Her er Superligaens mest værdifulde spillere

Transfermarkt har opdateret en stor del af Superliga-spillernes værdi. Og der er nye folk i spidsen på listen.



Hvem er Superligaens mest værdifulde spiller?

Det spørgsmål er ikke så nemt at svare på, men transferoverblikssitet Transfermarkt har en løbende vurdering af værdien på alle spillere i verden.

Og derfor kan Transfermarkt trods alt komme med et kvalificeret svar på, hvem der er den mest værdifulde spillere i Superligaen.

Transfermarkt har tirsdag opdateret værdierne på en stor del af de spillere, der spiller i Danmark. Og af den opdateringer fremgår det, at der er nye folk i spidsen af listen som de mest værdifulde spillere.

Førstepladsen deles af to mand. Begge står med en markedsværdi på ni millioner euro – det svarer til 67 millioner kroner. Og så er begge spillere i øvrigt udlændinge.

Den første er ham, der har fået det største hop op i værdi siden sidste opdatering, nemlig FC København-målmand Kamil Grabara. Han stod tidligere til at have en markedsværdi på 37 millioner kroner, men har altså fået et stort hop op. Polakken er i øvrigt blevet solgt til Wolfsburg og er altså i gang med sin sidste sæson i Danmark.

Den anden er lidt snyd, for der er tale om Andreas Schjelderup, som FCN har lejet i Benfica, efter man solgte ham i januar for et stort millionbeløb til den portugisiske klub.

Herefter følger Mohamed Elyounoussi fra FCK med en værdi på 52 millioner kroner samt holdkammerat Viktor Claesson på 45 millioner.

Marcus Ingvartsen fra FC Nordsjælland runder top fem af med en værdi på 41 millioner kroner.

Dario Osorio er i øvrigt første spiller, der hverken er fra FCK eller FCN på Transfermarks liste. FCM-spilleren er nummer otte med en værdi på 33,5 millioner kroner.

Brøndby-spillerne Mathias Kvistgaarden, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Nicolai Vallys står alle med en markedsværdi på 22,5 millioner kroner.

Tipsbladet laver løbende spillerbudgetter for Superliga-klubberne – altså, hvor mange penge de danske klub har at gøre med. Du kan eksempelvis læse om OB's budget her





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Liverpool – Brentford

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM