HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt torsdag en 120 minutter lang træningskamp mod AGF, hvor midtjyderne i anden halvdel af kampen satte trumf på takket være deres betydeligt bredere trup med flere nyindkøb.
FC Midtjylland gav spilletid til de nye folk Denil Castillo (købt af Sjakhtar Donetsk) og Ousmane Diao (købt af samarbejdsklubben Mafra), der begge så fornuftige ud i en velorganiseret første time, uden at man i øvrigt kan og skal lægge så meget i en lang træningskamp.
Colombianske Pedro Bravo så til fra sidelinjen, mens Elias Rafn Ólafsson, der begge spillede i Mafra i sidste sæson på leje, ligesom Castillo spillede den første time.
Men FC Midtjylland kan meget vel vende tilbage på transfermarkedet efter flere forstærkninger i de kommende uger.
– Vi er ikke færdige endnu, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg efter kampen.
– Vi skal bare have en endnu stærkere trup. Og så må tiden vise, hvornår det er. Vi har fået nogen hentet ind, vi kan træne med, og det er positivt. Vi har en hel træningslejr, hvor vi kan finde ud af, hvordan vi spiller, og de især kan finde ud af det, mens vi ser, hvad de nye er gode til.

– Vi har et koncept, men vi skal også have folk til at gøre det, de er gode til, så der kan ske småjusteringer. 'Chili' [Edward Chilufya] skal spilles på én måde, Kamara, Franculino og Cho på andre måder, og vi skal have det bedste frem i dem.
– Med Emiliano [Martínez] til Copa América er det ikke sikkert, han står her til starten af sæsonen, og Darío Osorio er så røget ud med Chile og støder til os, inden turneringen går i gang, siger Thomas Thomasberg.
Det kan ske
Hverken Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil tale specifikke positioner, men det er tydeligt, at FC Midtjylland har kig på en angriber.
Den polske landsholdsangriber Adam Buksa, ejet af RC Lens, er som beskrevet af Tipsbladet en mulighed, og han ville i så fald være et direkte, og særdeles kvalificeret, alternativ til Cho Gue-sung, der skal genoptræne efter en mindre knæoperation.
FC Midtjylland havde dog været på angriber-jagt uanset, om Cho Gue-sung så var 100 procent kampklar og i brølende målform.
Midtjyderne skal have andre muligheder i kikkerten, ikke så overraskende med tanke på det brede scouting- og dataarbejde i klubben, og det kan også være en mulighed, at klubben går efter andre angriber- eller forwardtyper end den meget hovedstødsstærke og kropsstærke model, som luft-specialisten Adam Buksa repræsenterer.

Venstre backen Paulinho var ikke med til torsdagens træningskamp, og veksles det soleklare løbepas, han har fået af FCM til at afsøge markedet for en god klub med fornuftige lønninger, skal FC Midtjylland købe sig en ny venstre back, mens der også kan ske noget på den modsatte back, hvor Adam Gabriel og Joel Andersson lige nu kæmper om startpladsen.
Meget tyder også på et exit for midtbanespilleren Charles, hvis ellers en brasiliansk klub eller anden klub viser sig at kunne stille garantier for en transfer på 11-12 millioner kroner, hvilket kunne betyde et køb af prøvespilleren Kristoffer Askildsen, der som lejet af Sampdoria ikke var clearet til at spille i FC Midtjyllands træningskamp torsdag.
Endelig er Martin Fraisl med stor sandsynlighed på vej til Mafra, da målmandsposten i FC Midtjylland tilfalder Jonas Lössl eller Elias Rafn Ólafsson, og Fraisl i samarbejdsklubben Mafra kan blive et erfarent omdrejningspunkt for en klub, der stillede med et af rækkens yngste førstehold i 2023/24.
FC Midtjylland spiller anden runde i Champions League-kvalifikationen i tredje og fjerde uge i juli mod Santa Coloma fra Andorra eller FC Ballkani fra Kosovo, mens Superliga-premieren venter 19. juli ude mod AGF.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER