Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.
Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.
– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.
– Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.
Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.
– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED