Henriksen forklarer FCM-billetsalg: Lang afstand

Det handler om geografien, når der endnu ikke er udsolgt af FCM-billetter til pokalfinalen, fortæller klubbens cheftræner.



Når FC Midtjylland går på banen mod OB i torsdagens pokalfinale, så vil det være med de midtjyske fans i undertal på lægterne. Forud for kampen har man stadig billetter til rådighed i det område, som man har fået tildelt på Brøndby Stadion, hvor finalen spilles i år.

Helt omvendt har det været for OB’erne, hvor billetterne hurtigt blev revet væk. FCM-cheftræner Bo Henriksen har dog en forklaring på, at det ikke er gået ligeså let med at sælge billetterne og turen til den københavnske vestegn. Det fortæller han om i et interview med Ekstra Bladet.

– Nu har jeg selv lige kørt turen fra Herning til Brøndby, og der er voldsomt langt. Det kan være grunden til, at der stadig er billetter til salg, lyder det fra Bo Henriksen.

Afstanden mellem MCH Arena og Brøndby Stadion er da også på 294 kilometer, som nu kun tager lige over tre timer at køre for personbiler efter motorvejen er færdigbygget, så den gælder hele vejen.

Der er dog længere tid indregnet til turen, hvis man tager med busserne til kampen. Her er det varslet, at selvom kampen givetvis slutter klokken 17 (medmindre man kommer i forlænget spilletid), så kører busserne først hjem igen klokken 21 grundet køre- og hviletidsreglerne for chaufførerne.

FCM-træneren peger desuden også på, at han tror på, at fansene er helt med på, at det er en kamp af stor betydning, og at han håber, at det ender med, at der bliver fuldt hus til kampen, hvor han er sikker på, at de fremmødte nok skal sørge for, at det bliver en fest.

Bo Henriksen har endvidere været ude og melde, at en pokaltitel vil være ti gange så stort som sensationsmesterskabet med Herfølge i 2000. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre