FC Helsingør ramte i sommeren 2019 bunden, da holdet efter to nedrykninger i træk var at finde i landets tredjebedste række.
Få måneder forinden havde en ambitiøs amerikansk investorgruppe med Jordan Gardner i spidsen ellers købt klubben med henblik på blandt andet at rykke op i Superligaen, mens man hentede, udviklede og solgte amerikanske talenter.
Godt to år senere topper FC Helsingør 1. division med et hold domineret af danske spillere kombineret med kun en håndfuld udlændinge – heraf tre landsholdsspillere fra New Zealand.
Cheftræner Morten Eskesen roser Gardner for at være omstillingsparat og lyttende.
– Han har lært af sine fejl, og det er en af hans allerstørste styrker. Da jeg blev ansat, var der 10 udlændinge i truppen, der ikke havde niveauet og ikke ville få særligt mange minutter – selv i 2. division.
– Det lyttede han til og lavede strategien om, og det er en stor kompetence at kunne det. Nu er nationaliteten ligegyldig. Det handler kun om at gøre Helsingør bedre og hele tiden bygge på, siger Eskesen.
Eskesen kom til Helsingør efter nedrykningen i 2019 efter en periode som assistent for Thomas Thomasberg i Randers FC.
Han nyder det daglige samarbejde med direktør Jim Kirks og sportsdirektør Brian Gellert og lever helt fint med, at Jordan Gardner i den grad også er med til at tage beslutningerne.
– I sidste ende bestemmer Jordan, hvis vi er uenige, men heldigvis har vi alle en rigtig god dialog, og heldigvis er Jordan utrolig engageret. Han ser alle seks kampe i rækken hver eneste uge, så han har den faglighed, der skal til i vores diskussioner.
– Hvis jeg nævner en spiller fra Hobro eller Fremad Amager, så kender Jordan spilleren, og jeg er ikke sikker på, at det er alle klubejere, der ser så meget fodbold og går så meget ind i tingene. Og det er en af grundene til vores succes, siger Eskesen.
FC Helsingør har især i 2021 knækket koden i 1. division.
Holdet har hentet 2,11 point per kamp over 27 ligakampe siden nytår, og det rækker i de fleste sæsoner som minimum til at blande sig om billetterne til Superligaen.
Lyngby og AC Horsens ligger i hælene på FC Helsingør i tabellen, og det er også de værste konkurrenter i oprykningsstriden, mener Eskesen, der har top tre som sin officielle målsætning for sæsonen.
FC Helsingør-holdet indeholder rutinerede kræfter som Kevin Stuhr-Ellegaard, Kasper Enghardt og Daniel Norouzi, men også en del unge spillere uden den store erfaring fra højeste niveau.
– Lyngby og Horsens har uden tvivl langt flere superligakampe i deres trupper, men jeg har til gengæld rigtigt mange dygtige spillere på mit hold, som har deres bedste periode foran sig.
– De er lige ved at slå igennem, og jeg tror på, at mange af dem kommer til at spille Superliga – enten med os eller i andre klubber, siger Helsingør-træneren, der også personligt sigter efter mere.
– Jeg har ambitioner om at blive superligatræner. Det har jeg sagt, siden jeg blev ansat som assistent i Randers i sin tid. Og sådan er det stadig. Jeg har halvandet år tilbage af min kontrakt, og jeg håber meget, at det bliver med Helsingør, at jeg når Superligaen.
Torsdag har FC Helsingør besøg af Esbjerg fB, der modsat hjemmeholdet har haft en tumultarisk og skuffende sæsonstart, men Eskesen forventer hård modstand.
– Esbjerg er et langt stærkere hold, end da vi slog dem 3-1 på udebane i starten af sæsonen. De har langt mere energi på holdet og er langt mere afklarede end tidligere. Jeg har stor respekt for Esbjerg-drengene.
/ritzau/
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
TOPNYHED
Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
NYHEDER
