Her er Lyngbys spillerbudget i 2022/23

Her er spillerbudgetterne i Superligaen i 2022/23. Lyngby er i en pengepumpet Superliga reelt på et 1. Divisions-budget, blandt andet belært af fortidens fejltagelser.



Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?

Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.

Lyngby har skruet op for forbruget efter oprykningen til Superligaen, men klubbens spillerbudget matches af indtil flere 1. Divisions-klubber og overgås tilmed af SønderjyskE og Vejle.

Lyngby er dermed en finansiel miniput i Superliga-sammenhæng, der skal forsøge at få mere ud af pengene end alle andre.

Lyngby

Trend: Lyngby kører reelt på et 1. Divisions-budget. Alt afhænger af, om man bliver i Superligaen, hvilket ikke virker sandsynligt.
Spillerbudget: 17 (12 i Superligaen)
Årsresultat i 2021: 635.000 kroner
Fodboldchef: Nicas Kjeldsen (tidligere talentchef og ungdomstræner i Lyngby)
Dyreste spiller: Mathias Kristensen, købt for 800.000 kroner i Nykøbing FC i sommeren 2022.
Målsætninger: At forsøge at overleve i Superligaen og være i en tilstand, hvor man står stærkt ved en nedrykning.
Hvor er de på vej hen: Der har før været udenlandske opkøbere på sporet af Lyngby, og vil man ind i Københavnsområdet uden at betale vanvidsbeløb for FCK eller Brøndby, er Lyngby et oplagt sted at starte.
Ellers er det meget svært at se, at Lyngby bevæger sig ud af det svære felt mellem Superligaen og 1. Division.

VURDERING
Lyngby har handlet på sommerens marked med kontrakten til den tidligere islandske landsholdsangriber Alfred Finnbogason og et par nye folk hentet i 1. division, men dyrt er det altså slet, slet ikke i Lyngby.

Alle andre i Superligaen har flere penge at bruge på lønninger og transfers, og belært af fortiden vil de nuværende ejere ikke spænde buen for hårdt, heller ikke hvis det samtidig betyder en retur til 1. Division, som må siges at være en overhængende risiko for Lyngby trods godt spil i flere kampe siden oprykningen.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

10. gang i træk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

El Clásico kan afgøre det hele

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han