Helt utroligt: AGF er som forvandlet

AGF nyder stor succes i øjeblikket - sammen med Opta kigger Tipsbladet nærmere på, hvad århusianerne er blevet bedre til.



Superliga-sæsonens åbenbaring? Det kan man vist godt kalde AGF.

Uwe Rösler og kompagni har rejst sig ovenpå et svært forår og har været Superligaens mest målfarlige hold med hele 21 kasser i syv kampe, mens holdet med profiler som Mads Emil Madsen, Gift Links, Mikael Anderson og flere er et af de mest seværdige hold i ligaen.

Tipsbladet har derfor med hjælp fra Opta ser nærmere på AGF’s præstationer i denne og den seneste sæson.

Og her tegner der sig et tydeligt billede: AGF er bedre til stort set alt.

Uwe Röslers mandskab scorer flere mål, har flere expected goals, kommer til flere skud, indkasserer færre mål, har færre expected goals imod, har mere boldbesiddelse, laver flere og mere præcise afleveringer og kommer til flere og mere præcise indlæg.

Ja, i 11 ud af 14 af Optas kategorier er AGF bedre i denne sæson end i den forgangne sæson.

Selvom AGF er blevet bedre i mange offensive facetter, er de stadig ikke topholdet i Superligaen, når det kommer til for eksempel antal skud eller berøringer i modstanderens felt og så videre.

Til gengæld er de hoppet fra at være det hold med tiendeflest expected goals i sidste sæson til at have tredjeflest i denne sæson hidtil. Og samtidig har de “overpræsteret” deres expected goals i denne sæson med hele otte mål. Med andre ord har de udvist uset skarphed - noget, som bliver svært at opretholde.

Patrick Mortensen i ændret rolle
En af profilerne i AGF i denne sæson har været Patrick Mortensen, der har scoret seks mål i syv kampe og derfor er topscorer i Superligaen.

Hans rolle har også ændret sig, lyder det fra Optas tal.

Han har færre berøringer og indgår i færre dueller - både på jorden og i luften, men til gengæld er han blevet bedre på de velsagtens vigtigste parametre.

Patrick Mortensen har nemlig et bedre målsnit pr. kamp - 0.89 i denne sæson i forhold til 0.43 i sidste sæson - mens hans expected goals pr. kamp også er steget - 0.25 i fjor til 0.37 i denne sæson.

AGF møder søndag eftermiddag Silkeborg IF, der også har imponeret i sæsonstarten i et brag af en Superliga-kamp. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FCK og FCM vil have AGF-stjerne