Har ambitiøs transferplan: Skal være ‘crazy money’

Det må gerne være en stille januar på transfermarkedet i Aalborg. Men det bliver det næppe, fortæller AaB's sportsdirektør James Gow i et interview med Tipsbladet.



Et intenst Superliga-efterår er overstået i AaB, hvor man fik tæv hjemme af Brøndby IF og AGF men også havde en række opløftende kampe.

Syv point har nordjyderne ned til kriseramte Lyngby under nedrykningsstregen i den forestående vinterpause, og sammenholdt med godt og iøjnefaldende spil fra flere AaB’ere er stemningen overvejende optimistisk på træningsanlægget på Hornevej her, hvor den første af to pokal-kvartfinaler mod Silkeborg IF nærmer sig.

Nordjyderne har leveret nogle gedigne underskud de seneste år, og forventningen til 2024 er underskud på 43 til 47 millioner kroner, efter man valgte at holde på truppen i sommer i stedet for at sælge ud.

Og det ved sportsdirektør James Gow selvfølgelig udmærket, ligesom man heller ikke behøver forklare, at den tyske ejergruppe i SSE22 ikke til evig tid kan finansiere underskud efter underskud.

Men der er hverken ild i lokummer eller kontorstolene inde i regnskabsafdelingen, så hvis nogen tror, man kan plukke AaB-profiler på januar-markedet til udsalgspriser, bliver det uden om James Gow.

– Der er ingen fodboldklub i verden, der ikke kan sælge en spiller. Hvis der kommer tilbud, og der kommer ‘crazy money’ og alt det der, så må man overveje det alvorligt, også her. Vi har en pligt som formyndere af klubbens ve og vel, hvor vi også skal tænke langsigtet, siger James Gow til Tipsbladet.

Melker Widell blev i sommer viceanfører samtidig med, at Mathias Jørgensen blev AaB-anfører. Svenskeren har haft et godt år i AaB.

– Der kan opstå situationer, men jeg kan love dig én ting: Hvis vi sælger en af vores spillere, bliver det ikke for småpenge. Så bliver det for rigtige penge, og hvis de ikke kommer, så skal spilleren ingen steder. Og selv hvis tilbuddene kommer, har jeg ikke lyst til at sælge, siger AaB-sportsdirektøren.

Den unge engelske AaB-chef kan ved selvsyn konstatere, at en række udenlandske klubber scouter AaB’s kampe flittigt, og der er det utvivlsomt ikke til skade for AaB og muligheden for fremtidige salg, at holdet i efterårssæsonen var Superligaens klart yngste.

Læs om AaB’s kontrakt-samtaler med Kasper Jørgensen og Lars Kramer her

Men skulle der ske noget med et profil-salg, lader AaB til at være klar til at jagte erstatninger.

– Vi har yngre folk som Mathias Jørgensen og Melker Widell, der både er unge men også er ledere i gruppen og mere modne end de andre i flokken af unge spillere. Vi oplever masser af interesse for en lang række af vores yngre spillere, og for mig er det virkelig cool men også noget, der får mig til at stille skarpt på at holde sammen på et så stærkt hold som muligt for AaB, siger James Gow til Tipsbladet.

– Det er smigrende med interessen, men det er også et område, hvor jeg skal være virkelig skarp sammen med de andre og sikre, jeg sammen med Julius Nagel [rekrutterings- og scoutingchef] og staben har en plan klar for alle scenarier. Det vigtigste for os er at være så stærke og konkurrencedygtige som mulige i anden halvdel af sæsonen, og vi skal have en virkelig, virkelig kompetitiv trup. Så vi kommer til at gøre vores ypperste for at holde truppen så stærk som muligt, siger James Gow, der også åbner for at hente nye folk ind fra den billigere ende af spektret på transfermarkedet.

– Realiteten er, at vi ikke forventer, at der skal ske vildt meget i forhold til at hente spillere til. Jeg tror, vi måske henter én eller to nye spillere,

AaB hentede i sommer ni nye spillere ind til truppen og sagde farvel til 14 mand, mens man supplerede med spillere fra U/19-holdet.

I sidste sæson var de tilsvarende tal 10 nye spillere plus folk fra U/19-holdet og i alt 21 mand ud.

AaB spiller første pokal-kvartfinale i Silkeborg søndag klokken 15.30.





Her er chancevurderingen til Danmarks gyser


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Åge Hareide er alvorligt syg

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Vanvittige scener i Parken!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Danske tenniskvinder rykker ned

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Skotland dummer sig i Grækenland

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus