Har ambitiøs transferplan: Skal være ‘crazy money’

Det må gerne være en stille januar på transfermarkedet i Aalborg. Men det bliver det næppe, fortæller AaB's sportsdirektør James Gow i et interview med Tipsbladet.



Et intenst Superliga-efterår er overstået i AaB, hvor man fik tæv hjemme af Brøndby IF og AGF men også havde en række opløftende kampe.

Syv point har nordjyderne ned til kriseramte Lyngby under nedrykningsstregen i den forestående vinterpause, og sammenholdt med godt og iøjnefaldende spil fra flere AaB’ere er stemningen overvejende optimistisk på træningsanlægget på Hornevej her, hvor den første af to pokal-kvartfinaler mod Silkeborg IF nærmer sig.

Nordjyderne har leveret nogle gedigne underskud de seneste år, og forventningen til 2024 er underskud på 43 til 47 millioner kroner, efter man valgte at holde på truppen i sommer i stedet for at sælge ud.

Og det ved sportsdirektør James Gow selvfølgelig udmærket, ligesom man heller ikke behøver forklare, at den tyske ejergruppe i SSE22 ikke til evig tid kan finansiere underskud efter underskud.

Men der er hverken ild i lokummer eller kontorstolene inde i regnskabsafdelingen, så hvis nogen tror, man kan plukke AaB-profiler på januar-markedet til udsalgspriser, bliver det uden om James Gow.

– Der er ingen fodboldklub i verden, der ikke kan sælge en spiller. Hvis der kommer tilbud, og der kommer ‘crazy money’ og alt det der, så må man overveje det alvorligt, også her. Vi har en pligt som formyndere af klubbens ve og vel, hvor vi også skal tænke langsigtet, siger James Gow til Tipsbladet.

Melker Widell blev i sommer viceanfører samtidig med, at Mathias Jørgensen blev AaB-anfører. Svenskeren har haft et godt år i AaB.

– Der kan opstå situationer, men jeg kan love dig én ting: Hvis vi sælger en af vores spillere, bliver det ikke for småpenge. Så bliver det for rigtige penge, og hvis de ikke kommer, så skal spilleren ingen steder. Og selv hvis tilbuddene kommer, har jeg ikke lyst til at sælge, siger AaB-sportsdirektøren.

Den unge engelske AaB-chef kan ved selvsyn konstatere, at en række udenlandske klubber scouter AaB’s kampe flittigt, og der er det utvivlsomt ikke til skade for AaB og muligheden for fremtidige salg, at holdet i efterårssæsonen var Superligaens klart yngste.

Læs om AaB’s kontrakt-samtaler med Kasper Jørgensen og Lars Kramer her

Men skulle der ske noget med et profil-salg, lader AaB til at være klar til at jagte erstatninger.

– Vi har yngre folk som Mathias Jørgensen og Melker Widell, der både er unge men også er ledere i gruppen og mere modne end de andre i flokken af unge spillere. Vi oplever masser af interesse for en lang række af vores yngre spillere, og for mig er det virkelig cool men også noget, der får mig til at stille skarpt på at holde sammen på et så stærkt hold som muligt for AaB, siger James Gow til Tipsbladet.

– Det er smigrende med interessen, men det er også et område, hvor jeg skal være virkelig skarp sammen med de andre og sikre, jeg sammen med Julius Nagel [rekrutterings- og scoutingchef] og staben har en plan klar for alle scenarier. Det vigtigste for os er at være så stærke og konkurrencedygtige som mulige i anden halvdel af sæsonen, og vi skal have en virkelig, virkelig kompetitiv trup. Så vi kommer til at gøre vores ypperste for at holde truppen så stærk som muligt, siger James Gow, der også åbner for at hente nye folk ind fra den billigere ende af spektret på transfermarkedet.

– Realiteten er, at vi ikke forventer, at der skal ske vildt meget i forhold til at hente spillere til. Jeg tror, vi måske henter én eller to nye spillere,

AaB hentede i sommer ni nye spillere ind til truppen og sagde farvel til 14 mand, mens man supplerede med spillere fra U/19-holdet.

I sidste sæson var de tilsvarende tal 10 nye spillere plus folk fra U/19-holdet og i alt 21 mand ud.

AaB spiller første pokal-kvartfinale i Silkeborg søndag klokken 15.30.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham præsenterer ny træner

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chelsea med historiens største PL-underskud

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kæk Wass: Han filmede!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer