Hvem er Superligaens mest værdifulde spiller?
Det spørgsmål er ikke så nemt at svare på, men transferoverblikssitet Transfermarkt har en løbende vurdering af værdien på alle spillere i verden.
Og derfor kan Transfermarkt trods alt komme med et kvalificeret svar på, hvem der er den mest værdifulde spillere i Superligaen.
Transfermarkt har tirsdag opdateret værdierne på en stor del af de spillere, der spiller i Danmark. Og af den opdateringer fremgår det, at der er nye folk i spidsen af listen som de mest værdifulde spillere.
Førstepladsen deles af to mand. Begge står med en markedsværdi på ni millioner euro – det svarer til 67 millioner kroner. Og så er begge spillere i øvrigt udlændinge.
Den første er ham, der har fået det største hop op i værdi siden sidste opdatering, nemlig FC København-målmand Kamil Grabara. Han stod tidligere til at have en markedsværdi på 37 millioner kroner, men har altså fået et stort hop op. Polakken er i øvrigt blevet solgt til Wolfsburg og er altså i gang med sin sidste sæson i Danmark.
Den anden er lidt snyd, for der er tale om Andreas Schjelderup, som FCN har lejet i Benfica, efter man solgte ham i januar for et stort millionbeløb til den portugisiske klub.
Herefter følger Mohamed Elyounoussi fra FCK med en værdi på 52 millioner kroner samt holdkammerat Viktor Claesson på 45 millioner.
Marcus Ingvartsen fra FC Nordsjælland runder top fem af med en værdi på 41 millioner kroner.
Dario Osorio er i øvrigt første spiller, der hverken er fra FCK eller FCN på Transfermarks liste. FCM-spilleren er nummer otte med en værdi på 33,5 millioner kroner.
Brøndby-spillerne Mathias Kvistgaarden, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Nicolai Vallys står alle med en markedsværdi på 22,5 millioner kroner.
Tipsbladet laver løbende spillerbudgetter for Superliga-klubberne – altså, hvor mange penge de danske klub har at gøre med. Du kan eksempelvis læse om OB's budget her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER