Hellere fusionere med FCM end VFF

Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun ser langt større perspektiver i en fusion med FC Midtjylland end med Viborg FF, hvis det endelig skal være.



Siden Silkeborg IF’s formand Kent Madsen i dag åbnede op for en mulig fusion mellem Silkeborg og en anden eliteklub i det midtjyske, har der været åbnet op for spekulationerne om en mulig partner.

Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.

Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.

– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.

Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.

Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.

– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Stor bekymring inden VM

Av, Danmark! Største tab i hele verden

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Danmark imponerer på talentliste

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Millionregn over Ståle Solbakken

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er så ringe, begge dele!

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber