Her er din drømmetransfer, Kent Nielsen!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Silkeborgs ønskeliste.



Silkeborg IF har igen gang i en flot sæson ud fra deres økonomiske forudsætninger. Det er ikke helt på månen, hvis nogen i og omkring klubben fortsat drømmer om en sommer i Europa, alt imens Jesper Stüker formentlig i kulissen forbereder sommerens transfervindue.

Den transfer har de mest brug for

En erstatning for Anders Klynge
I de senere år har midtbane-dynamoen været en kæmpe profil for Kent Nielsens mandskab. Han er usandsynligt dygtig i spillet i de små rum, og selvom tiki-taka ikke længere rimer på Silkeborg IF, så skal det erstattes.

Sofus Berger er klar i kulissen og hentet som en Klynge-klon, men spørgsmålet er, om det er godt nok til sommer? Callum McCowatt har vist sin målnæse i foråret, men der mangler noget ekstra kvalitet på pladsen bag angriberen, der ikke dækkes af Younes Bakiz.

På U19-holdet løber Sebastian Biller rundt og tryller, og stortalentet skal også indkøres i førsteholdstruppen til sommer, men det plejer at betyde en masse overbelastningsskader i starten, så en forstærkning her ville ikke være dum.

Det har de også brug for
En back
Robin Østrøm har udviklet sig flot i foråret, men Andreas Poulsen og Jens Martin Gammelby har været ramt af skader, så det burde fortsat være et sted, hvor klubben er meget opmærksom i markedet.

Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?

I vinter lykkedes det ikke, men de skal ikke kigge langt efter ham, der kan være klubbens venstreback i de kommende sæsoner: David Colina.

Venstrebacken har været god i Vejle og kan løse Silkeborgs problemer. Foto: Alamy.

David Colina gør det fremragende i Vejle og lavede blandt andet et oplæg på Jysk Park, da de tidligere på foråret slog Silkeborg IF.

Succesen er ikke stor med venstrebacks i Søhøjlandet fra Balkan, der har spillet i andre Superliga-klubber, men David Colina har niveauet til at spille i Superligaen, hvor han fra sin position har skabt 26 chancer for Vejle i en sæson, hvilket ville være næstbedst, såfremt han spillede for Kent Nielsen med de tal.

Vejle har selv en købsoption i deres aftale med FC Augsburg, men hvis de rykker ned, kan det blive en for dyr mand til 1. division, hvilket, kombineret med at Jess Thorup nok ikke for alvor mangler ham i Tyskland, burde gøre, at det er realistisk for Silkeborg at hente ham.

Oplagte transfers ud af Silkeborg

Alexander Busch
Han spiller fremragende, men med en kontrakt, der udløber i sommeren 2026, er det nu, der skal spindes guld på det lokale talent.

Pelle Mattsson
Intet tyder på, at han vil forlænge sin kontrakt. Så hvis der skal tjenes penge på ham skal han skydes afsted til sommer eller vinter, hvor januarvinduet nok er det mest realistiske.

Fredrik Carlsen og Ramazan Orazov
De mislykkede 10’ere. Begge har i lysglimt fremvist, at de passer godt ind i klubben, men intet tyder på, at det er i Søhøjlandet, at de skal funkle. Det burde være spillere, der sammen med klubben kan blive enige om, at deres fremtid sammen ikke skal fortsætte alt for længe endnu.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stor interesse – FC København kan miste stjerne