Her får du svaret på det europæiske puslepil i DK

Et hav af scenarier er i spil, når det skal afgøres hvilke danske hold, der skal repræsentere de rød-hvide farver i Europa efter sommerferien. Her får du overblikket.



I den nuværende Superliga-struktur får første- og andenpladsen adgang til Champions League-kvalifikationen. Tredjepladsen giver Conference League-kvalifikation, mens fjerde- og syvendepladsen mødes i en finale om kvalifikation til Conference League.

Samtidig giver pokalfinalen adgang til Europa League-kvalifikationen, og her lever OB, SønderjyskE, Vejle Boldklub og FC Midtjylland fortsat.

Vinder OB både pokalfinalen og overtager syvendepladsen i nedrykningsspillet fra Viborg FF, så skal andre klubber til at holde sig klar til Europa-finalen.

– OB kan blive syver og vinde pokalen. Hvis det sker, så skal nummer otte spille Europa-play off søndag den 29. maj mod fjerdepladsen, siger turneringschef Peter Ebbesen til Tipsbladet.

Derudover kan FC Midtjylland også ende som vinder af pokalfinalen, mens det også er sandsynligt, at de reservere en af de tre europæiske pladser i Superligaen.

– Hvis FC Midtjylland vinder pokalen og samtidig ender i top 3, så vinder de en Europa-plads, som de ikke kan bruge til noget. I det scenarie er det nummer 5, som skal spille Europa-finale mod nummer 7, siger Peter Ebbesen.

OB kan også sejre i deres pokalsemifinale mod Sønderjyske og det samme kan FC Midtjylland mod Vejle Boldklub, så de to klubber mødes i finalen, og så må flere klubber afvente deres sommerferieplaner.

– Hvis pokalfinalen står mellem FC Midtjylland og OB, så vil både nummer 4, nummer 5 og nummer 8 skulle afvente (hvis OB bliver syver, red.), hvem af dem der skal i kamp.

Ender OB som pokalvindere og på syvendepladsen skal ottendepladsen møde fjerdepladsen i Europa-finalen. Vinder FC Midtjylland omvendt pokalfinalen og en eruopæisk billet i Superligaen, så skal femtepladsen møde syvendepladsen i Europa-finalen. Vinder OB pokalfinalen over FCM uden at blive nummer syv, så skal fjerdepladsen i aktion i Europa-finalen.

Onsdag tørner SønderjyskE og OB sammen i den første af to pokalsemifinaler, mens Vejle Boldklub får besøg af FC Midtjylland torsdag. Pokalfinalen spilles den 26. maj på Brøndby Stadion.

Tre dage senere findes den sidste europæiske deltager i Europa-finalen den 29. maj.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde