En kæmpe nyhed har ramt Vejle denne tirsdag.
Klubben er tilbage på lokale hænder, og klubben har også præsenteret deres nye sportsdirektør.
Det bliver Mikkel Hemmersam, der har en fortid i Anderlecht og FC Nordsjælland, og Henrik Tønder er jublende lykkelig over tilgangen af Hemmersam.
– Mikkel Hemmersam er en stor kapacitet. Han er blandt de absolut dygtigste sportslige ledere i Danmark og en mand, der har et enormt indblik i det arbejde, det kræver at udvikle en sportslig afdeling på højeste niveau i Danmark. Det er ingen hemmelighed, at Mikkel og jeg har haft mange og lange drøftelser omkring den opgave, der venter i Vejle Boldklub. Jeg er overbevist om, at med Mikkel som øverste ansvarlige og sportsdirektør er Vejle Boldklub på vej et bedre sted hen, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:
– Det er vigtigt, at vi får så klare kompetencer ind, og Mikkel har et klart mandat til sit arbejde, og vi kommer til at trække på en stor erfaring, en dygtig leder og et ambitiøst fodboldmenneske. Det her er en stor dag for alle VB’ere, og nu får Mikkel tid til at kigge hele vores sportslige afdeling igennem og sætte ind de steder, hvor vi skal udvikle os for at blive endnu bedre i fremtiden, siger Tønder til klubbens hjemmeside.
Den nye Vejle-sportsdirektør fortæller, at han er kommet til en klub med stor historie.
– Da jeg siger op i RSC Anderlecht, lover jeg mig selv, at jeg vil finde en klub med et stort uforløst potentiale, hvor der er gode og dygtige mennesker i organisationen, og hvor jeg kan gøre en forskel med mine kompetencer. Det har jeg fundet i Vejle Boldklub. Klubben er dygtig på rigtig mange områder, og der er stor kontinuitet på ledelse af klubbens forskellige fagområder, og så er Vejle Boldklub en legendarisk klub i dansk fodboldhistorie. Jeg har haft gode samtaler med Henrik Tønder, og vi er enige om opgaven, og jeg har fået et klart mandat til at gøre det, der skal til, for at klubben både bliver stærkere og udvikler sig, fortæller Mikkel Hemmersam og fortsætter:
– Det, som Vejle Boldklub har manglet og mangler på det sportslige område, det kan jeg bidrage med. Jeg ved godt, at Vejle Boldklub lige nu befinder sig i en sportslig svær situation, men jeg er her for at gøre en forskel på den lange bane, og det arbejde er vigtigt for både det nye ejerskab og for klubbens mange loyale og hårdtprøvede fans.
– Klubben har et veldrevet akademi, og jeg ser frem til at blive klogere på denne vigtige del af klubbens forretningsområder og til at arbejde sammen med de dygtige folk derude for at udvikle akademiet yderligere. Nu skal vi tage arbejdstøjet på, og så skal vi begynde det arbejde, vi om nogle år skal høste frugterne af. Jeg kan og skal ikke gøre det alene, men jeg tror på, at jeg sammen med mange dygtige mennesker i klubben kan gøre Vejle Boldklub bedre, afslutter Mikkel Hemmersam til klubbens hjemmeside.
Hemmersam har været uden job siden september 2024.
LIVE
TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT