Henriksen forklarer FCM-billetsalg: Lang afstand

Det handler om geografien, når der endnu ikke er udsolgt af FCM-billetter til pokalfinalen, fortæller klubbens cheftræner.



Når FC Midtjylland går på banen mod OB i torsdagens pokalfinale, så vil det være med de midtjyske fans i undertal på lægterne. Forud for kampen har man stadig billetter til rådighed i det område, som man har fået tildelt på Brøndby Stadion, hvor finalen spilles i år.

Helt omvendt har det været for OB’erne, hvor billetterne hurtigt blev revet væk. FCM-cheftræner Bo Henriksen har dog en forklaring på, at det ikke er gået ligeså let med at sælge billetterne og turen til den københavnske vestegn. Det fortæller han om i et interview med Ekstra Bladet.

– Nu har jeg selv lige kørt turen fra Herning til Brøndby, og der er voldsomt langt. Det kan være grunden til, at der stadig er billetter til salg, lyder det fra Bo Henriksen.

Afstanden mellem MCH Arena og Brøndby Stadion er da også på 294 kilometer, som nu kun tager lige over tre timer at køre for personbiler efter motorvejen er færdigbygget, så den gælder hele vejen.

Der er dog længere tid indregnet til turen, hvis man tager med busserne til kampen. Her er det varslet, at selvom kampen givetvis slutter klokken 17 (medmindre man kommer i forlænget spilletid), så kører busserne først hjem igen klokken 21 grundet køre- og hviletidsreglerne for chaufførerne.

FCM-træneren peger desuden også på, at han tror på, at fansene er helt med på, at det er en kamp af stor betydning, og at han håber, at det ender med, at der bliver fuldt hus til kampen, hvor han er sikker på, at de fremmødte nok skal sørge for, at det bliver en fest.

Bo Henriksen har endvidere været ude og melde, at en pokaltitel vil være ti gange så stort som sensationsmesterskabet med Herfølge i 2000. Læs mere om det her.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur