Her er Vejles nye sportsdirektør

På klubbens hjemmeside har Vejle Boldklub blandt andet præsenteret Mikkel Hemmersam som ny sportsdirektør, og han glæder sig til den nye udfordring.



En kæmpe nyhed har ramt Vejle denne tirsdag.

Klubben er tilbage på lokale hænder, og klubben har også præsenteret deres nye sportsdirektør.

Det bliver Mikkel Hemmersam, der har en fortid i Anderlecht og FC Nordsjælland, og Henrik Tønder er jublende lykkelig over tilgangen af Hemmersam.

– Mikkel Hemmersam er en stor kapacitet. Han er blandt de absolut dygtigste sportslige ledere i Danmark og en mand, der har et enormt indblik i det arbejde, det kræver at udvikle en sportslig afdeling på højeste niveau i Danmark. Det er ingen hemmelighed, at Mikkel og jeg har haft mange og lange drøftelser omkring den opgave, der venter i Vejle Boldklub. Jeg er overbevist om, at med Mikkel som øverste ansvarlige og sportsdirektør er Vejle Boldklub på vej et bedre sted hen, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:

– Det er vigtigt, at vi får så klare kompetencer ind, og Mikkel har et klart mandat til sit arbejde, og vi kommer til at trække på en stor erfaring, en dygtig leder og et ambitiøst fodboldmenneske. Det her er en stor dag for alle VB’ere, og nu får Mikkel tid til at kigge hele vores sportslige afdeling igennem og sætte ind de steder, hvor vi skal udvikle os for at blive endnu bedre i fremtiden, siger Tønder til klubbens hjemmeside.

Den nye Vejle-sportsdirektør fortæller, at han er kommet til en klub med stor historie.

– Da jeg siger op i RSC Anderlecht, lover jeg mig selv, at jeg vil finde en klub med et stort uforløst potentiale, hvor der er gode og dygtige mennesker i organisationen, og hvor jeg kan gøre en forskel med mine kompetencer. Det har jeg fundet i Vejle Boldklub. Klubben er dygtig på rigtig mange områder, og der er stor kontinuitet på ledelse af klubbens forskellige fagområder, og så er Vejle Boldklub en legendarisk klub i dansk fodboldhistorie. Jeg har haft gode samtaler med Henrik Tønder, og vi er enige om opgaven, og jeg har fået et klart mandat til at gøre det, der skal til, for at klubben både bliver stærkere og udvikler sig, fortæller Mikkel Hemmersam og fortsætter:

– Det, som Vejle Boldklub har manglet og mangler på det sportslige område, det kan jeg bidrage med. Jeg ved godt, at Vejle Boldklub lige nu befinder sig i en sportslig svær situation, men jeg er her for at gøre en forskel på den lange bane, og det arbejde er vigtigt for både det nye ejerskab og for klubbens mange loyale og hårdtprøvede fans.

– Klubben har et veldrevet akademi, og jeg ser frem til at blive klogere på denne vigtige del af klubbens forretningsområder og til at arbejde sammen med de dygtige folk derude for at udvikle akademiet yderligere. Nu skal vi tage arbejdstøjet på, og så skal vi begynde det arbejde, vi om nogle år skal høste frugterne af. Jeg kan og skal ikke gøre det alene, men jeg tror på, at jeg sammen med mange dygtige mennesker i klubben kan gøre Vejle Boldklub bedre, afslutter Mikkel Hemmersam til klubbens hjemmeside.

Hemmersam har været uden job siden september 2024.





Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’


Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Landsholdsprofil misser træning

– Han er uden tvivl utilfreds

Chok i OB – siger op efter seks dage

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Landstræner uenig med Ronaldo

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Superliga-profil får trænerlicens

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Brøndby-stjerne skadet

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Neuers ord ramte Højbjerg

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’