Et intenst Superliga-efterår er overstået i AaB, hvor man fik tæv hjemme af Brøndby IF og AGF men også havde en række opløftende kampe.
Syv point har nordjyderne ned til kriseramte Lyngby under nedrykningsstregen i den forestående vinterpause, og sammenholdt med godt og iøjnefaldende spil fra flere AaB’ere er stemningen overvejende optimistisk på træningsanlægget på Hornevej her, hvor den første af to pokal-kvartfinaler mod Silkeborg IF nærmer sig.
Nordjyderne har leveret nogle gedigne underskud de seneste år, og forventningen til 2024 er underskud på 43 til 47 millioner kroner, efter man valgte at holde på truppen i sommer i stedet for at sælge ud.
Og det ved sportsdirektør James Gow selvfølgelig udmærket, ligesom man heller ikke behøver forklare, at den tyske ejergruppe i SSE22 ikke til evig tid kan finansiere underskud efter underskud.
Men der er hverken ild i lokummer eller kontorstolene inde i regnskabsafdelingen, så hvis nogen tror, man kan plukke AaB-profiler på januar-markedet til udsalgspriser, bliver det uden om James Gow.
– Der er ingen fodboldklub i verden, der ikke kan sælge en spiller. Hvis der kommer tilbud, og der kommer ‘crazy money’ og alt det der, så må man overveje det alvorligt, også her. Vi har en pligt som formyndere af klubbens ve og vel, hvor vi også skal tænke langsigtet, siger James Gow til Tipsbladet.

– Der kan opstå situationer, men jeg kan love dig én ting: Hvis vi sælger en af vores spillere, bliver det ikke for småpenge. Så bliver det for rigtige penge, og hvis de ikke kommer, så skal spilleren ingen steder. Og selv hvis tilbuddene kommer, har jeg ikke lyst til at sælge, siger AaB-sportsdirektøren.
Den unge engelske AaB-chef kan ved selvsyn konstatere, at en række udenlandske klubber scouter AaB’s kampe flittigt, og der er det utvivlsomt ikke til skade for AaB og muligheden for fremtidige salg, at holdet i efterårssæsonen var Superligaens klart yngste.
Læs om AaB’s kontrakt-samtaler med Kasper Jørgensen og Lars Kramer her
Men skulle der ske noget med et profil-salg, lader AaB til at være klar til at jagte erstatninger.
– Vi har yngre folk som Mathias Jørgensen og Melker Widell, der både er unge men også er ledere i gruppen og mere modne end de andre i flokken af unge spillere. Vi oplever masser af interesse for en lang række af vores yngre spillere, og for mig er det virkelig cool men også noget, der får mig til at stille skarpt på at holde sammen på et så stærkt hold som muligt for AaB, siger James Gow til Tipsbladet.
– Det er smigrende med interessen, men det er også et område, hvor jeg skal være virkelig skarp sammen med de andre og sikre, jeg sammen med Julius Nagel [rekrutterings- og scoutingchef] og staben har en plan klar for alle scenarier. Det vigtigste for os er at være så stærke og konkurrencedygtige som mulige i anden halvdel af sæsonen, og vi skal have en virkelig, virkelig kompetitiv trup. Så vi kommer til at gøre vores ypperste for at holde truppen så stærk som muligt, siger James Gow, der også åbner for at hente nye folk ind fra den billigere ende af spektret på transfermarkedet.
– Realiteten er, at vi ikke forventer, at der skal ske vildt meget i forhold til at hente spillere til. Jeg tror, vi måske henter én eller to nye spillere,
AaB hentede i sommer ni nye spillere ind til truppen og sagde farvel til 14 mand, mens man supplerede med spillere fra U/19-holdet.
I sidste sæson var de tilsvarende tal 10 nye spillere plus folk fra U/19-holdet og i alt 21 mand ud.
AaB spiller første pokal-kvartfinale i Silkeborg søndag klokken 15.30.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Chok i OB – siger op efter seks dage
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
Danske tenniskvinder rykker ned
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus