Viborg FF skal have ny cheftræner – igen.
AaB har snuppet Lars Friis i domkirkebyen, og senest til sommer tiltræder han i det nordlige Jylland, hvor han skal afløse Marti Cifuentes. 45-årige Friis har i skrivende stund stået i spidsen for Viborg i præcis et år.
Nu er det store spørgsmål, hvem der skal afløse ham i Viborg? Tipsbladets redaktion kommer her med fem bud.
Per Frandsen, 51 år
Det er intet mindre end imponerende, hvad Per Frandsen har udrettet med Hvidovre IF, og den tidligere Premier League-spiller er en træner, andre klubber holder øje med. Per Frandsen må være helt vildt fristet af at blive i Hvidovre og se, hvad det kan blive til i denne sæson, men hvis en Superliga-klub banker på døren og tilbyder ham at optræde på en større scene med det samme, må det naturligvis også lokke. Måske endda endnu mere.
Morten Eskesen, 53 år
Endnu en kandidat fra den næstbedste række. Morten Eskesen har ført FC Helsingør hele vejen fra 2. division og til en aktuel førsteplads i NordicBet Ligaen. Han har en fortid som assistenttræner i Randers FC og har også ad den vej høstet noget erfaring.
Jacob Friis, 45 år
Friis for Friis i Viborg? Jacob Friis er lige nu U19-kvindelandstræner, og det er helt sikkert et fint job, men der er næppe tvivl om, at den tidligere AaB-boss ikke vil tøve et sekund, hvis han får mulighed for at stå i spidsen for en Superliga-klub igen.
Morten Karlsen, 42 år
Viborg FF har vist, at de klubben ikke er bange for at give en uprøvet cheftræner chancen, og det var godt set med både Jacob Neestrup og Lars Friis. Lidt i samme kategori finder man Morten Karlsen, der for nyligt stoppede som assisterende træner i AGF. Karlsen var i mange år ungdomstræner i FC Nordsjælland, men han har også erfaring som chef i HB Køge.
Jens Berthel Askou, 39 år
Jens Berthel Askou har dedikeret sig til et projekt i AC Horsens, og han bliver nok ikke sådan lige at lokke væk fra Den Gule Fare, men han kan være et emne i Viborg FF. Askou er en dygtig, ung træner.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
