Her er Vejles nye sportsdirektør

På klubbens hjemmeside har Vejle Boldklub blandt andet præsenteret Mikkel Hemmersam som ny sportsdirektør, og han glæder sig til den nye udfordring.



En kæmpe nyhed har ramt Vejle denne tirsdag.

Klubben er tilbage på lokale hænder, og klubben har også præsenteret deres nye sportsdirektør.

Det bliver Mikkel Hemmersam, der har en fortid i Anderlecht og FC Nordsjælland, og Henrik Tønder er jublende lykkelig over tilgangen af Hemmersam.

– Mikkel Hemmersam er en stor kapacitet. Han er blandt de absolut dygtigste sportslige ledere i Danmark og en mand, der har et enormt indblik i det arbejde, det kræver at udvikle en sportslig afdeling på højeste niveau i Danmark. Det er ingen hemmelighed, at Mikkel og jeg har haft mange og lange drøftelser omkring den opgave, der venter i Vejle Boldklub. Jeg er overbevist om, at med Mikkel som øverste ansvarlige og sportsdirektør er Vejle Boldklub på vej et bedre sted hen, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:

– Det er vigtigt, at vi får så klare kompetencer ind, og Mikkel har et klart mandat til sit arbejde, og vi kommer til at trække på en stor erfaring, en dygtig leder og et ambitiøst fodboldmenneske. Det her er en stor dag for alle VB’ere, og nu får Mikkel tid til at kigge hele vores sportslige afdeling igennem og sætte ind de steder, hvor vi skal udvikle os for at blive endnu bedre i fremtiden, siger Tønder til klubbens hjemmeside.

Den nye Vejle-sportsdirektør fortæller, at han er kommet til en klub med stor historie.

– Da jeg siger op i RSC Anderlecht, lover jeg mig selv, at jeg vil finde en klub med et stort uforløst potentiale, hvor der er gode og dygtige mennesker i organisationen, og hvor jeg kan gøre en forskel med mine kompetencer. Det har jeg fundet i Vejle Boldklub. Klubben er dygtig på rigtig mange områder, og der er stor kontinuitet på ledelse af klubbens forskellige fagområder, og så er Vejle Boldklub en legendarisk klub i dansk fodboldhistorie. Jeg har haft gode samtaler med Henrik Tønder, og vi er enige om opgaven, og jeg har fået et klart mandat til at gøre det, der skal til, for at klubben både bliver stærkere og udvikler sig, fortæller Mikkel Hemmersam og fortsætter:

– Det, som Vejle Boldklub har manglet og mangler på det sportslige område, det kan jeg bidrage med. Jeg ved godt, at Vejle Boldklub lige nu befinder sig i en sportslig svær situation, men jeg er her for at gøre en forskel på den lange bane, og det arbejde er vigtigt for både det nye ejerskab og for klubbens mange loyale og hårdtprøvede fans.

– Klubben har et veldrevet akademi, og jeg ser frem til at blive klogere på denne vigtige del af klubbens forretningsområder og til at arbejde sammen med de dygtige folk derude for at udvikle akademiet yderligere. Nu skal vi tage arbejdstøjet på, og så skal vi begynde det arbejde, vi om nogle år skal høste frugterne af. Jeg kan og skal ikke gøre det alene, men jeg tror på, at jeg sammen med mange dygtige mennesker i klubben kan gøre Vejle Boldklub bedre, afslutter Mikkel Hemmersam til klubbens hjemmeside.

Hemmersam har været uden job siden september 2024.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Til tider virkede han modløs og opgivende

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Peger på særligt problem for Superligaen

Tæt på utrolig kamprekord

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Er han den nye Rurik Gislason?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’