Hjælper kriseramt rekordkøb: Jeg havde det værre

FC Midtjyllands rekordindkøb, Marrony, har ikke slået til, og spørgsmålet er, om han nogensinde kommer til at gøre det. Angrebskonkurrent gør alt, han kan, for at hjælpe. For ud over at være konkurrent er Marrony også en ven.



Han kostede angiveligt mere end 30 millioner kroner at købe, men indtil videre har der ikke været gevinst for FC Midtjylland.

Klubben fra Ikast og Herning købte Marrony, 23 år, i sommer fra Atletico-MG, men opholdet har været så stor en skuffelse, at brasilianeren alligevel var på vej væk fra klubben i løbet af vinteren.

Internacional var på vej til at hente ham på en lejeaftale, men det hele gik i vasken, da Rusland invaderede Ukraine.

I stedet for fik han i foråret så et par chancer i startopstillingen og blev pillet i pausen af begge kampe, og lige nu er der ikke meget, der tyder på, at Marrony har en stor fremtid i FC Midtjylland.

Men støtte er der nok af til angriberen, for han behøver bare at kigge på kollega Junior Brumado for at finde en spiller, der nærmest var død og begravet i klubben, inden det lykkedes at slå igennem.

Brumado fortæller, at han er tæt på Marrony for at hjælpe ham med at finde fødder og spil i Danmark.

– Jeg har talt med ham, for han er også min ven, og vi har haft gode samtaler. Men det har ikke været for nemt. Det var også hårdt for mig, da jeg var ude, og jeg tror faktisk, han har haft det lidt nemmere end mig, da han startede på bænken og derefter fik noget spilletid.

– Da jeg kom hertil, spillede jeg ikke de første fire måneder. Jeg trænede to gange om dagen i hver eneste uge. I de sidste par kampe i sæsonen spillede jeg så lidt, og så fik jeg mere spilletid uden at score.

– Jeg kom til Silkeborg på leje, og da kom jeg tilbage, blev jeg skadet. Så startede jeg fra nul igen. Da jeg så scorede, sagde jeg til mig selv, at det nu var tid til at spille mere, og så satte træneren mig af. Så scorede jeg igen og igen, siger Junior Brumado til Tipsbladet om sin egen vej mod fast spilletid.

Og det er i Brumados problemer, at Marrony skal spejle sig.

– Vi er jo langt væk hjemmefra, og da han kom hertil, kunne han ikke tale engelsk. Han er bedre nu, men han vil jo gerne tale med sine holdkammerater. Hans far er også rejst hertil, og han har også sin hustru og baby, og det er nemmere, når man er sammen med sin familie, forklarer Brumado.

Junior Brumado har for første gang i sin tid i FC Midtjylland oplevet i denne sæson at spille regelmæssigt, og han har for nyligt forlænget sin kontrakt med FCM og har nu en aftale frem til 31. december 2026. 

I denne sæson har angriberen spillet 22 kampe – 18 fra start – og han har scoret otte gange.

– For mig har det været en god sæson. Vi er i gang med de sidste kampe i sæsonen, men de sidste seks måneder her har været hårdt for mig, da der er blevet ændret en del på holdet, og jeg har været skadet, siger Brumado, der var glad for at score mod Vejle i pokalsemifinalen for en uge siden, men alligevel påpegede:

– Det var vigtigt, men også hårdt, for da jeg scorede, var jeg sikker på, at jeg ville spille fra start i næste kamp mod Aalborg, men så startede jeg ude. Men det er vigtigt at sige, at jeg har respekt for holdet og træneren, og jeg vil altid give 100 procent for holdet.

FC Midtjylland-angriberen, 22 år, håber på en god afslutning på denne sæson, der vil kunne kaste to trofæer af sig.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg