Her er din drømmetransfer, Kent Nielsen!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Silkeborgs ønskeliste.



Silkeborg IF har igen gang i en flot sæson ud fra deres økonomiske forudsætninger. Det er ikke helt på månen, hvis nogen i og omkring klubben fortsat drømmer om en sommer i Europa, alt imens Jesper Stüker formentlig i kulissen forbereder sommerens transfervindue.

Den transfer har de mest brug for

En erstatning for Anders Klynge
I de senere år har midtbane-dynamoen været en kæmpe profil for Kent Nielsens mandskab. Han er usandsynligt dygtig i spillet i de små rum, og selvom tiki-taka ikke længere rimer på Silkeborg IF, så skal det erstattes.

Sofus Berger er klar i kulissen og hentet som en Klynge-klon, men spørgsmålet er, om det er godt nok til sommer? Callum McCowatt har vist sin målnæse i foråret, men der mangler noget ekstra kvalitet på pladsen bag angriberen, der ikke dækkes af Younes Bakiz.

På U19-holdet løber Sebastian Biller rundt og tryller, og stortalentet skal også indkøres i førsteholdstruppen til sommer, men det plejer at betyde en masse overbelastningsskader i starten, så en forstærkning her ville ikke være dum.

Det har de også brug for
En back
Robin Østrøm har udviklet sig flot i foråret, men Andreas Poulsen og Jens Martin Gammelby har været ramt af skader, så det burde fortsat være et sted, hvor klubben er meget opmærksom i markedet.

Hvilken Superliga-spiller kunne de bruge til sommer?

I vinter lykkedes det ikke, men de skal ikke kigge langt efter ham, der kan være klubbens venstreback i de kommende sæsoner: David Colina.

Venstrebacken har været god i Vejle og kan løse Silkeborgs problemer. Foto: Alamy.

David Colina gør det fremragende i Vejle og lavede blandt andet et oplæg på Jysk Park, da de tidligere på foråret slog Silkeborg IF.

Succesen er ikke stor med venstrebacks i Søhøjlandet fra Balkan, der har spillet i andre Superliga-klubber, men David Colina har niveauet til at spille i Superligaen, hvor han fra sin position har skabt 26 chancer for Vejle i en sæson, hvilket ville være næstbedst, såfremt han spillede for Kent Nielsen med de tal.

Vejle har selv en købsoption i deres aftale med FC Augsburg, men hvis de rykker ned, kan det blive en for dyr mand til 1. division, hvilket, kombineret med at Jess Thorup nok ikke for alvor mangler ham i Tyskland, burde gøre, at det er realistisk for Silkeborg at hente ham.

Oplagte transfers ud af Silkeborg

Alexander Busch
Han spiller fremragende, men med en kontrakt, der udløber i sommeren 2026, er det nu, der skal spindes guld på det lokale talent.

Pelle Mattsson
Intet tyder på, at han vil forlænge sin kontrakt. Så hvis der skal tjenes penge på ham skal han skydes afsted til sommer eller vinter, hvor januarvinduet nok er det mest realistiske.

Fredrik Carlsen og Ramazan Orazov
De mislykkede 10’ere. Begge har i lysglimt fremvist, at de passer godt ind i klubben, men intet tyder på, at det er i Søhøjlandet, at de skal funkle. Det burde være spillere, der sammen med klubben kan blive enige om, at deres fremtid sammen ikke skal fortsætte alt for længe endnu.





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Kryptisk transfermelding

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’