Henriksen forklarer FCM-billetsalg: Lang afstand

Det handler om geografien, når der endnu ikke er udsolgt af FCM-billetter til pokalfinalen, fortæller klubbens cheftræner.



Når FC Midtjylland går på banen mod OB i torsdagens pokalfinale, så vil det være med de midtjyske fans i undertal på lægterne. Forud for kampen har man stadig billetter til rådighed i det område, som man har fået tildelt på Brøndby Stadion, hvor finalen spilles i år.

Helt omvendt har det været for OB’erne, hvor billetterne hurtigt blev revet væk. FCM-cheftræner Bo Henriksen har dog en forklaring på, at det ikke er gået ligeså let med at sælge billetterne og turen til den københavnske vestegn. Det fortæller han om i et interview med Ekstra Bladet.

– Nu har jeg selv lige kørt turen fra Herning til Brøndby, og der er voldsomt langt. Det kan være grunden til, at der stadig er billetter til salg, lyder det fra Bo Henriksen.

Afstanden mellem MCH Arena og Brøndby Stadion er da også på 294 kilometer, som nu kun tager lige over tre timer at køre for personbiler efter motorvejen er færdigbygget, så den gælder hele vejen.

Der er dog længere tid indregnet til turen, hvis man tager med busserne til kampen. Her er det varslet, at selvom kampen givetvis slutter klokken 17 (medmindre man kommer i forlænget spilletid), så kører busserne først hjem igen klokken 21 grundet køre- og hviletidsreglerne for chaufførerne.

FCM-træneren peger desuden også på, at han tror på, at fansene er helt med på, at det er en kamp af stor betydning, og at han håber, at det ender med, at der bliver fuldt hus til kampen, hvor han er sikker på, at de fremmødte nok skal sørge for, at det bliver en fest.

Bo Henriksen har endvidere været ude og melde, at en pokaltitel vil være ti gange så stort som sensationsmesterskabet med Herfølge i 2000. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Argentina – Egypten

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

AGF-spiller idømt karantæne

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil