Har fået FCK, Brøndby, AaB og Randers i folden

Et nyt og banebrydende dansk firma har set dagens lys, og flere af Superligaens klubber har allerede købt ind på det.



Det startede som et skoleprojekt på Aalborg Universitet, men nu har et nordjysk it-firma vundet indpas blandt flere klubber i den danske Superliga.

Alai hedder virksomheden, som Alan Khorsid er medstifter af.

Sammen med to kammerater har han udviklet et program, der kan organisere og strukturere alt den data, som klubberne er i besiddelse af under kampe.

Det fortæller Alan Khorsid til Tipsbladet.

– Programmet kan overskue al data fra spillernes positioner og på bolden.

– Helt konkret kan det være med til at kortlægge huller i for eksempel restforsvaret og hvor ofte og hvordan, hullerne opstår. Derfra kan analytikerne så vælge, om de vil gøre brug af det, Alai præsenterer dem for.

Før Alai blev til, startede det som et skoleprojekt i samarbejde med AaB. Siden i sommer, hvor virksomheden gik i luften, har FC København, Brøndby IF, Randers, Viborg FF og FC Fredericia også valgt at benytte sig af det.

Foto: Alamy.

I diaog med Premier League-klubber
I et interview med DR har Alan Khorsid også fortalt, at Alai altså ikke er er sat i verden for at gøre klubbernes trænerstabe overflødige – i stedet skal det ses som et supplerende redskab.

– Der vil altid være behov for analytikere og trænere, da der skal være mennesker til at træffe beslutningerne. Vores program tager ikke beslutninger på vegne af klubberne og kommer ikke med anbefalinger, men det præsenterer blot, hvad der sker på baggrund af data fra kampen.

Og umiddelbart modtager Alai positiv respons fra klubberne.

– Takket være Alais muligheder kan vi genkende tendenser og aktivt justere vores taktik. Vi spillede en Superliga-kamp, hvor vi via programmet identificerede en angriber, som ikke blev markeret, hvilket vi så justerede. Programmet hjælper os med at tage mere korrekte beslutninger under kampene, fortæller analytiker i AaB, Fynn-Cedric Bach, til hjemmesiden.

Men det stopper ikke her, for hos de tre nordjyske drenge fra Alai har man store ambitioner.

– Vi vil gerne gøre det til allemandseje ude i klubberne over hele verden. Vi har allerede været i dialog med Premier League-klubber, som synes, det lyder spændende, så det er en ekstra validering for os om, at vi selvfølgelig skal ud til Premier League.

Klubberne betaler for brugen af Alai, som i øjeblikket primært er finansieret af fonde. Alan Khorsid fortæller, at man nu er inde i en proces, hvor der investeres i vækst, udvikling og ansatte, så virksomheden kan skaleres yderligere.





Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland


Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ny kæmpeklub er interesseret

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Pione Sisto på vej væk?

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Peter Christiansen har fundet afløseren

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Vanvid! Vinder 9-1

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Bendtner med drømmemelding for Danmark

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Udenlandske medier i chok over Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Danske tenniskvinder rykker ned

Vanvittigt VM-drama

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Stor mundfuld for lille Malta

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv