Hansen tygger på tilbud

FC Nordsjællands målmand, Jesper Hansen, har kontraktudløb om bare to uger. I aftes fik han et kontrakttilbud fra Farum-klubben.



Hvis FC Nordsjællands førstekeeper, Jesper Hansen, finder sin kontrakt frem fra skuffen, skal han nok ikke kigge for meget på udløbsdatoen. Den nærmer sig nemlig med hastige skridt. Om bare to uger – den 30. juni – udløber keeperens aftale, og har han ikke sat sin signatur på en ny kontrakt inden da, kan han kalde sig arbejdsløs fodboldspiller. Det kommer dog næppe til at ske, for så sent som i aftes tikkede et nyt kontrakttilbud ind.

– Lige nu tygger jeg på et tilbud fra fra FC Nordsjælland. Jeg fik det i aftes, så jeg har ikke haft så lang tid til at kigge på det, og jeg har endnu ikke snakket med min agent om det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Hansen har haft base i Farum siden 2003, men det var først for tre år siden, han for første gang kunne kalde sig førstevalg. Siden har han haft sine udfald og ture på bænken, men i den seneste sæson spillede han alle 33 kampe for den nordsjællandske klub. Nu overvejer han det nye tilbud, og han har prioriteterne klar.

– Min førsteprioritet er FC Nordsjælland, men hvis det af den ene eller anden grund ikke skulle gå i orden, må jeg prøve noget. nyt. Jeg mener dog bestemt, at der er mulighed for, at vi når hinanden, fortæller Hansen.

– Jeg håber, jeg kan vende tilbage til klubben med et svar i løbet af et par dage, for selvfølgelig kunne det være rart at få den nye kontrakt på plads hurtigst muligt. Men jeg har også lært, at alt tager tid i den her verden, slutter målmanden.

26-årige Jesper Hansen, der har vundet to pokalmesterskaber med FC Nordsjælland, står i alt noteret for 87 Superliga-kampe i klubbens målmandstrøje.





Transfer på vej: AGF vil score millioner




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Ny FC København-stjerne imponerer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

UEFA klar til at boykotte VM

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

De vil have Jelert

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Hvor er I vilde, AGF!

Stjerne på plads i Chelsea

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool