Bomber løs: Jeg kunne have gjort det i AGF

Silkeborgs nyindkøb har på 11 dage scoret dobbelt så mange mål, som han nåede for AGF i Superligaen.



Nicklas Helenius fortsatte torsdag sin målstime for Silkeborg, der jagter oprykning til Superligaen.

For tredje kamp i træk scorede angriberen to mål, da Silkeborg på udebane slog Esbjerg med 2-1 i 1. division. Dermed er Helenius oppe på seks mål i blot tre kampe for silkeborgenserne.

Den 29-årige angriber har på blot 11 dage fordoblet det antal scoringer, han nåede at lave for AGF i Superligaen gennem halvandet år.

– Jeg har ikke fundet noget nyt frem.

– Hvis jeg havde spillet det her antal minutter i AGF, så er jeg sikker på, at jeg også kunne have gjort det samme der.

– Jeg har følt mig god længe, og AGF var med til at rykke mig nogle store skridt, som jeg har taget med videre hertil. Nu har jeg fået tilliden med spilletid, og den har jeg prøvet at gribe, siger Nicklas Helenius til TV3 Sport.

Mod Esbjerg bragte angriberen gæsterne foran efter ti minutter, da han sparkede en tværpasning i mål. Kort efter øgede Helenius til 2-0 på et straffespark begået mod Rasmus Carstensen.

I slutfasen fik Esbjerg reduceret ved Kjartan Finnbogason, og Silkeborg blev bagefter sat under et stort pres. Derfor var der også en vis lettelse, da sejren var en realitet.

– Vi er meget glade. Vi spillede en fin kamp og vandt fuld fortjent. Vi skulle have lukket det tidligere, så det ikke blev spændende, siger Nicklas Helenius.

Torsdagens sejr betyder, at Silkeborg har bragt sig tættere på Viborg og Esbjerg på de to oprykningspladser.

Midtjyderne minimerede afstanden til Esbjerg til blot to point. Der er yderligere to point op til Viborg, der dog har spillet en kamp færre. Silkeborgenserne er dog ikke meget for at tale om oprykningschancerne.

– Vi ser det som tre point, og så overlader vi alle beregninger til jer. Vi glæder os over sejren, og så kigger vi frem mod HB Køge, siger cheftræner Kent Nielsen.

Hos Esbjerg var der især skuffelse over første halvleg hos cheftræner Olafur Kristjansson.

– Det er skuffende, at vi ikke kom ud til kampen i et bedre gear, siger Esbjerg-træneren til TV3 Sport.

– Det ville have lunet med en sejr, men det er i modgang, at man skal vise, hvad man er lavet af, og det må vi vise i de næste kampe, siger han.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Randers FC – Vejle Boldklub

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Snestorm kan udfordre OB

Derfor var Moukoko vraget

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Sean Dyche fyret

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hård dom over Franks fremtid

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl