Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.
Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.
– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.
– Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.
Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.
– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
KARAKTERER