Et intenst Superliga-efterår er overstået i AaB, hvor man fik tæv hjemme af Brøndby IF og AGF men også havde en række opløftende kampe.
Syv point har nordjyderne ned til kriseramte Lyngby under nedrykningsstregen i den forestående vinterpause, og sammenholdt med godt og iøjnefaldende spil fra flere AaB’ere er stemningen overvejende optimistisk på træningsanlægget på Hornevej her, hvor den første af to pokal-kvartfinaler mod Silkeborg IF nærmer sig.
Nordjyderne har leveret nogle gedigne underskud de seneste år, og forventningen til 2024 er underskud på 43 til 47 millioner kroner, efter man valgte at holde på truppen i sommer i stedet for at sælge ud.
Og det ved sportsdirektør James Gow selvfølgelig udmærket, ligesom man heller ikke behøver forklare, at den tyske ejergruppe i SSE22 ikke til evig tid kan finansiere underskud efter underskud.
Men der er hverken ild i lokummer eller kontorstolene inde i regnskabsafdelingen, så hvis nogen tror, man kan plukke AaB-profiler på januar-markedet til udsalgspriser, bliver det uden om James Gow.
– Der er ingen fodboldklub i verden, der ikke kan sælge en spiller. Hvis der kommer tilbud, og der kommer ‘crazy money’ og alt det der, så må man overveje det alvorligt, også her. Vi har en pligt som formyndere af klubbens ve og vel, hvor vi også skal tænke langsigtet, siger James Gow til Tipsbladet.

– Der kan opstå situationer, men jeg kan love dig én ting: Hvis vi sælger en af vores spillere, bliver det ikke for småpenge. Så bliver det for rigtige penge, og hvis de ikke kommer, så skal spilleren ingen steder. Og selv hvis tilbuddene kommer, har jeg ikke lyst til at sælge, siger AaB-sportsdirektøren.
Den unge engelske AaB-chef kan ved selvsyn konstatere, at en række udenlandske klubber scouter AaB’s kampe flittigt, og der er det utvivlsomt ikke til skade for AaB og muligheden for fremtidige salg, at holdet i efterårssæsonen var Superligaens klart yngste.
Læs om AaB’s kontrakt-samtaler med Kasper Jørgensen og Lars Kramer her
Men skulle der ske noget med et profil-salg, lader AaB til at være klar til at jagte erstatninger.
– Vi har yngre folk som Mathias Jørgensen og Melker Widell, der både er unge men også er ledere i gruppen og mere modne end de andre i flokken af unge spillere. Vi oplever masser af interesse for en lang række af vores yngre spillere, og for mig er det virkelig cool men også noget, der får mig til at stille skarpt på at holde sammen på et så stærkt hold som muligt for AaB, siger James Gow til Tipsbladet.
– Det er smigrende med interessen, men det er også et område, hvor jeg skal være virkelig skarp sammen med de andre og sikre, jeg sammen med Julius Nagel [rekrutterings- og scoutingchef] og staben har en plan klar for alle scenarier. Det vigtigste for os er at være så stærke og konkurrencedygtige som mulige i anden halvdel af sæsonen, og vi skal have en virkelig, virkelig kompetitiv trup. Så vi kommer til at gøre vores ypperste for at holde truppen så stærk som muligt, siger James Gow, der også åbner for at hente nye folk ind fra den billigere ende af spektret på transfermarkedet.
– Realiteten er, at vi ikke forventer, at der skal ske vildt meget i forhold til at hente spillere til. Jeg tror, vi måske henter én eller to nye spillere,
AaB hentede i sommer ni nye spillere ind til truppen og sagde farvel til 14 mand, mens man supplerede med spillere fra U/19-holdet.
I sidste sæson var de tilsvarende tal 10 nye spillere plus folk fra U/19-holdet og i alt 21 mand ud.
AaB spiller første pokal-kvartfinale i Silkeborg søndag klokken 15.30.
LIVE
TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
USA – Belgien
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW