Hjem til FCK? Nu kommenterer Zanka rygterne

Mathias “Zanka” Jørgensen er glad for interessen fra FC København, og



Vender Mathias “Zanka” Jørgensen tilbage til FC København – igen?

Det scenarie er i spil ifølge B.T., der i sidste uge kunne fortælle, at FC København lurer på klubbens mangeårige midtstopper, som til dagligt tørner ud for Premier League-klubben Brentford under Thomas Franks ledelse.

Skifter 33-årige Mathias “Zanka” Jørgensen til FC København, vil det være forsvarsspillerens fjerde ophold i den danske hovedstadsklub, som han i skrivende stund er noteret for 300 optrædener for.

Men hvad siger hovedpersonen selv?

– I den forfatning, FCK er i lige nu, vil det altid være interessant. Der er tre aktører, som skal blive enige om, at det er en god idé, og så må vi se, om timingen er den rigtige for alle tre, siger Mathias “Zanka” Jørgensen til Discovery+ og fortsætter:

– Jeg kan godt lide den måde, Jacob (Neestrup, red.) kører tingene på, og det er måske mere den stil, jeg har været vant til ledelsesmæssigt og kommunikationsmæssigt. 

– Samtidig er jeg et rigtig godt sted nu. De gav mig en chance, og sidste år havde jeg en rigtig fin sæson. Selvfølgelig er der en drøm om at få lige så mange kampe som sidste år i den anden halvdel af sæsonen, når det spidser til. 

Han fastslår, at han ikke har talt med hverken Jacob Neestrup eller sportsdirektør Peter Christiansen.

– Men jeg ved, der har været nogle følere ude, og det har sat nogle tanker i gang hos mig. Om det når til det punkt, hvor jeg selv bestemmer, ved jeg ikke, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller. 

Mathias “Zanka” Jørgensen har kontrakt med Brentford frem til sommeren 2025. Han har fået begrænset spilletid for Premier League-klubben i indeværende sæson. 





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring