Her er Superligaens 5 bedste venstre kantspillere

Tipsbladet.dk’s tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem venstre kanter i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de fem bedste venstre kanter i Superligaen. Nogle spillere er måske ikke klassiske kanter, men vi har vurderet, at de hører mere hjemme på denne liste end på listen over angribere, højre kanter eller centrale midtbanespillere.

Her er de fem bedste venstre kantspillere i Superligaen:

5. Nicolai Vallys, Silkeborg IF

GettyImages-1235184497

Nicolai Vallys har haft en atypisk vej mod Superligaen, der er gået via seriefodbolden. Har ikke altid har været det største talent, men i stedet har han formået at tilpasse og vænne sig til niveauet i de klubber og rækker, han har spillet i. Og nu er han altså Superliga-spiller – og tilmed en god én af slagsen. Arbejder hårdt i kampene, har fart og kan afslutte. Indgår godt i kombinationsspillet med venstrebacken og har en evne til altid at komme frem til en mulighed eller to i en kamp.

4. Andreas Schjelderup, FC Nordsjælland

GettyImages-1235184497

Mens Nicolai Vallys har skullet gennem seriefodbolden for at nå Superligaen, har Andreas Schjelderup altid været et kæmpe talent. Den 17-årige nordmand er allerede en god Superliga-spiller, og om kort tid bliver han en formentlig en rigtig god Superliga-spiller. Er fast mand i FCN og ligner på mange måder en spiller, der løfter sit spil og brager igennem i en sæson, inden han som Mikkel Damsgaard bliver solgt til en større udenlandsk klub og liga.

3. Lucas Andersen, AaB

GettyImages-1235184497

AaB’eren er svær at bedømme, da han er korsbåndsskadet, og derfor må han nøjes med en øjeblikkelig tredjeplads. Det er ikke til at sige, hvilken udgave der næste år vender tilbage. Men teknik, overblik og målfarlighed har Lucas Andersen altid besiddet. Han er en elegant type, der formentlig stod til at blive solgt til udlandet igen, efter han for et par år siden vendte hjem til Nordjylland. Nu er han i stedet i gang med at genoptræne.

2. Jon Dagur Thorsteinsson, AGF

GettyImages-1235184497

Er både elsket og hadet i Superligaen. En ultra-aggressiv, konfrontatorisk person, der godt kan lide en konflikt på banen og i øvrigt rager en del kort til sig, fordi han både er verbal samt til tider alt for hård ved modstanderne. Når man ser bort fra dette, må man sige, at islændingen er en glimrende spiller. Han er målfarlig og med et godt blik for medspillerne, og så har han den ild og aggressivitet i sit spil, som David Nielsen værdsætter, og som på en måde er AGF’s DNA.  

1. Pione Sisto, FC Midtjylland

GettyImages-1235184497

Han er ikke lige så god, som han tidligere har været, og man kan lidt frækt spørge, om vi har set det bedste fra Pione Sisto, der bragede igennem og tog til udlandet for fem år siden. Han har stadig gode kvaliteter og er vigtig for FC Midtjyllands spil. En super dygtig individualist, der har scoret et par gange og lagt op til et par mål i denne sæson. Scorede otte gange i sidste sæson og virker til at have fundet ro efter returen til Ikast og Herning.

Fotos: Getty Images





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Kan købes til spotpris

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedslående Dorgu-melding

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie