Her jagter FCM flere profiler: Vi er ikke færdige

FC Midtjylland har hentet spillere for et stort, tocifret millionbeløb, og der er efter alt at dømme flere på vej.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt torsdag en 120 minutter lang træningskamp mod AGF, hvor midtjyderne i anden halvdel af kampen satte trumf på takket være deres betydeligt bredere trup med flere nyindkøb.

FC Midtjylland gav spilletid til de nye folk Denil Castillo (købt af Sjakhtar Donetsk) og Ousmane Diao (købt af samarbejdsklubben Mafra), der begge så fornuftige ud i en velorganiseret første time, uden at man i øvrigt kan og skal lægge så meget i en lang træningskamp.

Colombianske Pedro Bravo så til fra sidelinjen, mens Elias Rafn Ólafsson, der begge spillede i Mafra i sidste sæson på leje, ligesom Castillo spillede den første time.

Men FC Midtjylland kan meget vel vende tilbage på transfermarkedet efter flere forstærkninger i de kommende uger.

– Vi er ikke færdige endnu, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg efter kampen.

– Vi skal bare have en endnu stærkere trup. Og så må tiden vise, hvornår det er. Vi har fået nogen hentet ind, vi kan træne med, og det er positivt. Vi har en hel træningslejr, hvor vi kan finde ud af, hvordan vi spiller, og de især kan finde ud af det, mens vi ser, hvad de nye er gode til.

259916

Cho Gue-sung og Franculino i FC Midtjyllands angreb skal muligvis have ekstra konkurrence i den nye sæson. Foto: Alamy

– Vi har et koncept, men vi skal også have folk til at gøre det, de er gode til, så der kan ske småjusteringer. 'Chili' [Edward Chilufya] skal spilles på én måde, Kamara, Franculino og Cho på andre måder, og vi skal have det bedste frem i dem.

– Med Emiliano [Martínez] til Copa América er det ikke sikkert, han står her til starten af sæsonen, og Darío Osorio er så røget ud med Chile og støder til os, inden turneringen går i gang, siger Thomas Thomasberg.

Det kan ske
Hverken Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil tale specifikke positioner, men det er tydeligt, at FC Midtjylland har kig på en angriber.

Den polske landsholdsangriber Adam Buksa, ejet af RC Lens, er som beskrevet af Tipsbladet en mulighed, og han ville i så fald være et direkte, og særdeles kvalificeret, alternativ til Cho Gue-sung, der skal genoptræne efter en mindre knæoperation.

FC Midtjylland havde dog været på angriber-jagt uanset, om Cho Gue-sung så var 100 procent kampklar og i brølende målform.

Midtjyderne skal have andre muligheder i kikkerten, ikke så overraskende med tanke på det brede scouting- og dataarbejde i klubben, og det kan også være en mulighed, at klubben går efter andre angriber- eller forwardtyper end den meget hovedstødsstærke og kropsstærke model, som luft-specialisten Adam Buksa repræsenterer.

259916

Paulinho (til højre) skal sandsynligvis videre til en klub i udlandet efter en håndfuld år i FC Midtjylland. Foto: Alamy

Venstre backen Paulinho var ikke med til torsdagens træningskamp, og veksles det soleklare løbepas, han har fået af FCM til at afsøge markedet for en god klub med fornuftige lønninger, skal FC Midtjylland købe sig en ny venstre back, mens der også kan ske noget på den modsatte back, hvor Adam Gabriel og Joel Andersson lige nu kæmper om startpladsen.

Meget tyder også på et exit for midtbanespilleren Charles, hvis ellers en brasiliansk klub eller anden klub viser sig at kunne stille garantier for en transfer på 11-12 millioner kroner, hvilket kunne betyde et køb af prøvespilleren Kristoffer Askildsen, der som lejet af Sampdoria ikke var clearet til at spille i FC Midtjyllands træningskamp torsdag.

Endelig er Martin Fraisl med stor sandsynlighed på vej til Mafra, da målmandsposten i FC Midtjylland tilfalder Jonas Lössl eller Elias Rafn Ólafsson, og Fraisl i samarbejdsklubben Mafra kan blive et erfarent omdrejningspunkt for en klub, der stillede med et af rækkens yngste førstehold i 2023/24.

FC Midtjylland spiller anden runde i Champions League-kvalifikationen i tredje og fjerde uge i juli mod Santa Coloma fra Andorra eller FC Ballkani fra Kosovo, mens Superliga-premieren venter 19. juli ude mod AGF.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Jonas Schwartz lander nyt job

Skal han på landsholdet, Riemer?

Medie afslører møde med Deco



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

David Nielsen tæt på fyring

Bo Henriksen lander TV-job

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United