Her er Superligaens 5 bedste venstre kantspillere

Tipsbladet.dk’s tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem venstre kanter i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de fem bedste venstre kanter i Superligaen. Nogle spillere er måske ikke klassiske kanter, men vi har vurderet, at de hører mere hjemme på denne liste end på listen over angribere, højre kanter eller centrale midtbanespillere.

Her er de fem bedste venstre kantspillere i Superligaen:

5. Nicolai Vallys, Silkeborg IF

GettyImages-1235184497

Nicolai Vallys har haft en atypisk vej mod Superligaen, der er gået via seriefodbolden. Har ikke altid har været det største talent, men i stedet har han formået at tilpasse og vænne sig til niveauet i de klubber og rækker, han har spillet i. Og nu er han altså Superliga-spiller – og tilmed en god én af slagsen. Arbejder hårdt i kampene, har fart og kan afslutte. Indgår godt i kombinationsspillet med venstrebacken og har en evne til altid at komme frem til en mulighed eller to i en kamp.

4. Andreas Schjelderup, FC Nordsjælland

GettyImages-1235184497

Mens Nicolai Vallys har skullet gennem seriefodbolden for at nå Superligaen, har Andreas Schjelderup altid været et kæmpe talent. Den 17-årige nordmand er allerede en god Superliga-spiller, og om kort tid bliver han en formentlig en rigtig god Superliga-spiller. Er fast mand i FCN og ligner på mange måder en spiller, der løfter sit spil og brager igennem i en sæson, inden han som Mikkel Damsgaard bliver solgt til en større udenlandsk klub og liga.

3. Lucas Andersen, AaB

GettyImages-1235184497

AaB’eren er svær at bedømme, da han er korsbåndsskadet, og derfor må han nøjes med en øjeblikkelig tredjeplads. Det er ikke til at sige, hvilken udgave der næste år vender tilbage. Men teknik, overblik og målfarlighed har Lucas Andersen altid besiddet. Han er en elegant type, der formentlig stod til at blive solgt til udlandet igen, efter han for et par år siden vendte hjem til Nordjylland. Nu er han i stedet i gang med at genoptræne.

2. Jon Dagur Thorsteinsson, AGF

GettyImages-1235184497

Er både elsket og hadet i Superligaen. En ultra-aggressiv, konfrontatorisk person, der godt kan lide en konflikt på banen og i øvrigt rager en del kort til sig, fordi han både er verbal samt til tider alt for hård ved modstanderne. Når man ser bort fra dette, må man sige, at islændingen er en glimrende spiller. Han er målfarlig og med et godt blik for medspillerne, og så har han den ild og aggressivitet i sit spil, som David Nielsen værdsætter, og som på en måde er AGF’s DNA.  

1. Pione Sisto, FC Midtjylland

GettyImages-1235184497

Han er ikke lige så god, som han tidligere har været, og man kan lidt frækt spørge, om vi har set det bedste fra Pione Sisto, der bragede igennem og tog til udlandet for fem år siden. Han har stadig gode kvaliteter og er vigtig for FC Midtjyllands spil. En super dygtig individualist, der har scoret et par gange og lagt op til et par mål i denne sæson. Scorede otte gange i sidste sæson og virker til at have fundet ro efter returen til Ikast og Herning.

Fotos: Getty Images





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Tullberg tror på overraskelsen

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Fem bud på David Nielsens afløser

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Brian Riemer giver klar besked

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

I forhandlinger med Nartey

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool