Et intenst Superliga-efterår er overstået i AaB, hvor man fik tæv hjemme af Brøndby IF og AGF men også havde en række opløftende kampe.
Syv point har nordjyderne ned til kriseramte Lyngby under nedrykningsstregen i den forestående vinterpause, og sammenholdt med godt og iøjnefaldende spil fra flere AaB’ere er stemningen overvejende optimistisk på træningsanlægget på Hornevej her, hvor den første af to pokal-kvartfinaler mod Silkeborg IF nærmer sig.
Nordjyderne har leveret nogle gedigne underskud de seneste år, og forventningen til 2024 er underskud på 43 til 47 millioner kroner, efter man valgte at holde på truppen i sommer i stedet for at sælge ud.
Og det ved sportsdirektør James Gow selvfølgelig udmærket, ligesom man heller ikke behøver forklare, at den tyske ejergruppe i SSE22 ikke til evig tid kan finansiere underskud efter underskud.
Men der er hverken ild i lokummer eller kontorstolene inde i regnskabsafdelingen, så hvis nogen tror, man kan plukke AaB-profiler på januar-markedet til udsalgspriser, bliver det uden om James Gow.
– Der er ingen fodboldklub i verden, der ikke kan sælge en spiller. Hvis der kommer tilbud, og der kommer ‘crazy money’ og alt det der, så må man overveje det alvorligt, også her. Vi har en pligt som formyndere af klubbens ve og vel, hvor vi også skal tænke langsigtet, siger James Gow til Tipsbladet.

– Der kan opstå situationer, men jeg kan love dig én ting: Hvis vi sælger en af vores spillere, bliver det ikke for småpenge. Så bliver det for rigtige penge, og hvis de ikke kommer, så skal spilleren ingen steder. Og selv hvis tilbuddene kommer, har jeg ikke lyst til at sælge, siger AaB-sportsdirektøren.
Den unge engelske AaB-chef kan ved selvsyn konstatere, at en række udenlandske klubber scouter AaB’s kampe flittigt, og der er det utvivlsomt ikke til skade for AaB og muligheden for fremtidige salg, at holdet i efterårssæsonen var Superligaens klart yngste.
Læs om AaB’s kontrakt-samtaler med Kasper Jørgensen og Lars Kramer her
Men skulle der ske noget med et profil-salg, lader AaB til at være klar til at jagte erstatninger.
– Vi har yngre folk som Mathias Jørgensen og Melker Widell, der både er unge men også er ledere i gruppen og mere modne end de andre i flokken af unge spillere. Vi oplever masser af interesse for en lang række af vores yngre spillere, og for mig er det virkelig cool men også noget, der får mig til at stille skarpt på at holde sammen på et så stærkt hold som muligt for AaB, siger James Gow til Tipsbladet.
– Det er smigrende med interessen, men det er også et område, hvor jeg skal være virkelig skarp sammen med de andre og sikre, jeg sammen med Julius Nagel [rekrutterings- og scoutingchef] og staben har en plan klar for alle scenarier. Det vigtigste for os er at være så stærke og konkurrencedygtige som mulige i anden halvdel af sæsonen, og vi skal have en virkelig, virkelig kompetitiv trup. Så vi kommer til at gøre vores ypperste for at holde truppen så stærk som muligt, siger James Gow, der også åbner for at hente nye folk ind fra den billigere ende af spektret på transfermarkedet.
– Realiteten er, at vi ikke forventer, at der skal ske vildt meget i forhold til at hente spillere til. Jeg tror, vi måske henter én eller to nye spillere,
AaB hentede i sommer ni nye spillere ind til truppen og sagde farvel til 14 mand, mens man supplerede med spillere fra U/19-holdet.
I sidste sæson var de tilsvarende tal 10 nye spillere plus folk fra U/19-holdet og i alt 21 mand ud.
AaB spiller første pokal-kvartfinale i Silkeborg søndag klokken 15.30.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL