Hent denne spiller i Brøndby

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Randers' ønskeliste.



Randers har været en af denne sæsons store overraskelser.

Rasmus Bertelsen råder over en masse spændende spillere, så derfor er det måske heller ikke oplagt, at der kommer til at ske alverden.

Men flere af Randers-profilerne tiltrækker interesse fra det store udland, og bliver det til salg, skal Søren Pedersen hente erstatninger.

Tipsbladet giver her et bud på, hvad kan ske i Randers FC.

Det har de mest brug for 

Randers FC har ikke umiddelbart nogen positioner, hvor man tænker “der skal de godt nok forstærke sig”, men det er ikke ensbetydende med, at det bliver et stille sommervindue i Kronjylland.  

For er der ét sted, Randers skal have fokus på, så er det bredden. Den nylige skade til Nikolas Dyhr har vist, at Rasmus Bertelsen har for få oplagte erstatninger for den 23-årige venstre back. Frederik Lauenborg og Sabil Hansen har begge været nødt til at prøve sig af som back, så Søren Pedersen kommer helt sikkert til at kigge efter en venstre back til sommer.  

Det har de også brug for 

Ovre i den anden del er forsvaret er et andet sted, som Søren Pedersen også kommer til at holde øje med. Oliver Olsen har gjort det hæderligt, men Björn Kopplin har kontraktudløb til sommer, og der er ikke meget, der tyder på, at han får forlænget sin aftale, så der skal derfor findes en gardering til unge Olsen.  

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?  

Simen Nordli var tæt på at ryge i vinter, så derfor er det langt fra usandsynligt, at han får lov til at prøve sig af uden for Danmarks grænser. Sker det, skal der selvfølgelig findes en erstatning. 

Og den oplagte mand render rundt i Brøndby.  

Filip Bundgaard har ikke formået at bide sig fast på Brøndby-holdet, så det ville ikke være helt tosset for ham at få lidt spilletid, og det ville han få, hvis han kom til Randers på en lejeaftale.  

Randers har før kigget på forstærkninger i Brøndby – for eksempel med gensynet med Mathias Greve – og andre Superliga-klubber, så det er derfor ikke utænkeligt, at man vil prøve at hente den unge kantspiller hjem.  

Oplagte afgange 

Randers har adskillige spillere, der kan være fortid til sommer. 

Stephen Odey ser ud til at have udgjort sin værnepligt i Randers. Den løntunge angriber er røget bag Mohamed Touré og Florian Danho i kampen om spilletid, så derfor er han nok en spiller, man vil forsøge at sælge.  

Spørgsmålet er bare, om det bliver muligt. Odey tjener en god skilling i Randers, og han har kontraktudløb ved udgangen af 2025, så der er nok ikke mange klubber, der er villige til at betale store summer for den 27-årige nigerianer. 

Simen Nordli har ikke lagt skjul på, at han er klar til at tage næste skridt i karrieren, og der har været masser af interesse i Randers-topscoreren, så mon ikke om han finder sig en ny klub til sommer, hvor han kun har et enkelt år tilbage af sin kontrakt. 

Mohamed Touré har været en af Randers’ bærende profiler i denne sæson, og der var allerede interesse i australieren i vinter. Fastholder han kadencen, kan der sagtens komme et stort bud på ham til sommer.

Et frækt bud kan være Rasmus Bertelsen. Den 41-årige Randers-boss kunne være blevet cheftræner i Wycombe Wanderes i vinter, men han valgte at blive i Kronjylland. Randers præsterer fortsat flot, så derfor er det lagt fra utænkeligt, at andre spændende muligheder vil byde sig.





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links