Helt vild med FCK-flop: ‘Et kæmpe potentiale’

Ujpest FC's cheftræner ser et kæmpe potentiale i Mamoudou Karamoko, og derfor har han hentet franskmanden for anden sæson i træk i FC København.



FC København ville af med Mamoudou Karamoko, og der gik – heldigvis for "løverne" – ikke Khouma Babacar i den.

Det er således allerede lykkedes FCK at finde en aftager til den franske angriber, der tilbringer den kommende sæson på leje i ungarske Ujpest FC – lejeaftalen indeholder ifølge Tipsbladets oplysninger en købsoption.

I sidste sæson slog Karamoko ligeledes sine folder i ungarsk fodbold for Fehervar, hvor han havde svenskeren Bartosz Grzelak som cheftræner, og han er i sommerpausen rykket til Ujpest, hvor han altså genforenes med franskmanden.

Det er ikke mindst på Grzelaks opfordring, at Ujpest har hentet Mamoudou Karamoko i FC København.

– "Kara" har nogle meget unikke tekniske kvaliteter, og så er han lynhurtig og god en mod en. Vi kommer både til at benytte ham som central angriber og på kanten i vores 3-4-3-formation. Karamoko er en spiller med et kæmpe potentiale, som jeg slet ikke mener, han har fået forløst endnu. Først og fremmest handler det om at få ham i god form, siger Bartosz Grzelak til Tipsbladet.

Karamoko_1

Foto: Ujpest FC

Kom uden selvtillid
Mamoudou Karamoko kan med rette få prædikatet "flop" klistret på sig på baggrund af opholdet i FC København. Franskmanden har aldrig været i nærheden af at blive fast mand hos "løverne", hvor det blot er blevet til 10 optrædener.

Det manglende gennembrud i FC København har svenske Bartosz Grzelak naturligvis noteret sig.

– Fodboldspillere er også kun mennesker, og det er ikke alle miljøer, der passer til hver enkelt spiller. Da han kom til min klub (Fehervar, red.) i sidste sæson, havde han ikke ret meget selvtillid, men som sæsonen skred frem, fandt han sin vej, og han fik større tro på sig selv. 

– Han begyndte at nyde at spille fodbold igen, og det er nok det allervigtigste for en fodboldspiller, lyder det fra Ujpest-træneren.

Under Bartosz Grzelaks vinger i Fehervar scorede Mamoudou Karamoko fem mål i 24 kampe i sidste sæson. Nu skal han forsøge at veksle dem til lidt flere i Ujpests lilla trøje.

Mamoudou Karamoko har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

FCM-flop i chokskifte

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum