Hvem er Superligaens mest værdifulde spiller?
Det spørgsmål er ikke så nemt at svare på, men transferoverblikssitet Transfermarkt har en løbende vurdering af værdien på alle spillere i verden.
Og derfor kan Transfermarkt trods alt komme med et kvalificeret svar på, hvem der er den mest værdifulde spillere i Superligaen.
Transfermarkt har tirsdag opdateret værdierne på en stor del af de spillere, der spiller i Danmark. Og af den opdateringer fremgår det, at der er nye folk i spidsen af listen som de mest værdifulde spillere.
Førstepladsen deles af to mand. Begge står med en markedsværdi på ni millioner euro – det svarer til 67 millioner kroner. Og så er begge spillere i øvrigt udlændinge.
Den første er ham, der har fået det største hop op i værdi siden sidste opdatering, nemlig FC København-målmand Kamil Grabara. Han stod tidligere til at have en markedsværdi på 37 millioner kroner, men har altså fået et stort hop op. Polakken er i øvrigt blevet solgt til Wolfsburg og er altså i gang med sin sidste sæson i Danmark.
Den anden er lidt snyd, for der er tale om Andreas Schjelderup, som FCN har lejet i Benfica, efter man solgte ham i januar for et stort millionbeløb til den portugisiske klub.
Herefter følger Mohamed Elyounoussi fra FCK med en værdi på 52 millioner kroner samt holdkammerat Viktor Claesson på 45 millioner.
Marcus Ingvartsen fra FC Nordsjælland runder top fem af med en værdi på 41 millioner kroner.
Dario Osorio er i øvrigt første spiller, der hverken er fra FCK eller FCN på Transfermarks liste. FCM-spilleren er nummer otte med en værdi på 33,5 millioner kroner.
Brøndby-spillerne Mathias Kvistgaarden, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Nicolai Vallys står alle med en markedsværdi på 22,5 millioner kroner.
Tipsbladet laver løbende spillerbudgetter for Superliga-klubberne – altså, hvor mange penge de danske klub har at gøre med. Du kan eksempelvis læse om OB's budget her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
EKSKLUSIVT