Her er prisen på Gustav Isaksen

FC Midtjylland tjener godt på salget af Gustav Isaksen til Lazio, for nu at sige det på underdrevet jysk.



FC Midtjylland og Superligaen er tirsdag blevet en profil mindre, efter FCM har solgt offensivspilleren Gustav Isaksen til italienske Lazio.

Skiftet, som Tipsbladet også berettede om i slutningen af sidste uge, har været en offentlig hemmelighed i flere døgn, efter Isaksen blev filmet af fans ved ankomsten til Italien.

Nu er Isaksen officielt Lazio-spiller, mens FC Midtjyllands trænerstab og sportslige ledelse skal vurdere, hvordan offensiven nu skrues sammen, og om man satser på spillere i truppen eller skal have forstærkning udefra.

Og hvis midtjyderne vælger, at man skal på transfermarkedet igen i løbet af den sidste 3½ uge før deadline efter en offensivspiller, er der i hvert fald penge nok.

Således ender midtjyderne ifølge Tipsbladets oplysninger på en handel, der er 120 til 130 millioner kroner værd, alt efter hvor Isaksen og Lazio klarer sig, hvoraf den garanterede basisbetaling skal ende på 15 millioner euro, svarende til omtrent 112 millioner kroner.

Derudover har FCM sikret sig en videresalgsklausul, der ifølge Tipsbladets oplysninger lyder på minimum 15 procent. Dermed kan der altså være godt med millioner at hente, hvis Lazio senere sælger Isaksen videre til en større adresse. 

Signalerne fra FC Midtjylland har ikke umiddelbart været, at der skulle hentes en direkte afløser for Gustav Isaksen efter et salg, men det kan naturligvis ændre sig, ikke mindst efter en hård uge med to uventede nederlag til Progrés Niederkorn fra Luxembourg og ude mod Lyngby i søndags.

Hvis FC Midtjylland vælger det, kan man ende med at finde en intern afløser for Gustav Isaksen – Tipsbladet har set nærmere på fire af mulighederne i truppen, som du kan læse mere om her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Speakman om transfer: En unik situation

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

Lindstrøm skifter til Schalke

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Ingen klausul i FC København-aftale