Jack Wilshere er ny AGF-spiller.
Den tidligere Arsenal-stjerne har sat sin signatur på en kontrakt for resten af sæsonen, og den 30-årige midtbanespiller stempler ind som ét af de største navne, der nogensinde har optrådt i Superligaen.
I den forbindelse har Tipsbladet taget et kig på de store, udenlandske stjerner, som har huseret i Danmark, siden Superligaen blev oprettet i 1991.
Det er vigtigt at understrege, at listen er formet af navn og ikke af gavn. Der er altså ikke skelet til, hvordan spillerne præsterede i dansk fodbold.
Her er de otte største udenlandske stjerner i Superligaens historie:
Rafael van der Vaart
Holland
FC Midtjylland fra 2016-2018

Rafael van der Vaart er måske den største udenlandske stjerne, man har kunnet opleve i Superligaen. Hvis det altså ikke er Jack Wilshere. Hollænderen har stået i en VM-finale, og han har tørnet ud for klubber som Tottenham og Real Madrid. I 2003 blev han den første vinder af Golden Boy-awarden, som gives til verdens bedste fodboldspiller under 21 år.
Da Rafael van der Vaart kom til FC Midtjylland i 2016, var han meget, meget langt fra storformen, så sportsligt blev hans ophold en kæmpe fiasko. Stjernestøvet kan man dog aldrig børste af ham.
Khalid Boulahrouz
Holland
Brøndby IF fra 2013-2014

“Kannibalen” blev hentet til Brøndby IF i 2013 på en fri transfer, og med sig til Vestegnen tog han erfaring fra blandt andre Chelsea, Hamburger SV og Sporting CP. Han kan også bryste sig af 35 landskampe for Holland – ved VM i 2010 spillede han alle 90 minutter i semifinalen mod Uruguay, men sad på bænken i finalen.
Khalid Boulahrouz blev ikke noget stort hit i Brøndby IF, hvor han kun spillede 13 kampe. De blå-gule håbede, at de kunne få ham i topform, men det projekt lykkedes aldrig.
Eric Djemba-Djemba
Cameroun
OB fra 2008 til 2012

Eric Djemba-Djemba er et eksempel på en stjernespiller, der tog til Danmark og var lige så god, som man kunne håbe. Den tidligere Manchester United-spiller tørnede ud for OB i fire år, og han var en vigtig mand for fynboerne, der på det tidspunkt huserede helt i toppen af dansk fodbold. Eric Djemba-Djemba blev i 2021 udnævnt til OB-ambassadør.
Johan Djourou
Schweiz
FC Nordsjælland fra 2020 til 2021

Det blev kun til 12 kampe for FC Nordsjælland, men man skal ikke undervurdere, hvor stor en stjerne det rent faktisk lykkedes FC Nordsjælland at hente til Farum. Johan Djourou har spillet 144 kampe for Arsenal, mere end 100 kampe for Hamburger SV, og han var i mange år fast mand på det schweiziske landshold. Det må man løfte på hatten for.
Olof Mellberg
Sverige
FC København fra 2013 til 2014

Hvor man godt var klar over, at mange af de navne, der ellers optræder på denne liste, var “over the hill“, da de kom til Danmark, var forventningerne anderledes til Olof Mellberg i FC København, selv om han var fyldt 35. Det var ventet, at den svenske midtstopper ville give FCK et markant løft i et år eller to. Sådan gik det aldrig.
Olof Mellberg har spillet over 200 Premier League-kampe, og han har deltaget i seks slutrunder med det svenske landshold. Derudover kan han også skrive Juventus og Villarreal på CV’et. Et kæmpe navn, der desværre skuffede i den danske hovedstad.
Max Meyer
Tyskland
FC Midtjylland fra 2022 til ?

“Jahrhunderttalent”. Det prædikat fik Max Meyer klistret på sig, da han brød igennem som teenager i Schalke 04, men det hele fusede lidt ud, og han blev ikke det næste store vidunder i Tyskland. Fire A-landskampe og 150 Bundesliga-kampe vidner dog om en stor spiller, som FC Midtjylland skal forsøge at kickstarte.
Roy Carroll
Nordirland
OB fra 2009 til 2011

OB var rigtig gode for 10-12 år siden, og det var de blandt andet, fordi de havde en dygtig målmand i Roy Carroll. Nordireren har spillet 72 kampe for Manchester United, og det er et kvalitetsstempel i sig selv. Roy Carroll har siden fortalt, at han døjede med en depression og med alkoholproblemer, mens han var i OB, men hans indsats for fynboerne var bestemt ædruelig.
Vagner Love
Brasilien
FC Midtjylland fra 2022 til ?

25 landskampe for Brasilien, en Copa America-titel, en UEFA Cup-titel og topscorer i samme turnering. Det er bare nogle af de meritter, Vagner Love kan bryste sig af, og det kunne man ikke modstå i FC Midtjylland, der skrev kontrakt med den 37-årige angriber i januar 2022.
Fotos: Getty Images
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Tottenham under stregen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Arsenal snublede i guldkampen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Brøndby-fans sender åbent brev
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
