Hans første halvleg var chokerende ringe

Vi er klar med Tipsbladets dom efter opgøret mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-0)
0-1 Rami Al Hajj (60.)
1-1 Mohammed Fuseini (75.)
1-2 Filip Helander (88.)
2-2 Mads Enggård (90.)

Kampens bedste:
Randers FC:
Lasso Coulibaly var flyvende for Randers FC – især i første halvleg. Han har formentlig givet mareridt til Filip Helander, der var i store, store problemer i første halvleg af kampen. Alle taler om, at Randers skal få købt Mohamed Fuseini, men man bør også kigge ind i at få købt Lasso Coulibaly fra FC Nordsjælland. Han er en skøn spiller, der i første halvleg sagtens kunne have haft to-tre asisster på cv'et, hvis Fuseini havde været skarpere foran kassen.

OB:
Der skulle individuel klasse og en smule held i begge ender af banen for at sikre OB et resultat. I målet lavede Myhra flere vigtige redninger, og i den anden ende scorede Rami Al Hajj efter en soloaktion, og en svagtspillende Filip Helander kom også på tavlen.

Al Hajj modtog et indkast på kanten af Randers-feltet og tog bolden bag om støttebenet, inden han drev kuglen ind mod midten og sparkede fladt mod mål. Lidt heldigt gik den ind, og Patrik Carlgren så rigtig skidt ud, da bolden hoppede over hans handske og i mål.

Men Al Hajj var igen stærkt spillende.

Kampens værste:
De havde pillet anførerbindet af ham, så han kunne fokusere lidt mere på sine egne præstationer, men det hjalp ikke meget. Det var måske sæsonens dårligste forsvarspræstation, som Filip Helander leverede i første halvleg. Han var helt, helt væk. Det var faktisk chokerende at se en spiller med 23 landskampe for Sverige være så slukket og selvtillidsforladt.

Men han fortjener ros for at komme tilbage i anden halvleg, hvor han scorede målet til 2-1. Derfor kan vi heller ikke kåre ham til kampens dårligste spiller. Forhåbentlig kan det give ham noget selvtillid og noget medvind fremadrettet.

Prisen går i stedet til Randers-keeper Patrik Carlgren, der kostede point. Han skulle have reddet målet til 1-0, men formåede det ikke. Og i stedet endte Randers med kun at spille 2-2.

Kampens detalje:
Tidligere i foråret erklærede David Boysen, at han troede, at "røvsyge Randers" ville rykke ned. Den udmelding har han siden måttet erkende var en fejl, og efter lidt mundhuggeri tidligere i foråret mødtes David Boysen og Søren Pedersen fredag i Randers.

Boysen, der er kommentator for blandt andet Tipsbladet, var rejst med Amanda Bodenhoff til Randers, inviteret af den kronjydske klub. Her fik den tidligere Superliga-spiller en trøje af Randers FC, og så fik han lov til at hilse på sportsdirektør Søren Pedersen. De to gav tilmed et kram, og sådan kan man også slutte fred.

God stil.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dårligt nyt for Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Kroatien

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her er Jonas Winds nye klub

USA – Bosnien-Hercegovina

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig