Har fået FCK, Brøndby, AaB og Randers i folden

Et nyt og banebrydende dansk firma har set dagens lys, og flere af Superligaens klubber har allerede købt ind på det.



Det startede som et skoleprojekt på Aalborg Universitet, men nu har et nordjysk it-firma vundet indpas blandt flere klubber i den danske Superliga.

Alai hedder virksomheden, som Alan Khorsid er medstifter af.

Sammen med to kammerater har han udviklet et program, der kan organisere og strukturere alt den data, som klubberne er i besiddelse af under kampe.

Det fortæller Alan Khorsid til Tipsbladet.

– Programmet kan overskue al data fra spillernes positioner og på bolden.

– Helt konkret kan det være med til at kortlægge huller i for eksempel restforsvaret og hvor ofte og hvordan, hullerne opstår. Derfra kan analytikerne så vælge, om de vil gøre brug af det, Alai præsenterer dem for.

Før Alai blev til, startede det som et skoleprojekt i samarbejde med AaB. Siden i sommer, hvor virksomheden gik i luften, har FC København, Brøndby IF, Randers, Viborg FF og FC Fredericia også valgt at benytte sig af det.

Foto: Alamy.

I diaog med Premier League-klubber
I et interview med DR har Alan Khorsid også fortalt, at Alai altså ikke er er sat i verden for at gøre klubbernes trænerstabe overflødige – i stedet skal det ses som et supplerende redskab.

– Der vil altid være behov for analytikere og trænere, da der skal være mennesker til at træffe beslutningerne. Vores program tager ikke beslutninger på vegne af klubberne og kommer ikke med anbefalinger, men det præsenterer blot, hvad der sker på baggrund af data fra kampen.

Og umiddelbart modtager Alai positiv respons fra klubberne.

– Takket være Alais muligheder kan vi genkende tendenser og aktivt justere vores taktik. Vi spillede en Superliga-kamp, hvor vi via programmet identificerede en angriber, som ikke blev markeret, hvilket vi så justerede. Programmet hjælper os med at tage mere korrekte beslutninger under kampene, fortæller analytiker i AaB, Fynn-Cedric Bach, til hjemmesiden.

Men det stopper ikke her, for hos de tre nordjyske drenge fra Alai har man store ambitioner.

– Vi vil gerne gøre det til allemandseje ude i klubberne over hele verden. Vi har allerede været i dialog med Premier League-klubber, som synes, det lyder spændende, så det er en ekstra validering for os om, at vi selvfølgelig skal ud til Premier League.

Klubberne betaler for brugen af Alai, som i øjeblikket primært er finansieret af fonde. Alan Khorsid fortæller, at man nu er inde i en proces, hvor der investeres i vækst, udvikling og ansatte, så virksomheden kan skaleres yderligere.





LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?