Helt utroligt: AGF er som forvandlet

AGF nyder stor succes i øjeblikket - sammen med Opta kigger Tipsbladet nærmere på, hvad århusianerne er blevet bedre til.



Superliga-sæsonens åbenbaring? Det kan man vist godt kalde AGF.

Uwe Rösler og kompagni har rejst sig ovenpå et svært forår og har været Superligaens mest målfarlige hold med hele 21 kasser i syv kampe, mens holdet med profiler som Mads Emil Madsen, Gift Links, Mikael Anderson og flere er et af de mest seværdige hold i ligaen.

Tipsbladet har derfor med hjælp fra Opta ser nærmere på AGF’s præstationer i denne og den seneste sæson.

Og her tegner der sig et tydeligt billede: AGF er bedre til stort set alt.

Uwe Röslers mandskab scorer flere mål, har flere expected goals, kommer til flere skud, indkasserer færre mål, har færre expected goals imod, har mere boldbesiddelse, laver flere og mere præcise afleveringer og kommer til flere og mere præcise indlæg.

Ja, i 11 ud af 14 af Optas kategorier er AGF bedre i denne sæson end i den forgangne sæson.

Selvom AGF er blevet bedre i mange offensive facetter, er de stadig ikke topholdet i Superligaen, når det kommer til for eksempel antal skud eller berøringer i modstanderens felt og så videre.

Til gengæld er de hoppet fra at være det hold med tiendeflest expected goals i sidste sæson til at have tredjeflest i denne sæson hidtil. Og samtidig har de “overpræsteret” deres expected goals i denne sæson med hele otte mål. Med andre ord har de udvist uset skarphed - noget, som bliver svært at opretholde.

Patrick Mortensen i ændret rolle
En af profilerne i AGF i denne sæson har været Patrick Mortensen, der har scoret seks mål i syv kampe og derfor er topscorer i Superligaen.

Hans rolle har også ændret sig, lyder det fra Optas tal.

Han har færre berøringer og indgår i færre dueller - både på jorden og i luften, men til gengæld er han blevet bedre på de velsagtens vigtigste parametre.

Patrick Mortensen har nemlig et bedre målsnit pr. kamp - 0.89 i denne sæson i forhold til 0.43 i sidste sæson - mens hans expected goals pr. kamp også er steget - 0.25 i fjor til 0.37 i denne sæson.

AGF møder søndag eftermiddag Silkeborg IF, der også har imponeret i sæsonstarten i et brag af en Superliga-kamp. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit