 Rami Al Hajj (60.)
1-1 Mohammed Fuseini (75.)
1-2 Filip Helander (88.)
2-2 Mads Enggård (90.)

Kampens bedste:
Randers FC:
Lasso Coulibaly var flyvende for Randers FC – især i første halvleg. Han har formentlig givet mareridt til Filip Helander, der var i store, store problemer i første halvleg af kampen. Alle taler om, at Randers skal få købt Mohamed Fuseini, men man bør også kigge ind i at få købt Lasso Coulibaly fra FC Nordsjælland. Han er en skøn spiller, der i første halvleg sagtens kunne have haft to-tre asisster på cv'et, hvis Fuseini havde været skarpere foran kassen.

OB:
Der skulle individuel klasse og en smule held i begge ender af banen for at sikre OB et resultat. I målet lavede Myhra flere vigtige redninger, og i den anden ende scorede Rami Al Hajj efter en soloaktion, og en svagtspillende Filip Helander kom også på tavlen.

Al Hajj modtog et indkast på kanten af Randers-feltet og tog bolden bag om støttebenet, inden han drev kuglen ind mod midten og sparkede fladt mod mål. Lidt heldigt gik den ind, og Patrik Carlgren så rigtig skidt ud, da bolden hoppede over hans handske og i mål.

Men Al Hajj var igen stærkt spillende.

Kampens værste:
De havde pillet anførerbindet af ham, så han kunne fokusere lidt mere på sine egne præstationer, men det hjalp ikke meget. Det var måske sæsonens dårligste forsvarspræstation, som Filip Helander leverede i første halvleg. Han var helt, helt væk. Det var faktisk chokerende at se en spiller med 23 landskampe for Sverige være så slukket og selvtillidsforladt.

Men han fortjener ros for at komme tilbage i anden halvleg, hvor han scorede målet til 2-1. Derfor kan vi heller ikke kåre ham til kampens dårligste spiller. Forhåbentlig kan det give ham noget selvtillid og noget medvind fremadrettet.

Prisen går i stedet til Randers-keeper Patrik Carlgren, der kostede point. Han skulle have reddet målet til 1-0, men formåede det ikke. Og i stedet endte Randers med kun at spille 2-2.

Kampens detalje:
Tidligere i foråret erklærede David Boysen, at han troede, at "røvsyge Randers" ville rykke ned. Den udmelding har han siden måttet erkende var en fejl, og efter lidt mundhuggeri tidligere i foråret mødtes David Boysen og Søren Pedersen fredag i Randers.

Boysen, der er kommentator for blandt andet Tipsbladet, var rejst med Amanda Bodenhoff til Randers, inviteret af den kronjydske klub. Her fik den tidligere Superliga-spiller en trøje af Randers FC, og så fik han lov til at hilse på sportsdirektør Søren Pedersen. De to gav tilmed et kram, og sådan kan man også slutte fred.

God stil.





Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

England – Argentina

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

17-årig som starter? ‘Super spændende’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland