Her er prisen på Gustav Isaksen

FC Midtjylland tjener godt på salget af Gustav Isaksen til Lazio, for nu at sige det på underdrevet jysk.



FC Midtjylland og Superligaen er tirsdag blevet en profil mindre, efter FCM har solgt offensivspilleren Gustav Isaksen til italienske Lazio.

Skiftet, som Tipsbladet også berettede om i slutningen af sidste uge, har været en offentlig hemmelighed i flere døgn, efter Isaksen blev filmet af fans ved ankomsten til Italien.

Nu er Isaksen officielt Lazio-spiller, mens FC Midtjyllands trænerstab og sportslige ledelse skal vurdere, hvordan offensiven nu skrues sammen, og om man satser på spillere i truppen eller skal have forstærkning udefra.

Og hvis midtjyderne vælger, at man skal på transfermarkedet igen i løbet af den sidste 3½ uge før deadline efter en offensivspiller, er der i hvert fald penge nok.

Således ender midtjyderne ifølge Tipsbladets oplysninger på en handel, der er 120 til 130 millioner kroner værd, alt efter hvor Isaksen og Lazio klarer sig, hvoraf den garanterede basisbetaling skal ende på 15 millioner euro, svarende til omtrent 112 millioner kroner.

Derudover har FCM sikret sig en videresalgsklausul, der ifølge Tipsbladets oplysninger lyder på minimum 15 procent. Dermed kan der altså være godt med millioner at hente, hvis Lazio senere sælger Isaksen videre til en større adresse. 

Signalerne fra FC Midtjylland har ikke umiddelbart været, at der skulle hentes en direkte afløser for Gustav Isaksen efter et salg, men det kan naturligvis ændre sig, ikke mindst efter en hård uge med to uventede nederlag til Progrés Niederkorn fra Luxembourg og ude mod Lyngby i søndags.

Hvis FC Midtjylland vælger det, kan man ende med at finde en intern afløser for Gustav Isaksen – Tipsbladet har set nærmere på fire af mulighederne i truppen, som du kan læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Skamroses af Thomas Nørgaard

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Messi sætter ord på vildt drama

Er han løsningen i AGF?

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

‘Det var verdens undergang’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland