Superliga-sæsonens åbenbaring? Det kan man vist godt kalde AGF.
Uwe Rösler og kompagni har rejst sig ovenpå et svært forår og har været Superligaens mest målfarlige hold med hele 21 kasser i syv kampe, mens holdet med profiler som Mads Emil Madsen, Gift Links, Mikael Anderson og flere er et af de mest seværdige hold i ligaen.
Tipsbladet har derfor med hjælp fra Opta ser nærmere på AGF’s præstationer i denne og den seneste sæson.
Og her tegner der sig et tydeligt billede: AGF er bedre til stort set alt.
Uwe Röslers mandskab scorer flere mål, har flere expected goals, kommer til flere skud, indkasserer færre mål, har færre expected goals imod, har mere boldbesiddelse, laver flere og mere præcise afleveringer og kommer til flere og mere præcise indlæg.
Ja, i 11 ud af 14 af Optas kategorier er AGF bedre i denne sæson end i den forgangne sæson.
Selvom AGF er blevet bedre i mange offensive facetter, er de stadig ikke topholdet i Superligaen, når det kommer til for eksempel antal skud eller berøringer i modstanderens felt og så videre.
Til gengæld er de hoppet fra at være det hold med tiendeflest expected goals i sidste sæson til at have tredjeflest i denne sæson hidtil. Og samtidig har de “overpræsteret” deres expected goals i denne sæson med hele otte mål. Med andre ord har de udvist uset skarphed - noget, som bliver svært at opretholde.
Patrick Mortensen i ændret rolle
En af profilerne i AGF i denne sæson har været Patrick Mortensen, der har scoret seks mål i syv kampe og derfor er topscorer i Superligaen.
Hans rolle har også ændret sig, lyder det fra Optas tal.
Han har færre berøringer og indgår i færre dueller - både på jorden og i luften, men til gengæld er han blevet bedre på de velsagtens vigtigste parametre.
Patrick Mortensen har nemlig et bedre målsnit pr. kamp - 0.89 i denne sæson i forhold til 0.43 i sidste sæson - mens hans expected goals pr. kamp også er steget - 0.25 i fjor til 0.37 i denne sæson.
AGF møder søndag eftermiddag Silkeborg IF, der også har imponeret i sæsonstarten i et brag af en Superliga-kamp.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
OPTAKT
Algeriet – Østrig
EKSKLUSIVT