Randers har været en af denne sæsons store overraskelser.
Rasmus Bertelsen råder over en masse spændende spillere, så derfor er det måske heller ikke oplagt, at der kommer til at ske alverden.
Men flere af Randers-profilerne tiltrækker interesse fra det store udland, og bliver det til salg, skal Søren Pedersen hente erstatninger.
Tipsbladet giver her et bud på, hvad kan ske i Randers FC.
Det har de mest brug for
Randers FC har ikke umiddelbart nogen positioner, hvor man tænker “der skal de godt nok forstærke sig”, men det er ikke ensbetydende med, at det bliver et stille sommervindue i Kronjylland.
For er der ét sted, Randers skal have fokus på, så er det bredden. Den nylige skade til Nikolas Dyhr har vist, at Rasmus Bertelsen har for få oplagte erstatninger for den 23-årige venstre back. Frederik Lauenborg og Sabil Hansen har begge været nødt til at prøve sig af som back, så Søren Pedersen kommer helt sikkert til at kigge efter en venstre back til sommer.
Det har de også brug for
Ovre i den anden del er forsvaret er et andet sted, som Søren Pedersen også kommer til at holde øje med. Oliver Olsen har gjort det hæderligt, men Björn Kopplin har kontraktudløb til sommer, og der er ikke meget, der tyder på, at han får forlænget sin aftale, så der skal derfor findes en gardering til unge Olsen.
Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?
Simen Nordli var tæt på at ryge i vinter, så derfor er det langt fra usandsynligt, at han får lov til at prøve sig af uden for Danmarks grænser. Sker det, skal der selvfølgelig findes en erstatning.
Og den oplagte mand render rundt i Brøndby.
Filip Bundgaard har ikke formået at bide sig fast på Brøndby-holdet, så det ville ikke være helt tosset for ham at få lidt spilletid, og det ville han få, hvis han kom til Randers på en lejeaftale.
Randers har før kigget på forstærkninger i Brøndby – for eksempel med gensynet med Mathias Greve – og andre Superliga-klubber, så det er derfor ikke utænkeligt, at man vil prøve at hente den unge kantspiller hjem.
Oplagte afgange
Randers har adskillige spillere, der kan være fortid til sommer.
Stephen Odey ser ud til at have udgjort sin værnepligt i Randers. Den løntunge angriber er røget bag Mohamed Touré og Florian Danho i kampen om spilletid, så derfor er han nok en spiller, man vil forsøge at sælge.
Spørgsmålet er bare, om det bliver muligt. Odey tjener en god skilling i Randers, og han har kontraktudløb ved udgangen af 2025, så der er nok ikke mange klubber, der er villige til at betale store summer for den 27-årige nigerianer.
Simen Nordli har ikke lagt skjul på, at han er klar til at tage næste skridt i karrieren, og der har været masser af interesse i Randers-topscoreren, så mon ikke om han finder sig en ny klub til sommer, hvor han kun har et enkelt år tilbage af sin kontrakt.
Mohamed Touré har været en af Randers’ bærende profiler i denne sæson, og der var allerede interesse i australieren i vinter. Fastholder han kadencen, kan der sagtens komme et stort bud på ham til sommer.
Et frækt bud kan være Rasmus Bertelsen. Den 41-årige Randers-boss kunne være blevet cheftræner i Wycombe Wanderes i vinter, men han valgte at blive i Kronjylland. Randers præsterer fortsat flot, så derfor er det lagt fra utænkeligt, at andre spændende muligheder vil byde sig.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER