Bomber løs: Jeg kunne have gjort det i AGF

Silkeborgs nyindkøb har på 11 dage scoret dobbelt så mange mål, som han nåede for AGF i Superligaen.



Nicklas Helenius fortsatte torsdag sin målstime for Silkeborg, der jagter oprykning til Superligaen.

For tredje kamp i træk scorede angriberen to mål, da Silkeborg på udebane slog Esbjerg med 2-1 i 1. division. Dermed er Helenius oppe på seks mål i blot tre kampe for silkeborgenserne.

Den 29-årige angriber har på blot 11 dage fordoblet det antal scoringer, han nåede at lave for AGF i Superligaen gennem halvandet år.

– Jeg har ikke fundet noget nyt frem.

– Hvis jeg havde spillet det her antal minutter i AGF, så er jeg sikker på, at jeg også kunne have gjort det samme der.

– Jeg har følt mig god længe, og AGF var med til at rykke mig nogle store skridt, som jeg har taget med videre hertil. Nu har jeg fået tilliden med spilletid, og den har jeg prøvet at gribe, siger Nicklas Helenius til TV3 Sport.

Mod Esbjerg bragte angriberen gæsterne foran efter ti minutter, da han sparkede en tværpasning i mål. Kort efter øgede Helenius til 2-0 på et straffespark begået mod Rasmus Carstensen.

I slutfasen fik Esbjerg reduceret ved Kjartan Finnbogason, og Silkeborg blev bagefter sat under et stort pres. Derfor var der også en vis lettelse, da sejren var en realitet.

– Vi er meget glade. Vi spillede en fin kamp og vandt fuld fortjent. Vi skulle have lukket det tidligere, så det ikke blev spændende, siger Nicklas Helenius.

Torsdagens sejr betyder, at Silkeborg har bragt sig tættere på Viborg og Esbjerg på de to oprykningspladser.

Midtjyderne minimerede afstanden til Esbjerg til blot to point. Der er yderligere to point op til Viborg, der dog har spillet en kamp færre. Silkeborgenserne er dog ikke meget for at tale om oprykningschancerne.

– Vi ser det som tre point, og så overlader vi alle beregninger til jer. Vi glæder os over sejren, og så kigger vi frem mod HB Køge, siger cheftræner Kent Nielsen.

Hos Esbjerg var der især skuffelse over første halvleg hos cheftræner Olafur Kristjansson.

– Det er skuffende, at vi ikke kom ud til kampen i et bedre gear, siger Esbjerg-træneren til TV3 Sport.

– Det ville have lunet med en sejr, men det er i modgang, at man skal vise, hvad man er lavet af, og det må vi vise i de næste kampe, siger han.

/ritzau/



Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Bombe på vej – sker det i dag? 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked