Her er Vejles nye sportsdirektør

På klubbens hjemmeside har Vejle Boldklub blandt andet præsenteret Mikkel Hemmersam som ny sportsdirektør, og han glæder sig til den nye udfordring.



En kæmpe nyhed har ramt Vejle denne tirsdag.

Klubben er tilbage på lokale hænder, og klubben har også præsenteret deres nye sportsdirektør.

Det bliver Mikkel Hemmersam, der har en fortid i Anderlecht og FC Nordsjælland, og Henrik Tønder er jublende lykkelig over tilgangen af Hemmersam.

– Mikkel Hemmersam er en stor kapacitet. Han er blandt de absolut dygtigste sportslige ledere i Danmark og en mand, der har et enormt indblik i det arbejde, det kræver at udvikle en sportslig afdeling på højeste niveau i Danmark. Det er ingen hemmelighed, at Mikkel og jeg har haft mange og lange drøftelser omkring den opgave, der venter i Vejle Boldklub. Jeg er overbevist om, at med Mikkel som øverste ansvarlige og sportsdirektør er Vejle Boldklub på vej et bedre sted hen, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:

– Det er vigtigt, at vi får så klare kompetencer ind, og Mikkel har et klart mandat til sit arbejde, og vi kommer til at trække på en stor erfaring, en dygtig leder og et ambitiøst fodboldmenneske. Det her er en stor dag for alle VB’ere, og nu får Mikkel tid til at kigge hele vores sportslige afdeling igennem og sætte ind de steder, hvor vi skal udvikle os for at blive endnu bedre i fremtiden, siger Tønder til klubbens hjemmeside.

Den nye Vejle-sportsdirektør fortæller, at han er kommet til en klub med stor historie.

– Da jeg siger op i RSC Anderlecht, lover jeg mig selv, at jeg vil finde en klub med et stort uforløst potentiale, hvor der er gode og dygtige mennesker i organisationen, og hvor jeg kan gøre en forskel med mine kompetencer. Det har jeg fundet i Vejle Boldklub. Klubben er dygtig på rigtig mange områder, og der er stor kontinuitet på ledelse af klubbens forskellige fagområder, og så er Vejle Boldklub en legendarisk klub i dansk fodboldhistorie. Jeg har haft gode samtaler med Henrik Tønder, og vi er enige om opgaven, og jeg har fået et klart mandat til at gøre det, der skal til, for at klubben både bliver stærkere og udvikler sig, fortæller Mikkel Hemmersam og fortsætter:

– Det, som Vejle Boldklub har manglet og mangler på det sportslige område, det kan jeg bidrage med. Jeg ved godt, at Vejle Boldklub lige nu befinder sig i en sportslig svær situation, men jeg er her for at gøre en forskel på den lange bane, og det arbejde er vigtigt for både det nye ejerskab og for klubbens mange loyale og hårdtprøvede fans.

– Klubben har et veldrevet akademi, og jeg ser frem til at blive klogere på denne vigtige del af klubbens forretningsområder og til at arbejde sammen med de dygtige folk derude for at udvikle akademiet yderligere. Nu skal vi tage arbejdstøjet på, og så skal vi begynde det arbejde, vi om nogle år skal høste frugterne af. Jeg kan og skal ikke gøre det alene, men jeg tror på, at jeg sammen med mange dygtige mennesker i klubben kan gøre Vejle Boldklub bedre, afslutter Mikkel Hemmersam til klubbens hjemmeside.

Hemmersam har været uden job siden september 2024.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Nu drømmer de stort i AGF

– De skal skille sig af med ham!

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Spanske medier i ekstase

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Voldsom Franculino-spådom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Han kommer til at have mareridt i nat

Kæmpe triumf for Frank

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her sætter Vingegaard grænsen

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

FC København – Sønderjyske

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning