Hans første halvleg var chokerende ringe

Vi er klar med Tipsbladets dom efter opgøret mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-0)
0-1 Rami Al Hajj (60.)
1-1 Mohammed Fuseini (75.)
1-2 Filip Helander (88.)
2-2 Mads Enggård (90.)

Kampens bedste:
Randers FC:
Lasso Coulibaly var flyvende for Randers FC – især i første halvleg. Han har formentlig givet mareridt til Filip Helander, der var i store, store problemer i første halvleg af kampen. Alle taler om, at Randers skal få købt Mohamed Fuseini, men man bør også kigge ind i at få købt Lasso Coulibaly fra FC Nordsjælland. Han er en skøn spiller, der i første halvleg sagtens kunne have haft to-tre asisster på cv'et, hvis Fuseini havde været skarpere foran kassen.

OB:
Der skulle individuel klasse og en smule held i begge ender af banen for at sikre OB et resultat. I målet lavede Myhra flere vigtige redninger, og i den anden ende scorede Rami Al Hajj efter en soloaktion, og en svagtspillende Filip Helander kom også på tavlen.

Al Hajj modtog et indkast på kanten af Randers-feltet og tog bolden bag om støttebenet, inden han drev kuglen ind mod midten og sparkede fladt mod mål. Lidt heldigt gik den ind, og Patrik Carlgren så rigtig skidt ud, da bolden hoppede over hans handske og i mål.

Men Al Hajj var igen stærkt spillende.

Kampens værste:
De havde pillet anførerbindet af ham, så han kunne fokusere lidt mere på sine egne præstationer, men det hjalp ikke meget. Det var måske sæsonens dårligste forsvarspræstation, som Filip Helander leverede i første halvleg. Han var helt, helt væk. Det var faktisk chokerende at se en spiller med 23 landskampe for Sverige være så slukket og selvtillidsforladt.

Men han fortjener ros for at komme tilbage i anden halvleg, hvor han scorede målet til 2-1. Derfor kan vi heller ikke kåre ham til kampens dårligste spiller. Forhåbentlig kan det give ham noget selvtillid og noget medvind fremadrettet.

Prisen går i stedet til Randers-keeper Patrik Carlgren, der kostede point. Han skulle have reddet målet til 1-0, men formåede det ikke. Og i stedet endte Randers med kun at spille 2-2.

Kampens detalje:
Tidligere i foråret erklærede David Boysen, at han troede, at "røvsyge Randers" ville rykke ned. Den udmelding har han siden måttet erkende var en fejl, og efter lidt mundhuggeri tidligere i foråret mødtes David Boysen og Søren Pedersen fredag i Randers.

Boysen, der er kommentator for blandt andet Tipsbladet, var rejst med Amanda Bodenhoff til Randers, inviteret af den kronjydske klub. Her fik den tidligere Superliga-spiller en trøje af Randers FC, og så fik han lov til at hilse på sportsdirektør Søren Pedersen. De to gav tilmed et kram, og sådan kan man også slutte fred.

God stil.





LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort