Hent denne danske Superliga-profil, Nordsjælland!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på FC Nordsjællands ønskeliste.



Der har været stor udskiftning i FC Nordsjælland i de seneste transfervinduer, og den tendens kan meget vel fortsætte til sommer.

I Farum har de nemlig flere spillere, der er særdeles eftertragtede, og samtidig er der også nogle huller i truppen, der meget gerne skal udfyldes til sommer.

Her kigger vi nærmere på FC Nordsjællands sommer.

Det har de mest brug for

FC Nordsjælland har på ganske få transfervinduer sagt farvel til nogle store offensive profiler i form af Andreas Schjelderup, Ibrahim Osman, Conrad Harder og Marcus Ingvartsen, og man fornærmer næppe nogen ved at sige, at FC Nordsjællands nuværende offensiv mangler lidt, i forhold til da de førnævnte navne var at finde på Right To Dream Park.

Samtidig er der lagt op til, at flere af FC Nordsjællands nuværende offensive profiler skydes af sted til sommer, og derfor er det umiddelbart offensive forstærkninger, som FC Nordsjælland har mest brug for denne sommer. Som bekendt er det dog ikke en nem position at købe ind til, og man skal have med i regnestykket, at man i Farum har nogle store offensive talenter, der er på vej, men som i øjeblikket er skadede, som for eksempel Prince Amoako.

Hvor akut et behov FC Nordsjælland har for at forstærke offensiven, afhænger derfor også af, hvordan Prince Amoako og de andre talenter præsterer, når de vender tilbage.

Det har de også brug for

Det kan godt tænkes, at man i FC Nordsjælland også sonderer markedet for at se, om man kan finde en venstre back. 18-årige Juho Lähteenmäki har sat sig på pladsen her i foråret, mens det ghanesiske talent Issaka ‘Baba’ Seidou har været skadet og stadig ikke har fået sit gennembrud.

Sidste sommer valgte FC Nordsjælland at forstærke sig med en rutineret højre back, da ‘Tigrene’ hentede Peter Ankersen på en fri transfer, og det kan ikke afvises, at man til sommer vil forsøge at gøre noget lignende, så man også har lidt rutine på den position.

Sindre Walle Egeli kan være fortid i FC Nordjælland snart, mens Thomas Jørgensen kunne være en mulig tilgang i Farum (Foto: Alamy).

Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?

Det er kun nogle måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at FC Nordsjælland har et rigtigt godt øje til AaB‘s anfører Mathias Jørgensen, men spørgsmålet er, om man i Farum nu har så stor tiltro til Prince Amoako, der spås en stor karriere, at man ikke vil blokere vejen til spilletid for kæmpetalentet.

For et par år siden brugte FC Nordsjælland over 10 millioner kroner på at hente den dengang 20-årige Lucas Hey i Lyngby, og umiddelbart passer det bedre ind i FC Nordsjælland at gå efter helt unge spillere, hvis man skal bruge en del penge.

Set i det lys kunne det give god mening for FC Nordsjælland at kigge i retning af det tidligere FC København-talent Thomas Jørgensen. Den blot 19-årige midtbanespiller gør det i øjeblikket godt for Viborg, og han er en teknisk dygtig midtbanespiller, der umiddelbart kunne passe godt til FC Nordsjællands spillestil, og som senere vil kunne blive solgt videre med en god fortjeneste.

Det, der taler imod et køb af Thomas Jørgensen, er, at FC Nordsjælland allerede råder over flere midtbanetalenter, der er på vej, men et sommersalg af eksempelvis Caleb Yirenkyi kan måske åbne døren for Viborg-spilleren.

Hvem tror du FCN sælger til sommer?

  • Benjamin Nygren
  • Sindre Walle Egeli
  • Lucas Høgsberg
  • Flere af de tre nævnte
  • Andre end de tre nævnte
  • Ved ikke
  • Benjamin Nygren
  • Sindre Walle Egeli
  • Lucas Høgsberg
  • Flere af de tre nævnte
  • Andre end de tre nævnte
  • Ved ikke

0 Votes

Oplagte afgange

Sindre Walle Egeli
I slutningen af vinterens transfervindue afviste FC Nordsjælland et bud på hele 112 millioner kroner på Sindre Walle Egeli fra den hollandske storklub Feyenoord, og der har tidligere været historier om Premier League-interesse i det norske stortalent, der har fået et stort gennembrud i Superligaen i denne sæson, hvor han har leveret seks mål og fire assister indtil videre.

Benjamin Nygren
Den offensive svensker er blevet bedre og bedre for FC Nordsjælland i de seneste sæsoner, og i marts blev han så belønnet af Jon Dahl Tomasson, der gav ham debut på landsholdet. Til sommer har Benjamin Nygren blot et halvt år tilbage af sin kontrakt, og med den stærke udvikling i den seneste tid vil der utvivlsomt være interesse for Nygren. Sommerens transfervindue er sidste mulighed for at kapitalisere for FC Nordsjælland, medmindre man forlænger med Nygren.

Lucas Høgsberg
FC Nordsjælland sendte i januar Lucas Hey til Anderlecht, og det vil ikke være overraskende, hvis Farum-klubben til sommer skyder endnu et dansk forsvarstalent af sted til udlandet. Lucas Høgsberg har været igennem en hæsblæsende udvikling i denne sæson, og i marts kulminerede det med en udtagelse til Danmarks A-landshold. Lucas Høgsberg har en meget komplet pakke som spiller, så interessen for den 18-årige dansker vil være stor til sommer.



Officielt: Forlænger med stortalent

Rasende på Mohamed Salah

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Det var exceptionelt’

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

17-årige Karl slår rekord

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Taylor Swift til Brøndby?

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Napoli-stjernes interview chokerer

Satte historisk målrekord mod FCK

Medier revser stjerner efter storsejr i København

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Tyske profiler sender OB videre

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’

Danmark suveræne

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Dansker skifter cykelhold

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Stort talent på besøg i Danmark

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job