Her er prisen på Gustav Isaksen

FC Midtjylland tjener godt på salget af Gustav Isaksen til Lazio, for nu at sige det på underdrevet jysk.



FC Midtjylland og Superligaen er tirsdag blevet en profil mindre, efter FCM har solgt offensivspilleren Gustav Isaksen til italienske Lazio.

Skiftet, som Tipsbladet også berettede om i slutningen af sidste uge, har været en offentlig hemmelighed i flere døgn, efter Isaksen blev filmet af fans ved ankomsten til Italien.

Nu er Isaksen officielt Lazio-spiller, mens FC Midtjyllands trænerstab og sportslige ledelse skal vurdere, hvordan offensiven nu skrues sammen, og om man satser på spillere i truppen eller skal have forstærkning udefra.

Og hvis midtjyderne vælger, at man skal på transfermarkedet igen i løbet af den sidste 3½ uge før deadline efter en offensivspiller, er der i hvert fald penge nok.

Således ender midtjyderne ifølge Tipsbladets oplysninger på en handel, der er 120 til 130 millioner kroner værd, alt efter hvor Isaksen og Lazio klarer sig, hvoraf den garanterede basisbetaling skal ende på 15 millioner euro, svarende til omtrent 112 millioner kroner.

Derudover har FCM sikret sig en videresalgsklausul, der ifølge Tipsbladets oplysninger lyder på minimum 15 procent. Dermed kan der altså være godt med millioner at hente, hvis Lazio senere sælger Isaksen videre til en større adresse. 

Signalerne fra FC Midtjylland har ikke umiddelbart været, at der skulle hentes en direkte afløser for Gustav Isaksen efter et salg, men det kan naturligvis ændre sig, ikke mindst efter en hård uge med to uventede nederlag til Progrés Niederkorn fra Luxembourg og ude mod Lyngby i søndags.

Hvis FC Midtjylland vælger det, kan man ende med at finde en intern afløser for Gustav Isaksen – Tipsbladet har set nærmere på fire af mulighederne i truppen, som du kan læse mere om her.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Nu melder Christian Eriksen ud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brasilien – Marokko

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jens Jønsson flirter med dansk retur