Silkeborg IF har igen gang i en flot sæson ud fra deres økonomiske forudsætninger. Det er ikke helt på månen, hvis nogen i og omkring klubben fortsat drømmer om en sommer i Europa, alt imens Jesper Stüker formentlig i kulissen forbereder sommerens transfervindue.
Den transfer har de mest brug for
En erstatning for Anders Klynge
I de senere år har midtbane-dynamoen været en kæmpe profil for Kent Nielsens mandskab. Han er usandsynligt dygtig i spillet i de små rum, og selvom tiki-taka ikke længere rimer på Silkeborg IF, så skal det erstattes.
Sofus Berger er klar i kulissen og hentet som en Klynge-klon, men spørgsmålet er, om det er godt nok til sommer? Callum McCowatt har vist sin målnæse i foråret, men der mangler noget ekstra kvalitet på pladsen bag angriberen, der ikke dækkes af Younes Bakiz.
På U19-holdet løber Sebastian Biller rundt og tryller, og stortalentet skal også indkøres i førsteholdstruppen til sommer, men det plejer at betyde en masse overbelastningsskader i starten, så en forstærkning her ville ikke være dum.
Det har de også brug for
En back
Robin Østrøm har udviklet sig flot i foråret, men Andreas Poulsen og Jens Martin Gammelby har været ramt af skader, så det burde fortsat være et sted, hvor klubben er meget opmærksom i markedet.
Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?
I vinter lykkedes det ikke, men de skal ikke kigge langt efter ham, der kan være klubbens venstreback i de kommende sæsoner: David Colina.

David Colina gør det fremragende i Vejle og lavede blandt andet et oplæg på Jysk Park, da de tidligere på foråret slog Silkeborg IF.
Succesen er ikke stor med venstrebacks i Søhøjlandet fra Balkan, der har spillet i andre Superliga-klubber, men David Colina har niveauet til at spille i Superligaen, hvor han fra sin position har skabt 26 chancer for Vejle i en sæson, hvilket ville være næstbedst, såfremt han spillede for Kent Nielsen med de tal.
Vejle har selv en købsoption i deres aftale med FC Augsburg, men hvis de rykker ned, kan det blive en for dyr mand til 1. division, hvilket, kombineret med at Jess Thorup nok ikke for alvor mangler ham i Tyskland, burde gøre, at det er realistisk for Silkeborg at hente ham.
Oplagte transfers ud af Silkeborg
Alexander Busch
Han spiller fremragende, men med en kontrakt, der udløber i sommeren 2026, er det nu, der skal spindes guld på det lokale talent.
Pelle Mattsson
Intet tyder på, at han vil forlænge sin kontrakt. Så hvis der skal tjenes penge på ham skal han skydes afsted til sommer eller vinter, hvor januarvinduet nok er det mest realistiske.
Fredrik Carlsen og Ramazan Orazov
De mislykkede 10’ere. Begge har i lysglimt fremvist, at de passer godt ind i klubben, men intet tyder på, at det er i Søhøjlandet, at de skal funkle. Det burde være spillere, der sammen med klubben kan blive enige om, at deres fremtid sammen ikke skal fortsætte alt for længe endnu.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER