Hjem til FCK? Nu kommenterer Zanka rygterne

Mathias “Zanka” Jørgensen er glad for interessen fra FC København, og



Vender Mathias “Zanka” Jørgensen tilbage til FC København – igen?

Det scenarie er i spil ifølge B.T., der i sidste uge kunne fortælle, at FC København lurer på klubbens mangeårige midtstopper, som til dagligt tørner ud for Premier League-klubben Brentford under Thomas Franks ledelse.

Skifter 33-årige Mathias “Zanka” Jørgensen til FC København, vil det være forsvarsspillerens fjerde ophold i den danske hovedstadsklub, som han i skrivende stund er noteret for 300 optrædener for.

Men hvad siger hovedpersonen selv?

– I den forfatning, FCK er i lige nu, vil det altid være interessant. Der er tre aktører, som skal blive enige om, at det er en god idé, og så må vi se, om timingen er den rigtige for alle tre, siger Mathias “Zanka” Jørgensen til Discovery+ og fortsætter:

– Jeg kan godt lide den måde, Jacob (Neestrup, red.) kører tingene på, og det er måske mere den stil, jeg har været vant til ledelsesmæssigt og kommunikationsmæssigt. 

– Samtidig er jeg et rigtig godt sted nu. De gav mig en chance, og sidste år havde jeg en rigtig fin sæson. Selvfølgelig er der en drøm om at få lige så mange kampe som sidste år i den anden halvdel af sæsonen, når det spidser til. 

Han fastslår, at han ikke har talt med hverken Jacob Neestrup eller sportsdirektør Peter Christiansen.

– Men jeg ved, der har været nogle følere ude, og det har sat nogle tanker i gang hos mig. Om det når til det punkt, hvor jeg selv bestemmer, ved jeg ikke, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller. 

Mathias “Zanka” Jørgensen har kontrakt med Brentford frem til sommeren 2025. Han har fået begrænset spilletid for Premier League-klubben i indeværende sæson. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– Vi har alle fejlet

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal-træner er rasende

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

AC Milan kigger på dansker