Her er prisen på Gustav Isaksen

FC Midtjylland tjener godt på salget af Gustav Isaksen til Lazio, for nu at sige det på underdrevet jysk.



FC Midtjylland og Superligaen er tirsdag blevet en profil mindre, efter FCM har solgt offensivspilleren Gustav Isaksen til italienske Lazio.

Skiftet, som Tipsbladet også berettede om i slutningen af sidste uge, har været en offentlig hemmelighed i flere døgn, efter Isaksen blev filmet af fans ved ankomsten til Italien.

Nu er Isaksen officielt Lazio-spiller, mens FC Midtjyllands trænerstab og sportslige ledelse skal vurdere, hvordan offensiven nu skrues sammen, og om man satser på spillere i truppen eller skal have forstærkning udefra.

Og hvis midtjyderne vælger, at man skal på transfermarkedet igen i løbet af den sidste 3½ uge før deadline efter en offensivspiller, er der i hvert fald penge nok.

Således ender midtjyderne ifølge Tipsbladets oplysninger på en handel, der er 120 til 130 millioner kroner værd, alt efter hvor Isaksen og Lazio klarer sig, hvoraf den garanterede basisbetaling skal ende på 15 millioner euro, svarende til omtrent 112 millioner kroner.

Derudover har FCM sikret sig en videresalgsklausul, der ifølge Tipsbladets oplysninger lyder på minimum 15 procent. Dermed kan der altså være godt med millioner at hente, hvis Lazio senere sælger Isaksen videre til en større adresse. 

Signalerne fra FC Midtjylland har ikke umiddelbart været, at der skulle hentes en direkte afløser for Gustav Isaksen efter et salg, men det kan naturligvis ændre sig, ikke mindst efter en hård uge med to uventede nederlag til Progrés Niederkorn fra Luxembourg og ude mod Lyngby i søndags.

Hvis FC Midtjylland vælger det, kan man ende med at finde en intern afløser for Gustav Isaksen – Tipsbladet har set nærmere på fire af mulighederne i truppen, som du kan læse mere om her.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

Skyder Brøndby-transfer ned

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Køb, køb, køb!

Viborg FF – OB

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’