Hellere fusionere med FCM end VFF

Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun ser langt større perspektiver i en fusion med FC Midtjylland end med Viborg FF, hvis det endelig skal være.



Siden Silkeborg IF’s formand Kent Madsen i dag åbnede op for en mulig fusion mellem Silkeborg og en anden eliteklub i det midtjyske, har der været åbnet op for spekulationerne om en mulig partner.

Viborg FF ligger tættest på geografisk og er i lighed med Silkeborg IF en klub med store økonomiske udfordringer – endda noget større end i SIF siden nedrykningen til 1. division.

Derfor ville det måske give mening at slå pjalterne sammen, men for Silkeborg IF’s kamprekordholder Morten Bruun er det netop et argument for ikke at gøre det.

– Hvis jeg overhovedet skal kunne se nogen fornuft i en fusion for Silkeborg, skal det være sammen med FC Midtjylland og ikke Viborg FF, som er en klub på afgrundens rand økonomisk. Der er ikke nogen grund til at fusionere med Viborg FF for at kunne blive nummer 8 i Superligaen i stedet for nummer 9, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.

Personligt ville jeg hellere køre fra Århus, hvor jeg bor, til Herning, for at se en fusion mellem SIF og FCM spille topkamp mod FCK eller Brøndby, end jeg ville køre til Viborg og se en fusion mellem SIF og VFF spille et opgør i midten eller bunden af rækken.

Morten Bruun ser først og fremmest Kent Madsens udmeldinger som et wake-up-call til byens erhvervsliv om at få spyttet flere penge i kassen i SIF og understreger, at der kan gå lang tid fra bare at snakke om en fusion, til det bliver en realitet.

– FCM ville nok have grint hånligt af tanken for tre år siden, men nu er de selv i en situation, hvor de snakker om talentudvikling og bruger 21-årige spillere, frem for at vinde titler. Den ydmyghed passer ikke rigtig på dem som klub. Jeg kan ikke få deres udtalelser til at stemme. Jeg tror godt, at de kunne være åbne overfor et samarbejde med SIF, hvis det gav mulighed for igen at kæmpe med om titler, siger Morten Bruun.





De meldes interesseret i Orri Oskarsson




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Knuser transferrekord

Stor nedtur for Superliga-komet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Argentina – Egypten

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Liam Rosenior tager til Paris

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status