Her er prisen på Gustav Isaksen

FC Midtjylland tjener godt på salget af Gustav Isaksen til Lazio, for nu at sige det på underdrevet jysk.



FC Midtjylland og Superligaen er tirsdag blevet en profil mindre, efter FCM har solgt offensivspilleren Gustav Isaksen til italienske Lazio.

Skiftet, som Tipsbladet også berettede om i slutningen af sidste uge, har været en offentlig hemmelighed i flere døgn, efter Isaksen blev filmet af fans ved ankomsten til Italien.

Nu er Isaksen officielt Lazio-spiller, mens FC Midtjyllands trænerstab og sportslige ledelse skal vurdere, hvordan offensiven nu skrues sammen, og om man satser på spillere i truppen eller skal have forstærkning udefra.

Og hvis midtjyderne vælger, at man skal på transfermarkedet igen i løbet af den sidste 3½ uge før deadline efter en offensivspiller, er der i hvert fald penge nok.

Således ender midtjyderne ifølge Tipsbladets oplysninger på en handel, der er 120 til 130 millioner kroner værd, alt efter hvor Isaksen og Lazio klarer sig, hvoraf den garanterede basisbetaling skal ende på 15 millioner euro, svarende til omtrent 112 millioner kroner.

Derudover har FCM sikret sig en videresalgsklausul, der ifølge Tipsbladets oplysninger lyder på minimum 15 procent. Dermed kan der altså være godt med millioner at hente, hvis Lazio senere sælger Isaksen videre til en større adresse. 

Signalerne fra FC Midtjylland har ikke umiddelbart været, at der skulle hentes en direkte afløser for Gustav Isaksen efter et salg, men det kan naturligvis ændre sig, ikke mindst efter en hård uge med to uventede nederlag til Progrés Niederkorn fra Luxembourg og ude mod Lyngby i søndags.

Hvis FC Midtjylland vælger det, kan man ende med at finde en intern afløser for Gustav Isaksen – Tipsbladet har set nærmere på fire af mulighederne i truppen, som du kan læse mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Flere Superliga-kamp rykkes

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Ecuador – Curacao

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid