Helt vild med FCK-flop: ‘Et kæmpe potentiale’

Ujpest FC's cheftræner ser et kæmpe potentiale i Mamoudou Karamoko, og derfor har han hentet franskmanden for anden sæson i træk i FC København.



FC København ville af med Mamoudou Karamoko, og der gik – heldigvis for "løverne" – ikke Khouma Babacar i den.

Det er således allerede lykkedes FCK at finde en aftager til den franske angriber, der tilbringer den kommende sæson på leje i ungarske Ujpest FC – lejeaftalen indeholder ifølge Tipsbladets oplysninger en købsoption.

I sidste sæson slog Karamoko ligeledes sine folder i ungarsk fodbold for Fehervar, hvor han havde svenskeren Bartosz Grzelak som cheftræner, og han er i sommerpausen rykket til Ujpest, hvor han altså genforenes med franskmanden.

Det er ikke mindst på Grzelaks opfordring, at Ujpest har hentet Mamoudou Karamoko i FC København.

– "Kara" har nogle meget unikke tekniske kvaliteter, og så er han lynhurtig og god en mod en. Vi kommer både til at benytte ham som central angriber og på kanten i vores 3-4-3-formation. Karamoko er en spiller med et kæmpe potentiale, som jeg slet ikke mener, han har fået forløst endnu. Først og fremmest handler det om at få ham i god form, siger Bartosz Grzelak til Tipsbladet.

Karamoko_1

Foto: Ujpest FC

Kom uden selvtillid
Mamoudou Karamoko kan med rette få prædikatet "flop" klistret på sig på baggrund af opholdet i FC København. Franskmanden har aldrig været i nærheden af at blive fast mand hos "løverne", hvor det blot er blevet til 10 optrædener.

Det manglende gennembrud i FC København har svenske Bartosz Grzelak naturligvis noteret sig.

– Fodboldspillere er også kun mennesker, og det er ikke alle miljøer, der passer til hver enkelt spiller. Da han kom til min klub (Fehervar, red.) i sidste sæson, havde han ikke ret meget selvtillid, men som sæsonen skred frem, fandt han sin vej, og han fik større tro på sig selv. 

– Han begyndte at nyde at spille fodbold igen, og det er nok det allervigtigste for en fodboldspiller, lyder det fra Ujpest-træneren.

Under Bartosz Grzelaks vinger i Fehervar scorede Mamoudou Karamoko fem mål i 24 kampe i sidste sæson. Nu skal han forsøge at veksle dem til lidt flere i Ujpests lilla trøje.

Mamoudou Karamoko har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF