Silkeborg IF har igen gang i en flot sæson ud fra deres økonomiske forudsætninger. Det er ikke helt på månen, hvis nogen i og omkring klubben fortsat drømmer om en sommer i Europa, alt imens Jesper Stüker formentlig i kulissen forbereder sommerens transfervindue.
Den transfer har de mest brug for
En erstatning for Anders Klynge
I de senere år har midtbane-dynamoen været en kæmpe profil for Kent Nielsens mandskab. Han er usandsynligt dygtig i spillet i de små rum, og selvom tiki-taka ikke længere rimer på Silkeborg IF, så skal det erstattes.
Sofus Berger er klar i kulissen og hentet som en Klynge-klon, men spørgsmålet er, om det er godt nok til sommer? Callum McCowatt har vist sin målnæse i foråret, men der mangler noget ekstra kvalitet på pladsen bag angriberen, der ikke dækkes af Younes Bakiz.
På U19-holdet løber Sebastian Biller rundt og tryller, og stortalentet skal også indkøres i førsteholdstruppen til sommer, men det plejer at betyde en masse overbelastningsskader i starten, så en forstærkning her ville ikke være dum.
Det har de også brug for
En back
Robin Østrøm har udviklet sig flot i foråret, men Andreas Poulsen og Jens Martin Gammelby har været ramt af skader, så det burde fortsat være et sted, hvor klubben er meget opmærksom i markedet.
Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?
I vinter lykkedes det ikke, men de skal ikke kigge langt efter ham, der kan være klubbens venstreback i de kommende sæsoner: David Colina.

David Colina gør det fremragende i Vejle og lavede blandt andet et oplæg på Jysk Park, da de tidligere på foråret slog Silkeborg IF.
Succesen er ikke stor med venstrebacks i Søhøjlandet fra Balkan, der har spillet i andre Superliga-klubber, men David Colina har niveauet til at spille i Superligaen, hvor han fra sin position har skabt 26 chancer for Vejle i en sæson, hvilket ville være næstbedst, såfremt han spillede for Kent Nielsen med de tal.
Vejle har selv en købsoption i deres aftale med FC Augsburg, men hvis de rykker ned, kan det blive en for dyr mand til 1. division, hvilket, kombineret med at Jess Thorup nok ikke for alvor mangler ham i Tyskland, burde gøre, at det er realistisk for Silkeborg at hente ham.
Oplagte transfers ud af Silkeborg
Alexander Busch
Han spiller fremragende, men med en kontrakt, der udløber i sommeren 2026, er det nu, der skal spindes guld på det lokale talent.
Pelle Mattsson
Intet tyder på, at han vil forlænge sin kontrakt. Så hvis der skal tjenes penge på ham skal han skydes afsted til sommer eller vinter, hvor januarvinduet nok er det mest realistiske.
Fredrik Carlsen og Ramazan Orazov
De mislykkede 10’ere. Begge har i lysglimt fremvist, at de passer godt ind i klubben, men intet tyder på, at det er i Søhøjlandet, at de skal funkle. Det burde være spillere, der sammen med klubben kan blive enige om, at deres fremtid sammen ikke skal fortsætte alt for længe endnu.
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
