Da AC Horsens tidligere på sommeren solgte Casper Tengstedt til norske Rosenborg, sagde oprykkerne goddag til en pæne pose millioner såvel som flere presserende spørgsmål i angrebet.
For selvom man har købt Elijah Just og Samson Iyede fri af henholdsvis FC Helsingør og FC Fredericia, kan det stadig give god mening med en angriber med større tyngde, og den angriber har oprykkerne nu ledt efter i flere uger.
AC Horsens’ sportschef Niels Erik Søndergård sagde i et nyligt interview med Tipsbladet, at klubben konkret i denne sommer afventede udviklingen på markedet hen mod deadline, fordi der i nogle tilfælde opstår gode muligheder for klubber som AC Horsens, der ikke just er løn- eller transferførende i Superligaen.
Og det er et bredt felt af angribere, AC Horsens har kig på.

Efter otte år i Palermo, Charlton, Preston North End, Utrecht, Dynamo Dresden og St. Pauli kan Simon Makienok være klar til sin første danske klub siden det succesrige ophold i Brøndby IF fra 2012 til 2014, og AC Horsens er en af de klubber, der har lagt billet ind, og som ifølge Tipsbladets oplysninger kan være angriberens kommende destination.
Et af denne uges hede navne, angriberen Sebastian Grønning, skal også være på tegnebrættet i den østjyske klub, om end andre klubber langs den nord-sydgående jyske motorvej nok er bedre bud end AC Horsens, ikke mindst qua langt større lønbudgetter og på papiret større chancer for at spille i Top 6, når det bliver forår.
AC Horsens har også et par andre navne i spil, men der skal ikke umiddelbart være lagt op til ret mange rokader i truppen i det sidste knap halvandet døgn af det danske transfervindue.
Der har været interesse for midtstopperen James Gomez, som Molde tidligere på sommeren bød omkring 11 millioner kroner for.
En handel vil dog sandsynligvis kræve et endnu større bud end det, da Horsens i så fald skal købe en afløser med kort aftræk, hvilket næppe åbner for en af de discounthandler, Superligaens mindste klub sammen med medoprykkerne Lyngby af finansielle hensyn er nødt til at begrænse sig til.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde