HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt torsdag en 120 minutter lang træningskamp mod AGF, hvor midtjyderne i anden halvdel af kampen satte trumf på takket være deres betydeligt bredere trup med flere nyindkøb.
FC Midtjylland gav spilletid til de nye folk Denil Castillo (købt af Sjakhtar Donetsk) og Ousmane Diao (købt af samarbejdsklubben Mafra), der begge så fornuftige ud i en velorganiseret første time, uden at man i øvrigt kan og skal lægge så meget i en lang træningskamp.
Colombianske Pedro Bravo så til fra sidelinjen, mens Elias Rafn Ólafsson, der begge spillede i Mafra i sidste sæson på leje, ligesom Castillo spillede den første time.
Men FC Midtjylland kan meget vel vende tilbage på transfermarkedet efter flere forstærkninger i de kommende uger.
– Vi er ikke færdige endnu, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg efter kampen.
– Vi skal bare have en endnu stærkere trup. Og så må tiden vise, hvornår det er. Vi har fået nogen hentet ind, vi kan træne med, og det er positivt. Vi har en hel træningslejr, hvor vi kan finde ud af, hvordan vi spiller, og de især kan finde ud af det, mens vi ser, hvad de nye er gode til.

– Vi har et koncept, men vi skal også have folk til at gøre det, de er gode til, så der kan ske småjusteringer. 'Chili' [Edward Chilufya] skal spilles på én måde, Kamara, Franculino og Cho på andre måder, og vi skal have det bedste frem i dem.
– Med Emiliano [Martínez] til Copa América er det ikke sikkert, han står her til starten af sæsonen, og Darío Osorio er så røget ud med Chile og støder til os, inden turneringen går i gang, siger Thomas Thomasberg.
Det kan ske
Hverken Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil tale specifikke positioner, men det er tydeligt, at FC Midtjylland har kig på en angriber.
Den polske landsholdsangriber Adam Buksa, ejet af RC Lens, er som beskrevet af Tipsbladet en mulighed, og han ville i så fald være et direkte, og særdeles kvalificeret, alternativ til Cho Gue-sung, der skal genoptræne efter en mindre knæoperation.
FC Midtjylland havde dog været på angriber-jagt uanset, om Cho Gue-sung så var 100 procent kampklar og i brølende målform.
Midtjyderne skal have andre muligheder i kikkerten, ikke så overraskende med tanke på det brede scouting- og dataarbejde i klubben, og det kan også være en mulighed, at klubben går efter andre angriber- eller forwardtyper end den meget hovedstødsstærke og kropsstærke model, som luft-specialisten Adam Buksa repræsenterer.

Venstre backen Paulinho var ikke med til torsdagens træningskamp, og veksles det soleklare løbepas, han har fået af FCM til at afsøge markedet for en god klub med fornuftige lønninger, skal FC Midtjylland købe sig en ny venstre back, mens der også kan ske noget på den modsatte back, hvor Adam Gabriel og Joel Andersson lige nu kæmper om startpladsen.
Meget tyder også på et exit for midtbanespilleren Charles, hvis ellers en brasiliansk klub eller anden klub viser sig at kunne stille garantier for en transfer på 11-12 millioner kroner, hvilket kunne betyde et køb af prøvespilleren Kristoffer Askildsen, der som lejet af Sampdoria ikke var clearet til at spille i FC Midtjyllands træningskamp torsdag.
Endelig er Martin Fraisl med stor sandsynlighed på vej til Mafra, da målmandsposten i FC Midtjylland tilfalder Jonas Lössl eller Elias Rafn Ólafsson, og Fraisl i samarbejdsklubben Mafra kan blive et erfarent omdrejningspunkt for en klub, der stillede med et af rækkens yngste førstehold i 2023/24.
FC Midtjylland spiller anden runde i Champions League-kvalifikationen i tredje og fjerde uge i juli mod Santa Coloma fra Andorra eller FC Ballkani fra Kosovo, mens Superliga-premieren venter 19. juli ude mod AGF.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW