Når FC Midtjylland går på banen mod OB i torsdagens pokalfinale, så vil det være med de midtjyske fans i undertal på lægterne. Forud for kampen har man stadig billetter til rådighed i det område, som man har fået tildelt på Brøndby Stadion, hvor finalen spilles i år.
Helt omvendt har det været for OB’erne, hvor billetterne hurtigt blev revet væk. FCM-cheftræner Bo Henriksen har dog en forklaring på, at det ikke er gået ligeså let med at sælge billetterne og turen til den københavnske vestegn. Det fortæller han om i et interview med Ekstra Bladet.
– Nu har jeg selv lige kørt turen fra Herning til Brøndby, og der er voldsomt langt. Det kan være grunden til, at der stadig er billetter til salg, lyder det fra Bo Henriksen.
Afstanden mellem MCH Arena og Brøndby Stadion er da også på 294 kilometer, som nu kun tager lige over tre timer at køre for personbiler efter motorvejen er færdigbygget, så den gælder hele vejen.
Der er dog længere tid indregnet til turen, hvis man tager med busserne til kampen. Her er det varslet, at selvom kampen givetvis slutter klokken 17 (medmindre man kommer i forlænget spilletid), så kører busserne først hjem igen klokken 21 grundet køre- og hviletidsreglerne for chaufførerne.
FCM-træneren peger desuden også på, at han tror på, at fansene er helt med på, at det er en kamp af stor betydning, og at han håber, at det ender med, at der bliver fuldt hus til kampen, hvor han er sikker på, at de fremmødte nok skal sørge for, at det bliver en fest.
Bo Henriksen har endvidere været ude og melde, at en pokaltitel vil være ti gange så stort som sensationsmesterskabet med Herfølge i 2000. Læs mere om det her.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE