Hans første halvleg var chokerende ringe

Vi er klar med Tipsbladets dom efter opgøret mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-0)
0-1 Rami Al Hajj (60.)
1-1 Mohammed Fuseini (75.)
1-2 Filip Helander (88.)
2-2 Mads Enggård (90.)

Kampens bedste:
Randers FC:
Lasso Coulibaly var flyvende for Randers FC – især i første halvleg. Han har formentlig givet mareridt til Filip Helander, der var i store, store problemer i første halvleg af kampen. Alle taler om, at Randers skal få købt Mohamed Fuseini, men man bør også kigge ind i at få købt Lasso Coulibaly fra FC Nordsjælland. Han er en skøn spiller, der i første halvleg sagtens kunne have haft to-tre asisster på cv'et, hvis Fuseini havde været skarpere foran kassen.

OB:
Der skulle individuel klasse og en smule held i begge ender af banen for at sikre OB et resultat. I målet lavede Myhra flere vigtige redninger, og i den anden ende scorede Rami Al Hajj efter en soloaktion, og en svagtspillende Filip Helander kom også på tavlen.

Al Hajj modtog et indkast på kanten af Randers-feltet og tog bolden bag om støttebenet, inden han drev kuglen ind mod midten og sparkede fladt mod mål. Lidt heldigt gik den ind, og Patrik Carlgren så rigtig skidt ud, da bolden hoppede over hans handske og i mål.

Men Al Hajj var igen stærkt spillende.

Kampens værste:
De havde pillet anførerbindet af ham, så han kunne fokusere lidt mere på sine egne præstationer, men det hjalp ikke meget. Det var måske sæsonens dårligste forsvarspræstation, som Filip Helander leverede i første halvleg. Han var helt, helt væk. Det var faktisk chokerende at se en spiller med 23 landskampe for Sverige være så slukket og selvtillidsforladt.

Men han fortjener ros for at komme tilbage i anden halvleg, hvor han scorede målet til 2-1. Derfor kan vi heller ikke kåre ham til kampens dårligste spiller. Forhåbentlig kan det give ham noget selvtillid og noget medvind fremadrettet.

Prisen går i stedet til Randers-keeper Patrik Carlgren, der kostede point. Han skulle have reddet målet til 1-0, men formåede det ikke. Og i stedet endte Randers med kun at spille 2-2.

Kampens detalje:
Tidligere i foråret erklærede David Boysen, at han troede, at "røvsyge Randers" ville rykke ned. Den udmelding har han siden måttet erkende var en fejl, og efter lidt mundhuggeri tidligere i foråret mødtes David Boysen og Søren Pedersen fredag i Randers.

Boysen, der er kommentator for blandt andet Tipsbladet, var rejst med Amanda Bodenhoff til Randers, inviteret af den kronjydske klub. Her fik den tidligere Superliga-spiller en trøje af Randers FC, og så fik han lov til at hilse på sportsdirektør Søren Pedersen. De to gav tilmed et kram, og sådan kan man også slutte fred.

God stil.







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Benhård kritik af Danmark

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Han var i spil som Brøndby-træner

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Tottenham henter Liverpool-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’