Hellere fusionere med FCM end VFF

Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun ser langt større perspektiver i en fusion med FC Midtjylland end med Viborg FF, hvis det endelig skal være.



Siden Silkeborg IF’s formand Kent Madsen i dag åbnede op for en mulig fusion mellem Silkeborg og en anden eliteklub i det midtjyske, har der været åbnet op for spekulationerne om en mulig partner.

Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.

Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.

– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.

Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.

Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.

– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Uruguay – Kap Verde

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen