Helt vild med FCK-flop: ‘Et kæmpe potentiale’

Ujpest FC's cheftræner ser et kæmpe potentiale i Mamoudou Karamoko, og derfor har han hentet franskmanden for anden sæson i træk i FC København.



FC København ville af med Mamoudou Karamoko, og der gik – heldigvis for "løverne" – ikke Khouma Babacar i den.

Det er således allerede lykkedes FCK at finde en aftager til den franske angriber, der tilbringer den kommende sæson på leje i ungarske Ujpest FC – lejeaftalen indeholder ifølge Tipsbladets oplysninger en købsoption.

I sidste sæson slog Karamoko ligeledes sine folder i ungarsk fodbold for Fehervar, hvor han havde svenskeren Bartosz Grzelak som cheftræner, og han er i sommerpausen rykket til Ujpest, hvor han altså genforenes med franskmanden.

Det er ikke mindst på Grzelaks opfordring, at Ujpest har hentet Mamoudou Karamoko i FC København.

– "Kara" har nogle meget unikke tekniske kvaliteter, og så er han lynhurtig og god en mod en. Vi kommer både til at benytte ham som central angriber og på kanten i vores 3-4-3-formation. Karamoko er en spiller med et kæmpe potentiale, som jeg slet ikke mener, han har fået forløst endnu. Først og fremmest handler det om at få ham i god form, siger Bartosz Grzelak til Tipsbladet.

Karamoko_1

Foto: Ujpest FC

Kom uden selvtillid
Mamoudou Karamoko kan med rette få prædikatet "flop" klistret på sig på baggrund af opholdet i FC København. Franskmanden har aldrig været i nærheden af at blive fast mand hos "løverne", hvor det blot er blevet til 10 optrædener.

Det manglende gennembrud i FC København har svenske Bartosz Grzelak naturligvis noteret sig.

– Fodboldspillere er også kun mennesker, og det er ikke alle miljøer, der passer til hver enkelt spiller. Da han kom til min klub (Fehervar, red.) i sidste sæson, havde han ikke ret meget selvtillid, men som sæsonen skred frem, fandt han sin vej, og han fik større tro på sig selv. 

– Han begyndte at nyde at spille fodbold igen, og det er nok det allervigtigste for en fodboldspiller, lyder det fra Ujpest-træneren.

Under Bartosz Grzelaks vinger i Fehervar scorede Mamoudou Karamoko fem mål i 24 kampe i sidste sæson. Nu skal han forsøge at veksle dem til lidt flere i Ujpests lilla trøje.

Mamoudou Karamoko har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Randers kæmper sig tilbage to gange