Det startede som et skoleprojekt på Aalborg Universitet, men nu har et nordjysk it-firma vundet indpas blandt flere klubber i den danske Superliga.
Alai hedder virksomheden, som Alan Khorsid er medstifter af.
Sammen med to kammerater har han udviklet et program, der kan organisere og strukturere alt den data, som klubberne er i besiddelse af under kampe.
Det fortæller Alan Khorsid til Tipsbladet.
– Programmet kan overskue al data fra spillernes positioner og på bolden.
– Helt konkret kan det være med til at kortlægge huller i for eksempel restforsvaret og hvor ofte og hvordan, hullerne opstår. Derfra kan analytikerne så vælge, om de vil gøre brug af det, Alai præsenterer dem for.
Før Alai blev til, startede det som et skoleprojekt i samarbejde med AaB. Siden i sommer, hvor virksomheden gik i luften, har FC København, Brøndby IF, Randers, Viborg FF og FC Fredericia også valgt at benytte sig af det.

I diaog med Premier League-klubber
I et interview med DR har Alan Khorsid også fortalt, at Alai altså ikke er er sat i verden for at gøre klubbernes trænerstabe overflødige – i stedet skal det ses som et supplerende redskab.
– Der vil altid være behov for analytikere og trænere, da der skal være mennesker til at træffe beslutningerne. Vores program tager ikke beslutninger på vegne af klubberne og kommer ikke med anbefalinger, men det præsenterer blot, hvad der sker på baggrund af data fra kampen.
Og umiddelbart modtager Alai positiv respons fra klubberne.
– Takket være Alais muligheder kan vi genkende tendenser og aktivt justere vores taktik. Vi spillede en Superliga-kamp, hvor vi via programmet identificerede en angriber, som ikke blev markeret, hvilket vi så justerede. Programmet hjælper os med at tage mere korrekte beslutninger under kampene, fortæller analytiker i AaB, Fynn-Cedric Bach, til hjemmesiden.
Men det stopper ikke her, for hos de tre nordjyske drenge fra Alai har man store ambitioner.
– Vi vil gerne gøre det til allemandseje ude i klubberne over hele verden. Vi har allerede været i dialog med Premier League-klubber, som synes, det lyder spændende, så det er en ekstra validering for os om, at vi selvfølgelig skal ud til Premier League.
Klubberne betaler for brugen af Alai, som i øjeblikket primært er finansieret af fonde. Alan Khorsid fortæller, at man nu er inde i en proces, hvor der investeres i vækst, udvikling og ansatte, så virksomheden kan skaleres yderligere.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED