Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.
Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.
– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.
– Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.
Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.
– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT