Randers FC – OB 2-2 (0-0)
0-1 Rami Al Hajj (60.)
1-1 Mohammed Fuseini (75.)
1-2 Filip Helander (88.)
2-2 Mads Enggård (90.)
Kampens bedste:
Randers FC:
Lasso Coulibaly var flyvende for Randers FC – især i første halvleg. Han har formentlig givet mareridt til Filip Helander, der var i store, store problemer i første halvleg af kampen. Alle taler om, at Randers skal få købt Mohamed Fuseini, men man bør også kigge ind i at få købt Lasso Coulibaly fra FC Nordsjælland. Han er en skøn spiller, der i første halvleg sagtens kunne have haft to-tre asisster på cv'et, hvis Fuseini havde været skarpere foran kassen.
OB:
Der skulle individuel klasse og en smule held i begge ender af banen for at sikre OB et resultat. I målet lavede Myhra flere vigtige redninger, og i den anden ende scorede Rami Al Hajj efter en soloaktion, og en svagtspillende Filip Helander kom også på tavlen.
Al Hajj modtog et indkast på kanten af Randers-feltet og tog bolden bag om støttebenet, inden han drev kuglen ind mod midten og sparkede fladt mod mål. Lidt heldigt gik den ind, og Patrik Carlgren så rigtig skidt ud, da bolden hoppede over hans handske og i mål.
Men Al Hajj var igen stærkt spillende.
Kampens værste:
De havde pillet anførerbindet af ham, så han kunne fokusere lidt mere på sine egne præstationer, men det hjalp ikke meget. Det var måske sæsonens dårligste forsvarspræstation, som Filip Helander leverede i første halvleg. Han var helt, helt væk. Det var faktisk chokerende at se en spiller med 23 landskampe for Sverige være så slukket og selvtillidsforladt.
Men han fortjener ros for at komme tilbage i anden halvleg, hvor han scorede målet til 2-1. Derfor kan vi heller ikke kåre ham til kampens dårligste spiller. Forhåbentlig kan det give ham noget selvtillid og noget medvind fremadrettet.
Prisen går i stedet til Randers-keeper Patrik Carlgren, der kostede point. Han skulle have reddet målet til 1-0, men formåede det ikke. Og i stedet endte Randers med kun at spille 2-2.
Kampens detalje:
Tidligere i foråret erklærede David Boysen, at han troede, at "røvsyge Randers" ville rykke ned. Den udmelding har han siden måttet erkende var en fejl, og efter lidt mundhuggeri tidligere i foråret mødtes David Boysen og Søren Pedersen fredag i Randers.
Boysen, der er kommentator for blandt andet Tipsbladet, var rejst med Amanda Bodenhoff til Randers, inviteret af den kronjydske klub. Her fik den tidligere Superliga-spiller en trøje af Randers FC, og så fik han lov til at hilse på sportsdirektør Søren Pedersen. De to gav tilmed et kram, og sådan kan man også slutte fred.
God stil.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT