FC Helsingør ramte i sommeren 2019 bunden, da holdet efter to nedrykninger i træk var at finde i landets tredjebedste række.
Få måneder forinden havde en ambitiøs amerikansk investorgruppe med Jordan Gardner i spidsen ellers købt klubben med henblik på blandt andet at rykke op i Superligaen, mens man hentede, udviklede og solgte amerikanske talenter.
Godt to år senere topper FC Helsingør 1. division med et hold domineret af danske spillere kombineret med kun en håndfuld udlændinge – heraf tre landsholdsspillere fra New Zealand.
Cheftræner Morten Eskesen roser Gardner for at være omstillingsparat og lyttende.
– Han har lært af sine fejl, og det er en af hans allerstørste styrker. Da jeg blev ansat, var der 10 udlændinge i truppen, der ikke havde niveauet og ikke ville få særligt mange minutter – selv i 2. division.
– Det lyttede han til og lavede strategien om, og det er en stor kompetence at kunne det. Nu er nationaliteten ligegyldig. Det handler kun om at gøre Helsingør bedre og hele tiden bygge på, siger Eskesen.
Eskesen kom til Helsingør efter nedrykningen i 2019 efter en periode som assistent for Thomas Thomasberg i Randers FC.
Han nyder det daglige samarbejde med direktør Jim Kirks og sportsdirektør Brian Gellert og lever helt fint med, at Jordan Gardner i den grad også er med til at tage beslutningerne.
– I sidste ende bestemmer Jordan, hvis vi er uenige, men heldigvis har vi alle en rigtig god dialog, og heldigvis er Jordan utrolig engageret. Han ser alle seks kampe i rækken hver eneste uge, så han har den faglighed, der skal til i vores diskussioner.
– Hvis jeg nævner en spiller fra Hobro eller Fremad Amager, så kender Jordan spilleren, og jeg er ikke sikker på, at det er alle klubejere, der ser så meget fodbold og går så meget ind i tingene. Og det er en af grundene til vores succes, siger Eskesen.
FC Helsingør har især i 2021 knækket koden i 1. division.
Holdet har hentet 2,11 point per kamp over 27 ligakampe siden nytår, og det rækker i de fleste sæsoner som minimum til at blande sig om billetterne til Superligaen.
Lyngby og AC Horsens ligger i hælene på FC Helsingør i tabellen, og det er også de værste konkurrenter i oprykningsstriden, mener Eskesen, der har top tre som sin officielle målsætning for sæsonen.
FC Helsingør-holdet indeholder rutinerede kræfter som Kevin Stuhr-Ellegaard, Kasper Enghardt og Daniel Norouzi, men også en del unge spillere uden den store erfaring fra højeste niveau.
– Lyngby og Horsens har uden tvivl langt flere superligakampe i deres trupper, men jeg har til gengæld rigtigt mange dygtige spillere på mit hold, som har deres bedste periode foran sig.
– De er lige ved at slå igennem, og jeg tror på, at mange af dem kommer til at spille Superliga – enten med os eller i andre klubber, siger Helsingør-træneren, der også personligt sigter efter mere.
– Jeg har ambitioner om at blive superligatræner. Det har jeg sagt, siden jeg blev ansat som assistent i Randers i sin tid. Og sådan er det stadig. Jeg har halvandet år tilbage af min kontrakt, og jeg håber meget, at det bliver med Helsingør, at jeg når Superligaen.
Torsdag har FC Helsingør besøg af Esbjerg fB, der modsat hjemmeholdet har haft en tumultarisk og skuffende sæsonstart, men Eskesen forventer hård modstand.
– Esbjerg er et langt stærkere hold, end da vi slog dem 3-1 på udebane i starten af sæsonen. De har langt mere energi på holdet og er langt mere afklarede end tidligere. Jeg har stor respekt for Esbjerg-drengene.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
