Her er kongerne af Superligaens grundspil

Ingen har fået flere flere point end FC Midtjylland i Superligaens fem grundspil. Se, hvordan alle hold har klaret sig.



Superligaens grundspil er der, hvor alle holdene møder hinanden. Nu er endnu et forbi, det femte af slagsens efter der blev indført slutspil, og derfor er det tid til at gøre status: Hvem har klaret sig bedst og dårligst?

I de fem sæsoner med grundspil er der afviklet 126 spillerunder. 10 hold har været med i alle fem sæsoner, mens yderligere otte hold har været med i fire eller færre sæsoner i perioden.

Grundspillet er det eneste tidspunkt, hvor alle møder alle i Superligaen. Man kan altså bruge holdenes præstationer her til at sige noget om deres indbyrdes styrkeforhold over tid på en anden måde, end når man medregner opdelingen i de forskellige slutspil, som gør det vanskeligt at sammenligne.

I grundspillets evighedstabel tegner der sig et klart og lidet overraskende billede af top 3 bestående af FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF. Især mellem de to øverste er det tæt.

Læg også mærke til, at FC Nordsjælland, som søndag listede sig ind i top 6 for femte gang, faktisk er på fjerdepladsen.

De fire hold er desuden de eneste, der har været i top 6 i alle fem forsøg. Derudover har otte forskellige mandskaber fordelt de resterende pladser mellem sig.

Grundspil_evighedstabel

Kilde: Martin Davidsen

Denne sæson er den første med 22 spillerunder i grundspillet. Som det fremgår af tabellen, var der 26 runder i de fire foregående sæsoner.

Med grundspillets afslutning er tiden også kommet til, at der skal udregnes tv-penge. Her er det dog ikke FC Midtjylland, der topper i denne omgang.

Læs mere om tv-pengene her.







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Chelsea henter back til 375 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet