Har fået FCK, Brøndby, AaB og Randers i folden

Et nyt og banebrydende dansk firma har set dagens lys, og flere af Superligaens klubber har allerede købt ind på det.



Det startede som et skoleprojekt på Aalborg Universitet, men nu har et nordjysk it-firma vundet indpas blandt flere klubber i den danske Superliga.

Alai hedder virksomheden, som Alan Khorsid er medstifter af.

Sammen med to kammerater har han udviklet et program, der kan organisere og strukturere alt den data, som klubberne er i besiddelse af under kampe.

Det fortæller Alan Khorsid til Tipsbladet.

– Programmet kan overskue al data fra spillernes positioner og på bolden.

– Helt konkret kan det være med til at kortlægge huller i for eksempel restforsvaret og hvor ofte og hvordan, hullerne opstår. Derfra kan analytikerne så vælge, om de vil gøre brug af det, Alai præsenterer dem for.

Før Alai blev til, startede det som et skoleprojekt i samarbejde med AaB. Siden i sommer, hvor virksomheden gik i luften, har FC København, Brøndby IF, Randers, Viborg FF og FC Fredericia også valgt at benytte sig af det.

Foto: Alamy.

I diaog med Premier League-klubber
I et interview med DR har Alan Khorsid også fortalt, at Alai altså ikke er er sat i verden for at gøre klubbernes trænerstabe overflødige – i stedet skal det ses som et supplerende redskab.

– Der vil altid være behov for analytikere og trænere, da der skal være mennesker til at træffe beslutningerne. Vores program tager ikke beslutninger på vegne af klubberne og kommer ikke med anbefalinger, men det præsenterer blot, hvad der sker på baggrund af data fra kampen.

Og umiddelbart modtager Alai positiv respons fra klubberne.

– Takket være Alais muligheder kan vi genkende tendenser og aktivt justere vores taktik. Vi spillede en Superliga-kamp, hvor vi via programmet identificerede en angriber, som ikke blev markeret, hvilket vi så justerede. Programmet hjælper os med at tage mere korrekte beslutninger under kampene, fortæller analytiker i AaB, Fynn-Cedric Bach, til hjemmesiden.

Men det stopper ikke her, for hos de tre nordjyske drenge fra Alai har man store ambitioner.

– Vi vil gerne gøre det til allemandseje ude i klubberne over hele verden. Vi har allerede været i dialog med Premier League-klubber, som synes, det lyder spændende, så det er en ekstra validering for os om, at vi selvfølgelig skal ud til Premier League.

Klubberne betaler for brugen af Alai, som i øjeblikket primært er finansieret af fonde. Alan Khorsid fortæller, at man nu er inde i en proces, hvor der investeres i vækst, udvikling og ansatte, så virksomheden kan skaleres yderligere.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

De vil have Martin Braithwaite

Spændende OB-nyhed

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

‘De går amok!’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Medier fælder hård dom

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

Ikke set i 30 år

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

“De havde det bedste transfervindue”

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste