IKAST (Tipsbladet): Det blæser voldsomt denne tirsdag i Ikast.
Et lille stormvejr ramte også internt i FC Midtjylland i kølvandet på efterårssæsonen, hvor de danske mestre besluttede sig for at fyre begge Thomas Thomasbergs assistenttrænere i form af Niels Lodberg og Arne Sandstø.
De er i vinterpausen blevet erstattet af Allan K. Jepsen og Morten “Duncan” Rasmussen, der er rekkruteret internt i FC Midtjylland.
I sidste ende var det en ledelsesbeslutning at fyre Lodberg og Sandstø, men beslutningen blev ikke taget hen over hovedet på Thomas Thomasberg.
– Det er en naturlig ting, at man kigger på tingene – både når det går godt og knap så godt. Vi har evalueret løbende igennem efteråret, og så blev det speedet op mod slutningen, og selvfølgelig var jeg bevidst om, hvad der foregik. Det er klart, når det involverer personer, som jeg skal arbejde så tæt sammen med. Så jeg havde også et ord at skulle have sagt, siger Thomasberg til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:
– Jeg har haft det godt med Arne og Niels, og de har en stor del af æren for, at vi er nået dertil, hvor vi er. Nu har vi så vurderet, at der skulle noget nyt til.
Han glæder sig over, at Allan K. Jepsen og Morten “Duncan” Rasmussen kender hinanden særdeles godt, og han er sikker på, at de bliver til gavn for FC Midtjylland i foråret.
Fyringen af Niels Lodberg og Arne Sandstø skal selvsagt også ses i lyset af, at man internt i FC Midtjylland ikke var tilfreds med præstationerne i efteråret, og det falder naturligvis også tilbage på Thomas Thomasberg, der står med hovedansvaret som cheftræner.
Han føler dog, at han har solid rygdækning i mesterklubben.
– Det skal du jo høre nogle andre om, men jeg har kun mærket fuld opbakning. Vi har evalueret tingene, og så er vi kommet frem til den her løsning. Jeg føler 100 procent opbakning til de ting, vi har gang i, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland overvintrer på andenpladsen i Superligaen – á point med topholdet FC København.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED