FC København ville af med Mamoudou Karamoko, og der gik – heldigvis for "løverne" – ikke Khouma Babacar i den.
Det er således allerede lykkedes FCK at finde en aftager til den franske angriber, der tilbringer den kommende sæson på leje i ungarske Ujpest FC – lejeaftalen indeholder ifølge Tipsbladets oplysninger en købsoption.
I sidste sæson slog Karamoko ligeledes sine folder i ungarsk fodbold for Fehervar, hvor han havde svenskeren Bartosz Grzelak som cheftræner, og han er i sommerpausen rykket til Ujpest, hvor han altså genforenes med franskmanden.
Det er ikke mindst på Grzelaks opfordring, at Ujpest har hentet Mamoudou Karamoko i FC København.
– "Kara" har nogle meget unikke tekniske kvaliteter, og så er han lynhurtig og god en mod en. Vi kommer både til at benytte ham som central angriber og på kanten i vores 3-4-3-formation. Karamoko er en spiller med et kæmpe potentiale, som jeg slet ikke mener, han har fået forløst endnu. Først og fremmest handler det om at få ham i god form, siger Bartosz Grzelak til Tipsbladet.

Kom uden selvtillid
Mamoudou Karamoko kan med rette få prædikatet "flop" klistret på sig på baggrund af opholdet i FC København. Franskmanden har aldrig været i nærheden af at blive fast mand hos "løverne", hvor det blot er blevet til 10 optrædener.
Det manglende gennembrud i FC København har svenske Bartosz Grzelak naturligvis noteret sig.
– Fodboldspillere er også kun mennesker, og det er ikke alle miljøer, der passer til hver enkelt spiller. Da han kom til min klub (Fehervar, red.) i sidste sæson, havde han ikke ret meget selvtillid, men som sæsonen skred frem, fandt han sin vej, og han fik større tro på sig selv.
– Han begyndte at nyde at spille fodbold igen, og det er nok det allervigtigste for en fodboldspiller, lyder det fra Ujpest-træneren.
Under Bartosz Grzelaks vinger i Fehervar scorede Mamoudou Karamoko fem mål i 24 kampe i sidste sæson. Nu skal han forsøge at veksle dem til lidt flere i Ujpests lilla trøje.
Mamoudou Karamoko har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TOPNYHED