Her er Randers’ drømmehold af udenlandske spillere

SERIE: Tipsbladet finder de bedste 11 udlændinge i 16 af dansk fodbolds største klubber. I dag er vi forbi Kronjylland, der byder på gensyn med nogle gamle kendinge.



Der er både en trio af nuværende spillere og nogle glædelige gensyn fra Randers’ allerførste Superliga-sæson i denne artikel.

Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.

Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det Randers FC, vi tager under kærlig behandling.

Her er Randers FC’s drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

RFC

Begrundelsen for holdet:

Det var tæt løb i målet, hvor Patrik Carlgren gav Karl-Johan “Kalle” Johnsson kamp til stregen, men sidstnævnte havde dels et højere topniveau og endte med at blive et fint salg for klubben.

Björn Kopplin og Simon Piesinger fra det nuværende hold har været nøglespillere i Randers’ genrejsning de seneste år og været med til at vinde en pokaltitel, så de fortjener deres pladser. Det samme gør Issah Ahmed, der var med til at etablere klubben i Superligaen efter oprykningen i 2006.

Hvad Tamboura angår, må vi sige det, som det er: Han er primært med, fordi konkurrencen på venstre back er tynd. Alternativet David Addy fik kun 20 Superliga-kampe, og det er trods alt for lidt til at udfordre Tambouras 70.

Tosin Kehinde er i høj grad også med på grund af sit bidrag til de seneste års genrejsning og forsommerens pokaltitel. Tidiane Sané var en målfarlig mand på midtbanen og har i øvrigt spillet flest Superliga-kamp af alle Randers-udlændinge.

Elmar Bjarnason var en stor profil gennem tre sæsoner (selv om skiftet til AGF gjorde nas), og Saba Lobjanidze var kort og godt holdets bedste spiller i sin tid i Randers.

Oppe foran skulle der hårde forhandlinger til for at finde frem til de to udvalgte. Hvad med eksempelvis Mikael Ishak, der scorede 31 mål i 71 ligakampe? Eller en af de andre seks angribere, der har scoret flere mål end Movsisyan?

På bundlinjen står bare, at sidstnævnte reddede Randers i den berømte great escape i foråret 2010, og at Djiby Fall er umulig at komme uden om, især på grund af sit bidrag i klubbens første Superliga-sæson i 2006/07.

Stephen Odey ligner naturligvis også en klassespiller, men han har været for kort tid i klubben til at komme i betragtning.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Superliga-sæsoner: 15
Bedste Superliga-placering: 3 (2012/13)
Placering lige nu: Nummer 5 i Superligaen



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Store navne kan forlade Brøndby IF

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Johannes Hoff Thorup er på listen

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Dansk træner lander job i portugisisk klub

FC Barcelona med skrækmelding om AC

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Amorim: Vi var det bedste hold

Her vil Asien kopiere Europa

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Jages af FCK – nu blander storklub sig

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!