Bomber løs: Jeg kunne have gjort det i AGF

Silkeborgs nyindkøb har på 11 dage scoret dobbelt så mange mål, som han nåede for AGF i Superligaen.



Nicklas Helenius fortsatte torsdag sin målstime for Silkeborg, der jagter oprykning til Superligaen.

For tredje kamp i træk scorede angriberen to mål, da Silkeborg på udebane slog Esbjerg med 2-1 i 1. division. Dermed er Helenius oppe på seks mål i blot tre kampe for silkeborgenserne.

Den 29-årige angriber har på blot 11 dage fordoblet det antal scoringer, han nåede at lave for AGF i Superligaen gennem halvandet år.

– Jeg har ikke fundet noget nyt frem.

– Hvis jeg havde spillet det her antal minutter i AGF, så er jeg sikker på, at jeg også kunne have gjort det samme der.

– Jeg har følt mig god længe, og AGF var med til at rykke mig nogle store skridt, som jeg har taget med videre hertil. Nu har jeg fået tilliden med spilletid, og den har jeg prøvet at gribe, siger Nicklas Helenius til TV3 Sport.

Mod Esbjerg bragte angriberen gæsterne foran efter ti minutter, da han sparkede en tværpasning i mål. Kort efter øgede Helenius til 2-0 på et straffespark begået mod Rasmus Carstensen.

I slutfasen fik Esbjerg reduceret ved Kjartan Finnbogason, og Silkeborg blev bagefter sat under et stort pres. Derfor var der også en vis lettelse, da sejren var en realitet.

– Vi er meget glade. Vi spillede en fin kamp og vandt fuld fortjent. Vi skulle have lukket det tidligere, så det ikke blev spændende, siger Nicklas Helenius.

Torsdagens sejr betyder, at Silkeborg har bragt sig tættere på Viborg og Esbjerg på de to oprykningspladser.

Midtjyderne minimerede afstanden til Esbjerg til blot to point. Der er yderligere to point op til Viborg, der dog har spillet en kamp færre. Silkeborgenserne er dog ikke meget for at tale om oprykningschancerne.

– Vi ser det som tre point, og så overlader vi alle beregninger til jer. Vi glæder os over sejren, og så kigger vi frem mod HB Køge, siger cheftræner Kent Nielsen.

Hos Esbjerg var der især skuffelse over første halvleg hos cheftræner Olafur Kristjansson.

– Det er skuffende, at vi ikke kom ud til kampen i et bedre gear, siger Esbjerg-træneren til TV3 Sport.

– Det ville have lunet med en sejr, men det er i modgang, at man skal vise, hvad man er lavet af, og det må vi vise i de næste kampe, siger han.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

United-ejer giver offentlig undskyldning

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Hård dom over Franks fremtid

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Skader falder aldrig belejligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK