Viborg FF skal have ny cheftræner – igen.
AaB har snuppet Lars Friis i domkirkebyen, og senest til sommer tiltræder han i det nordlige Jylland, hvor han skal afløse Marti Cifuentes. 45-årige Friis har i skrivende stund stået i spidsen for Viborg i præcis et år.
Nu er det store spørgsmål, hvem der skal afløse ham i Viborg? Tipsbladets redaktion kommer her med fem bud.
Per Frandsen, 51 år
Det er intet mindre end imponerende, hvad Per Frandsen har udrettet med Hvidovre IF, og den tidligere Premier League-spiller er en træner, andre klubber holder øje med. Per Frandsen må være helt vildt fristet af at blive i Hvidovre og se, hvad det kan blive til i denne sæson, men hvis en Superliga-klub banker på døren og tilbyder ham at optræde på en større scene med det samme, må det naturligvis også lokke. Måske endda endnu mere.
Morten Eskesen, 53 år
Endnu en kandidat fra den næstbedste række. Morten Eskesen har ført FC Helsingør hele vejen fra 2. division og til en aktuel førsteplads i NordicBet Ligaen. Han har en fortid som assistenttræner i Randers FC og har også ad den vej høstet noget erfaring.
Jacob Friis, 45 år
Friis for Friis i Viborg? Jacob Friis er lige nu U19-kvindelandstræner, og det er helt sikkert et fint job, men der er næppe tvivl om, at den tidligere AaB-boss ikke vil tøve et sekund, hvis han får mulighed for at stå i spidsen for en Superliga-klub igen.
Morten Karlsen, 42 år
Viborg FF har vist, at de klubben ikke er bange for at give en uprøvet cheftræner chancen, og det var godt set med både Jacob Neestrup og Lars Friis. Lidt i samme kategori finder man Morten Karlsen, der for nyligt stoppede som assisterende træner i AGF. Karlsen var i mange år ungdomstræner i FC Nordsjælland, men han har også erfaring som chef i HB Køge.
Jens Berthel Askou, 39 år
Jens Berthel Askou har dedikeret sig til et projekt i AC Horsens, og han bliver nok ikke sådan lige at lokke væk fra Den Gule Fare, men han kan være et emne i Viborg FF. Askou er en dygtig, ung træner.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
